Ilja Hurník - knihy
Ilja Hurník

Ilja Hurník

 1922 -  2013 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Petr Eben a Ilja Hurník navázali na jedinečné dílo Karla Orffa. Využili myšlenky a postupy tohoto německého hudebníka a sestavili vlastní metodický postup pro práci v hudební výchově. Veškeré původní aktivity adaptovali na české prostředí, česká slova, říkadla a lidové písně.
Publikováno: 1969
O lidech u klavíru a kolem něj. S notami v textu. Literárně hodnotná publikace o tom, jak vzniká umělec, jak zraje, připravuje se a vstupuje na koncertní dráhu. První vydání.
Publikováno: 1970
Kolibří vydání výboru z povídek.
Publikováno: 1986
ISBN: 601/22/498
Známý český hudební skladatel a klavírista vzpomíná na své dětství v Porubě a Svinově, jak jej formovali rodiče, učitelé, příbuzní, na své umělecké kompoziční začátky, první úspěchy a zklamání.
Publikováno: 1979
ISBN: 22-056-79
Další ze série Hurníkových "notýsků" (po Zeleném, Modrém a Růžovém jde již o čtvrtý), přinášející žeň z autorových nejnovějších fejetonů, esejů, apokryfů a střídmě fabulovaných povídek. Nestárnoucí Ilja Hurník si v nich se svým laskavým humorem bere na paškál věci, které nás lidi doprovázejí na naší životní pouti,jako jsou šaty, okna, loutky, šle, zvířata či jídlo, ale zamýšlí se i nad některými našimi vášněmi, jako jsou houbaření, smysl pro sbližování či pro omyl.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7304-097-0
Pátá kniha textů známého hudebního skladatele a spisovatele opět formou lyrických fejetonů, esejů a krátkých povídek citlivě komentuje různé jevy života v minulosti i současnosti. Autor opět předkládá čtenáři parafráze na biblické příběhy, krátké, dokonale vypointované povídky, svérázné reakce na nejrůznější události, úvahy o lidském životě - to vše s laskavostí i humorem člověka, který dovede pochopit a porozumět.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7304-114-4
Sbírka hudebních pohádek.
Publikováno: 1973
Publikováno: 1998
ISBN: 80-85197-18-9
Drobné a laskavé příběhy, v nichž se inspirace antikou, Biblí a historií prolíná s hudbou. První vydání.
Publikováno: 1969
ISBN: 32-012-69
Knížka, která slovy autora "připomíná dávnou slávu dopisování, kdy se člověku s perem v ruce probouzela chuť vymýšlet, tvořit, něco ze sebe zvěčnit, co si kdosi přečte a uloží." Ilustrace knihy tvoří dobové pohlednice ze sbírky Josefa Ptáčka.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-902277-0-8
Povídky ve formě jakéhosi muzikantského deníku jsou řazeny podle kalendářní posloupnosti a vycházejí z autorových dojmů a nálad inspirovaných dětstvím, kariérou koncertního umělce a skladatele. Vydání první.
Publikováno: 1987
ISBN: 22-034-87
Ve svých knihách se hudební skladatel Ilja Hurník přidržuje povětšinou žánru fejetonu, eseje, apokryfů či střídmě fabulovaných povídek. Činí tak i ve své nejnovější práci - jedenadvacáté knize, k jejímuž názvu autor podotkl: Když před několika lety vyšly moje paměti Závěrečná zpráva, slyšel jsem předpovědi, které se prýmnohokrát potvrdily: "Kdo vydá své paměti, už nenapíše nic." Jenže ty moje byla má devatenáctá knížka. To by snad chtělo ten počet zaokrouhlit. A pak, jako klavírista vím, že správný koncert vrcholí parádním finále, ale po něm se sluší přídavek. I probral jsem se zásobami svých povídek a ustavil z nich literární přídavek, Zelený notýsek. Tu však se ozvali moji čtenáři: "Po notýsku zeleném bychom čekali druhý, modrý." Tady jsem znejistěl. Kdo z klavíristů přidává a přidává, i když už ve vyprázdněném sále sedí jen pár příbuzných, takový si už nepolepší. Nu řekněme, že přídavek druhý se ještě připouští. Tady je, modrý, jak jej už předem moji čtenáři pojmenovali. Ostatně, je tu zas leccos o přírodě, a ta není jen zelená, ale i modrá, například pomněnky nebo čiré nebe.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7304-068-9
O velkých věcech, jako například o smyslu a významu umění v životě člověka, o síle a působnosti hudby, o věčné a většinou nenaplněné touze po dokonalosti (kterou si každý představuje poněkud jinak) - o tom všem se nemusí vždy mluvit jen velkými slovy. Dokazuje to i šestnáct kapitolek příběhu, který pro čtenáře této knížky kouzelně vymyslel její autor, hudební znalec a odborník na slovo vzatý, ale také vtipný vypraveč a všímavý pozorovatel tajných zákoutí lidské duše. Nejrůznější symboly, podobenství i narážky tu vůbec nejsou náhodné, ale na druhé straně - není třeba je hledat a objasňovat, protože i tak může vylíčení situace, která nastala, když do zapomenutého městečka, Mokřice zavítalo Umění, přinést příjemný čtenářský zážitek.
Publikováno: 1989
Víc než dvě desítky krátkých povídek, v nichž Sherlock Holmes s Watsonovou pomocí řeší další zapeklité záhady. Čtení jemné, starosvětské, odpočinkové i k zamyšlení.
Publikováno: 1971
Knížka povídek, humorných příběhů, apokryfů a parafrází, jejichž společným jmenovatelem je hudba.
Publikováno: 1987
Knížka pro nejmenší přibližuje hudební nástroje poezií, obrazem a instruktivním slovem.
ISBN: 13-770-87
Devět bylo Múz ve starém Řecku, devět nebes rozlišovali v pradávné Číně, devátý Notýsek se zrodil z pera nestárnoucího spisovatele, hudebního skladatele, klavírního virtuosa a pedagoga Ilji Hurníka. Jako by pramen jeho prozaických miniatur byl nevyčerpatelný... Tentokrát sudičky přisoudily jeho devátému Notýsku okrovou barvu. S ní sezvláště nápadně snoubí autorův suchý anglický humor. Čtenář se tak dozví, jak si císař Rudolf II. neuměl poradit s nesmrtelností, proč andělé nemají smysl pro humor a nejsou schopni hlasitého smíchu, jak Hurníkovi milovaní Slezané objevili Ameriku či jak vypadá správný „vědecký“ rozbor hudby animální („Zoolog zůstane bezradný nad slepicí. Napovíme mu: Začínající kokoko je předtaktí v triole, po něm dramatický skok na těžkou dobu: Kdááák.“). Zvláštní polohu zde tentokrát zaujímá autorova pozornost filologii: tomu odpovídají např. zkoumání parazitních projevů v řečnických vystoupeních, zamyšlení nad posláním zdrobnělin v češtině či vyprávění o bezuzdném řádění slabiky ne. Milovníci Hurníkových příběhů s Sherlockem Holmesem se zase dozví, proč se slavný detektiv nestal majitelem stradivárek.
Publikováno: 2013
ISBN: KM7304162
Logika praví, že osm je přirozené číslo, které následuje po číslu sedm a předchází číslu devět. Také osmému Notýsku Ilji Hurníka předcházelo sedm předešlých (Zelený, Modrý, Růžový, Infračervený, Fialový, Tyrkysový a Sivý, takže autor začne mít problém, zda vzorník barev nebude zcela vyčerpán). Nepořádek v matematice vytváří fakt, že autor ke svým devadesátinám vydává t e p r v e osmý Notýsek. Nesměl by to však být neúnavný I. Hurník, aby si s problémem neporadil. Stejně jako v předchozích svazcích i zde přesvědčivě dokládá, že je mistrem prozaických miniatur par excellence. Nelze však skrývat ani skutečnost, že četba jeho Notýsků má nespornou poznávací hodnotu. Jen namátkou - čtenáři se v tomto Oranžovém dozvědí např. o celosvětovém unikátu - vesničce Mechová, kde levice a pravice skončila ve vzájemném objetí, právě tak jako o knížectví, kde hokejisté hrají v květnu a ženy v dubnu strojí stromeček a malují kraslice. Zjistí také, proč jistému dědečkovi vadilo, že nám ukradli Vltavu, či co si díky své až chorobné abstinenci natropí účetní Nepísk. Autor samozřejmě zavede čtenáře i na Backer Street, aby nahlédli co s Sherlockem Holmesem udělá podzim, či co se stane, když slavný detektiv ve spolupráci s dr. Watsonem začne psát paměti.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7304-151-9
Kniha prof. Ilji Hurníka a jeho hudebních přátel obsahuje vzpomínky jedenácti hudebníků na život a hudbu druhé poloviny 20. století. Knížka Pondělníci však zároveň jedenácti hlasy vypráví i podivuhodný příběh mužů, kteří se od 40. let 20. století pravidelně setkávají „bez předsedy, bez stanov, bez pokladníka“, jen pro své přátelství.
Publikováno: 2002
ISBN: 8024605570
Publikováno: 1996
ISBN: 80-901604-7-6
O tom, že hudební skladatel Ilja Hurník (* 1922) je mistrem fejetonu, eseje, apokryfu či střídmě fabulovaných povídek, není třeba nikoho dlouze přesvědčovat. Nyní přišel se sérií svých "notýsků"; nejprve přišel na řadu Zelený (2005), potom Modrý (2006) a už držíte v rukou Růžový. Také v něm si nestárnoucí autor všímá zdánlivě všedních věcí, které nás obklopují a s nimiž žijeme, aby nakonec zjistil, že i ony žijí svůj život a mají své osudy. Jako muzikolog však analyzuje i tak kompromitující stavy, jako jsou např. říhání, škytání, kýchání, chrápání ("řada hudebních čísel") či smrkání. I v Růžovém notýsku Ilja Hurník znovu potvrzuje svůj neotřelý smysl pro suchý anglický humor, což osvědčují nejen příběhy spisovatelova oblíbeného Sherlocka Holmese, ale třeba i podrobný rozbor pohádky o Budulínkovi.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7304-081-9
Zatímco úvodní a závěrečná povídka knihy pochází přímo z pera génia světové detektivky sira Arthura Conan Doyla, jádro knihy tvoří povídky vítězů (například Věnceslavy Dezortové, Lubora Faltejska, Luboše Y. Koláčka, Zuzany Rampichové a dalších) i letošních nominantů (např. Inny Rottové, Markéty Harasimové a Zdeňka Jarchovského) tradiční každoroční literární Ceny České společnosti Sherlocka Holmese, která má i mezinárodní přesah (Vzájemně propojená Společnost Sherlocka Holmese má zastoupení po celém světě; nejvíce členů v Austrálii, Jižní Americe, Anglii, Francii...). Povídky koncipovné převážně na téma případy Sherlocka Holmese (tzv. pastiše aj.) jsou unikátní, vtipné a čtivé. Jedná se o jedinečný soubor, který v české literatuře nemá dosud obdobu.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-88073-15-4
Sedm bylo divů světa, na sedmi pahorcích se rozkládal Řím, sedm svobodných umění vyznávali antičtí vzdělanci, o existenci sedmi nebes jsou přesvědčeni uctívači islámu, s e d m Notýsků má na svém kontě nestárnoucí Ilja Hurník. V rozpětí sedmi let vydal v Akropolisu sedm notýsků (Zelený, Modrý, Růžový, Fialový, Infračervený, Tyrkysový a nyní Sivý), jejichž čtenářům nedal ani jednou příležitost zapochybovat o svém literárním mistrovství, neuvěřitelném ovládnutí kouzel a tajů prozaických miniatur. Ať již někdy inklinují více či méně k arabesce, apokryfu, sloupku, bajce, fejetonu, eseji či střídmě fabulované povídce, vždy mají nezaměnitelný rukopis s osobitou poetikou. Jen zřídka se lze v domácí literatuře setkávat s tak ojedinělým smyslem pro překvapivou zkratku, gradaci příběhu a jeho pointování, s nevšední prací s jazykem, jeho rytmem i zvukovou stránkou (své o tom ví např. Otakar Brousek, věrný interpret Hurníkových miniatur na večerech pražského PEN klubu). -
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7304-142-7
Kniha plná písniček, básniček a pohádek
Publikováno: 1986
ISBN: 35-038-86
Publikováno: 1975
ISBN: 13-897-75
Kniha pro hudební výchovu v 9. ročníku základní devítileté školy.
Publikováno: 1971
ISBN: 14-350-71
Ve vzájemné korespondenci vyslovují autoři – herec, muzikant a sochař – své názory na umění, postřehy o lidech a věcech.
Publikováno: 1986
ISBN: 32-001-86
Povídky o hudbě a hudebnících. Druhé vydání.
Publikováno: 1966
ISBN: 02-098-66
soubor drobných fejetonů a povídek hudebního skladatele, pianisty a spisovatele, ve kterých s laskavým humorem komentuje naši minulost a současnost, i nejrůznější lidské vlastnosti. Povídky obsahují řadu postřehů o lidech a jejich konání; stejným způsobem se autor zabývá i možnými interpretacemi známých událostí. Zpočátku jde hlavně o příběhy humorné, náročnost textů pak stoupá a závěrečné povídky jsou napsány se svérázným filosofickým pohledem - pro autora tak charakteristickým.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7304-130-4
Soubor textů tohoto výjimečného muže byl vybrán z velké řady jeho knih a přináší témata nejen z muzikantského života, ale i pohled na okolní svět. Jsou plné laskavého humoru, lidskosti, moudrosti a napsány velmi kultivovaným jazykem.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-86438-79-5
Závěrečná zpráva volně navazuje na autorovu knížku Dětství ve Slezsku. Své vyprávění o životě ve dvacátém století Ilja Hurník začal v roce 1938, kdy jeho rodina uprchla před německou okupací do Prahy a uzavřel jej listopadovou revolucí 1989.
Publikováno: 2000
ISBN: 8024601265
Ve svých knihách se hudební skladatel Ilja Hurník přidržuje povětšinou žánru fejetonu, eseje, apokryfů či střídmě fabulovaných povídek. Činí tak i ve své nejnovější práci – dvacáté knize, k jejímuž názvu autor Trubačů z Jericha, Kapitolských hus či Muzikálního Sherlocka (máme-li jmenovat alespoň ty nejznámější) podotkl:„Notýsek se nosí v kapse, aby byl po ruce, když člověka něco napadne. Zvlášť, když mu zas toho tak moc nenapadá. Když zažije příběh, nebo si vymyslil, že ho zažil. Nebo zvážní, protože na to a ono si udělal vlastní názor. Teprve až to napíše, doví se, jaký to názor vlastně má. Někdo si píše deník, budiž, ale do deníku se leccos nevejde, na příklad detektivka, či jak to bylo s Vilémem Tellem. Do notýsku se vejde všechno. Deník se před čtenářem skrývá. Notýsku čtenář nevadí.“ – Ilustrace na obálce Adolf Born.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7304-059-X
Závěrečný svazek unikátního edičního projektu desetidílného cyklu Hurníkových Notýsků, připravený tentokrát z autorových dosud nepublikovaných prozaických miniatur, nalezených v jeho pozůstalosti (od roku 2005, kdy uveřejnil první ze svých Notýsků, se jich na knihkupeckých pultech objevilo celkem devět: Zelený, Modrý, Růžový, Fialový, Infračervený, Tyrkysový, Sivý, Oranžový a Okrový. Vznikla tak sbírka téměř 400 short story, ať již někdy inklinujících více či méně k arabesce, apokryfu, sloupku, bajce, fejetonu, eseji či střídmě fabulované povídce, soustředěných na více jak třinácti stech tiskových stranách, doprovázených vždy líbeznou obálkou s leptem Adolfa Borna.). Všechny ty soubory originálních próz spojuje táž poetika, jazyk, humor i etika. Všechny potvrzují autorovo svrchované vypravěčství, smysl pro humor a překvapivou zkratku, jeho umění gradace příběhu a jeho pointování, nevšední práci s jazykem, jeho rytmem i zvukovou stránkou. Zlatý notýsek pak doprovází hodnotící studie prof. Miloše Horanského, reflektující tuto část autorova díla.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7304-179-3