Indická Agonda, Francie, šumavské podhůří, Praha - to jsou některá z míst, v nichž vznikaly verše nové básnické sbírky Jaroslava Hutky. A stejně jako jsou tato místa od sebe vzdálená v prostoru, i básně zde obsažené jsou různorodé, pestré - a současně v promyšlené kompozici sbírky držící pevně pohromadě. Veršované skladby mohou připomenout písňové texty, básně psané volným veršem rozvíjejí Hutkovo dílo básnické, krátké, minimalistické básně kontrastují s rozsáhlejšími veršovými útvary. Sbírka Agonda představuje v Hutkově tvorbě novou, originální etapu. Verše dotýkající se nekonečna zde sousedí s postřehy aktuálními, věčnost se současností, orientální příroda s všední lidskou každodenností.
Druhý svazek Spisů Jaroslava Hutky přináší první souborné vydání jeho celoživotní básnické tvorby od roku 1965 až po zatím poslední sbírku Cesta k prameni z roku 1995.
Cesta do království Jaroslava Hutky popisuje deníkovou formou několik týdnů z podzimu roku 1978: čas bezprostředně před odchodem do nizozemského exilu a dobu těsně následující, už mimo rodnou zem. Své vzpomínky na tyto dny Jaroslav Hutka zaznamenal na popud Pavla Kohouta, část jen v poznámkách, které později rozpracoval do podoby novely.
Obsáhlý soubor celoživotního Hutkova fejetonistického díla, jehož část byla dříve publikována samizdatově nebo ve dvou výborech Požár v bazaru a Podzim je tady. Souborné vydání zahrnuje všechny fejetony, z nichž více než třetina vychází knižně vůbec poprvé.
Čtvrtá kniha básní Jaroslava Hutky. Přestože Hutka je právem vnímán především jako písničkář, jeho tvorba básnická a prozaická tvoří většinu jeho literárního díla. Ve sbírce Karanténa (2000) poznáváme Hutku jako básníka, kterého známe zejména ze sbírek Koryta krve a Hořký déšť. Tedy jako toho, kdo dokáže v jednom asociativním proudu propojit existenciální rozměr každodennosti, osobní deník, aktuální společenskou kritiku, zachycení dějinného rozměru lidského života i náboženskou a filosofickou reflexi do strhujícího celku, který směřuje zejména – k budoucnosti. Až se budou lidé po letech snažit pochopit zevnitř a nezkresleně niterný prožitek celosvětové karantény způsobené rozšířením koronaviru v roce 2020, bude Hutkova básnická sbírka patřit bezesporu k těm nejpřesvědčivějším a nejvíce nadčasovým svědectvím o tomto podivném období.
Jedinečná antologie veršů pro děti obsahuje původní, dosud nevydané strašidelné básně od našich předních básníků a písničkářů. „Strašidelné verše pro statečné děti“, jak zní podtitul knížky, potěší děti i dospělé, protože každý má své tajné „strachy“ a obavy, a každý si připomene, čeho se bojí či čeho sebál. Petr Borkovec, Jaroslav Hutka, Radek Malý, Ewald Murrer, Jana Štroblová a půl tuctu dalších – ti všichni překvapí originálními verši na téma strach a strašení.
Autorova reflexe společenské atmosféry 90.let v Čechách se prolíná se zážitky z emigrace. Hutka stále váží hloubku a skutečnost polistopadových společenských proměn a vyjadřuje své rozčarování. Podává také zprávu o svém soukromém životě, který proměnilo narození dcery. Fejetony, povídky a básně známého písničkáře z let1966 až 1996, v nichž autor reflektuje dobu a své zážitky z domova i emigrace.
Antologie z textové tvorby populárního českého folkového písničkáře. Svazek obsahuje nejlepší a nejznámější Hutkovy písňové texty, z nichž některé již před lety právem zlidověly. Pro Hutku se inspiračním zdrojem stala především poetika lidových písní, z nichž přejímal jazykovou i zvukomalebnou hravost či humor. Jejich základním znakem pak bylo zachycení společenské atmosféry: Hutka dokázal nejen vyjádřit tíživou skutečnost normalizačního období, ale později své texty ještě více radikalizuje a ztvárňuje v nich nelehkou exilovou existenci či rozčarování z polistopadového vývoje v Čechách. Nedostatkem tohoto výboru je skutečnost, že texty nejsou řazeny chronologicky, ale podle abecedního pořadí. U jednotlivých textů není ani uvedena doba vzniku a navíc, jak je v edici "Květy poezie" dobrým zvykem, chybí zde nejen ediční poznámka, ale jakákoli zmínka o samotném autorovi, o doslovu už vůbec nemluvě.
Čtvrtý svazek Spisů Jaroslava Hutky, Prózy I, obsahuje všechny autorovy v úplnosti dochované a dokončené prozaické texty, které vznikly před jeho odchodem do exilu, tedy v letech 1965-1978. Obsáhlý soubor přináší kromě dvou již dříve samizdatově publikovaných novel Dvorky a Plechovka řadu povídek, novel, úvah a zlomků mapujících Hutkovo hippies období i léta prvního střetu s komunistickou mocí. Řada publikovaných próz vychází knižně poprvé. OBSAH: Vlasaté léto * Povídky * Nesouvislé úvahy * Škola publika * Pohádky * Dvorky * Plechovka * Ediční poznámka
Obsáhlý soubor přináší deníkovou prózu Cesta do království, mapující poslední dny před vystěhováním do Holandska, nejosobnější Hutkovu prózu Dvouseta, vzniklou z hořkého rozčarování ze života v exilu, a zejména rozsáhlý deník-román-dopis s názvem Dopis Ivanovi, psaný formou dopisu příteli, spisovateli Ivanu Klímovi. Závěr tvoří pohádky napsané již v opět v Praze v 90. letech. Všechny práce zde vycházejí tiskem poprvé.