Kniha 1944 : Válka ve středním Tichomoří je druhým dílem Hoytovy trilogie věnované bojům Američanů proti Japoncům v Pacifiku. Hlavním tématem prvního dílu, Bouře nad Gilbertovými ostrovy, který vyšel v roce 2019, je invaze na Tarawu a Makin. Závěrečné boje v roce 1945 popisuje třetí díl, Kruh se uzavírá, jehož vydání je plánováno na rok 2022.
Luftwaffe, nejobávanější zbrań Hitlerova arzenálu, zasévala hrůzu do lidských srdcí a vrhala stín na bitevní pole i oblohu Evropy. Göring - muž s barvitou minulostí, nevyzpytatelný a posedlý sny o slávě, vytvářel obraz "neporazitelného" válečného stroje. Čtenáři je zde poprvé předkládán příběh jednoho z vůdců nacistického Německa, Hermanna Göringa.
V krátkém úvodu se dočteme o stavu letectva, vývoji nových letadel a výcviku pilotů v Německu i Velké Británii před 2. světovou válkou, autor stručně rekapituluje průběh bleskové války ve Francii. V létě r. 1940 se německé velení zaměřilo na Velkou Británii. Autor líčí nejen rozsáhlé německé přípravy na invazi na britské ostrovy, ale zejména samotný průběh dosud největší letecké bitvy, bitvy o Británii. Nezapomíná ovšem na pokračující válku na moři, operace ponorek i bitevních lodí, útoky na konvoje Bitvou o Británii v druhé polovině r. 1940 vyvrcholilo dosud vítězné tažení německých armád západní a severní Evropou během 2. světové války
V říjnu 1944 se u Filipínských ostrovů odehrála největší bitva námořní historie. Zánik letadlové lodi Princeton. Jediná bomba. Perfektně umístěná. Pro mohutnou Princeton znamenala smrtelné zranění. Ale loď nehodlala zemřít bez boje. Heroická bitva za záchranu Princetonu trvala několik hodin - během ní bylo ztraceno 300 životů,dalších několik set mužů bylo vážně zraněno. Pravdivá historie americké letadlové lodě, rozervané bombami, jež pomohla vybojovat nejodvážnější námořní bitvu druhé světové války. Bitva o záliv Leyte se stala největší bitvou námořní historie. Ač zprvu to byl z hlediska Američanů téměř prohraný zápas, šťastná strategie a odvaha amerického námořnictva rozhodla o opaku. Ztráty byly obrovské na obou stranách. Američané přišli o tři letadlové lodě a tři torpédoborce, Japonci ztratili tři bitevní lodě, čtyři letadlové lodě, devět křižníků a devět torpédoborců. Japonské císařské válečné námořnictvo po zálivu Leyte přestalo prakticky existovat.
Autor rozebírá příčiny války, popisuje budování a modernizaci německých pozemních, leteckých i námořních sil, plány a politiku Adolfa Hitlera. V jednotlivých kapitolách pak můžeme sledovat válku v Polsku, konflikty na moři a útoky ponorek, kampaně ve Finsku, Norsku, obsazení Holandska, "bleskovou válku" v Belgii a Francii.
Rok 1941: Hitlerův zákeřný plán bombardovat Brity, a tak si je podrobit, skončil neúspěchem a führer obrací svou pozornost na Rusko. Jeho hlavní cíl - rozdrtit sovětské monstrum - závisí na schopnosti nacistů ovládnout Řecko a Jugoslávii na jižním křídle fronty. S ničivou účinností Němci na oba nešťastné národy udeří těžkýminálety a nelítostně a tvrdě je potlačí a zároveň pronásledují početně slabší britské síly na ostrov Krétu, kde s nimi svedou krutou a krvavou bitvu na život a na smrt.
I přes skvělá vítězství nad Italy v severní Africe je Churchill nucen přesunout muže i vojenskou techniku do bojů v Řecku.Vyčerpané a stenčené britské síly teď musí čelit zlobě nově sformovaných německých jednotek Afrika -Korps,které neúprosně postupují na východ směrem k Suezskému průplavu pod vedením vynikajícího stratéga Erwina Rommela..
Na začátku roku 1943 americký výbor náčelníků štábů schválil postup přes střední Pacifik jakožto nejlevnější a nejefektivnější způsob jak postupovat na Japonsko. Prvním cílem měly být Gilbertovy ostrovy. Invazi na Tarawu a Makin je věnována kniha Edwina P. Hoyta Bouře nad Gilbertovými ostrovy. Plodný americký vojenský historik vní podrobně popisuje operaci, která byla před zahájením považována za „snadný“ výcvik obojživelných jednotek před mnohem náročnějšími invazními operacemi, kdy si američtí velitelé vyzkouší novou taktiku, nové metody, novou organizaci i nasazení nových zbraní.
Ponorky se staly během 2. světové války nejdůležitější námořní zbraní, zbraní nebezpečnou a velmi účinnou. Osou knihy je napínavý a pravdivý příběh jedné z nejúspěšnějších z amerických ponorek. Ponorky Bowfin. Autor postupně popisuje všechny její válečné hlídkové plavby a akce, kterých se ponorka účastnila, nezapomínána posádky a jednotlivé velitele či změny technického vybavení plavidla. Dočteme se ale také o nejvýznamnějších válečných událostech v Pacifiku v letech 1943-1945 i o celkovém vývoji amerických vojenských ponorek v tomto období. Mapky, fotografie.
Šest měsíců po přepadení Pearl Harboru si japonská armáda v obrovském prostoru Pacifiku udržovala téměř absolutní převahu. Letecké, námořní i pozemní složky císařské armády si započítávaly jen samá vítězství. Naposledy v květnu 1942 v bojích v Korálovém moři. Potom přišel zvrat. Počátkem června 1942 utrpělo japonské námořnictvo velkou porážku v bitvě o Midway. Potom následoval Guadalcanal. Zde japonská armáda budovala leteckou základnu nutnou pro akce v jižním Tichomoří. V červenci roku 1942 se tato zpráva dostala na vrchní velení amerických ozbrojených sil. Již 7. srpna 1942 se první jednotky americké námořní pěchoty vyloďují na plážích tohoto ostrova. Začíná šestiměsíční dramatická bitva, která ve svém důsledku zvrátila vývoj v celém Pacifiku.
30. ledna 1933 byl jmenován kancléřem těžce rozvráceného a krizemi zmítaného Německa demagog, rasista a vynikající řečník Adolf Hitler. Autor věnuje značnou pozornost jeho vojenským plánům, rozkazům i politickým tahům, které dovedly svět na pokraj katastrofy. Ve jménu údajné nadřazenosti německé rasy, veden nezřízenou touhou po moci neváhal tento muž rozpoutat o šest let později největší válku v dějinách. V letech 1939-1941 německé armády pod jeho vedením postupně obsadily značnou část Evropy. Tehdy, na vrcholu moci, učinil zaslepený Vůdce třetí říše dvě největší chyby: napadl sovětské impérium diktátora Stalina a vyhlásil válku Spojeným státům. Nelítostná válka ale trvala ještě velmi dlouhé čtyři roky, než byl Hitler poražen a celý svět si mohl oddychnout. Fotografie, rejstřík, seznam literatury. W2b+ 20030204 kyliank Stručná kronika 2. světové války, podmínky a příčiny, které vedly k největšímu válečnému konfliktu v dějinách
McCampbell's Heroes: The Navy's Most Celebrated Carrier Fighters of the Pacific War
Přestože 15. letecká skupina vedená fregatním kapitánem Davidem McCampbellem byla aktivní jen v období květen - listopad r. 1944, patřila mezi nejúspěšnější letecké jednotky Spojených států, které bojovaly v Pacifiku. Šestadvacet stíhacích pilotů můžeme zařadit k leteckým esům (více než 5 sestřelů). S výcvikem začala skupina najaře r. 1944 na letadlové lodi Hornet s novými stíhačkami F6F Hellcat a bombardéry Curtiss Helldivers. K ostrým bojům startovali letci již z paluby Essexu. První cenné, ale dosti draze zaplacené zkušenosti získali v květnu r. 1944 v bojích u Marshallových ostrovů. Následovaly operace a bitvy u Formosy, v zálivu Leyte, o Filipíny a mnohé další. Autor nás velmi srozumitelně, lehkou, čtivou formou a bez rušivých podrobností provede po výcvikových táborech a jednotlivých bojištích, kde jednotka působila, seznámí nás s veliteli, dočteme se o značně náročné službě na palubách letadlových lodí. Fotografie Přehledná historie 15. palubní letecké skupiny válečného námořnictva Spojených států v období 2. světové války
V průběhu druhé světové války se nejdůležitější a nejtěžší bitvy zásadního strategického významu odehrály v oblasti Pacifiku, když zdánlivě neporazitelní Japonci usilovali o rozšíření své nechvalně proslulé říše. Toto bouřlivé období teď ožívá v pozoruhodné knize významného historika Edwina P. Hoyta, jež přenese čtenáře do ohniska konfliktu otřásajícího celým světem a která představuje dramatickou kroniku o velkých vojenských akcích a o mimořádné lidské odvaze na krvavých bojištích na zemi i na moři.
Autor se pokouší najít historická a filosofická východiska japonské politiky agrese, příčiny snahy získat vedoucí postavení v Asii. Podrobně rozebírá vývoj japonského politického systému, postavení císaře ve společnosti, neustále sílící vliv armády. Největší pozornost pak autor věnuje 30. létům (vleklá válka v Číně) a vojenským operacím po osudném napadení Pearl Harboru v roce 1941. Mapky, fotografická příloha, Ústava japonského císařství z období Meidži, Ústava Japonska z r. 1946. kyliank 20002606 Historická studie o kořenech a vývoji japonského militarismu v letech 1853–1952 a o průběhu 2. světové války v Asii.
Čtenáři se do rukou dostává kniha Edwina P. Hoyta, amerického vojenského historika a novináře, věnovaná posledním šedesáti dnům druhé světové války v Pacifiku. Autor se v ní nevěnuje pouze posledním operacím 3. loďstva admirála Halseyho či bojům o Okinawu. Pozornost je věnována stále komplikovanějším politickým jednáním Spojenců v Postupimi i horečným snahám japonského generálního štábu pokusit se ubránit svou vlast před invazí, stranou pozornosti pochopitelně nezůstává ani svržení atomových pum na Hirošimu a Nagasaki. Popis výbuchu uranové pumy nad Hirošimou je převzat přímo z překladu oficiálních japonských dějin. Neméně zajímavou jsou části věnované vstupu Sovětského svazu do války proti Japonsku, aby se tak mohl podílet na kořisti. Velkou pozornost věnoval Hoyt analýze dlouho trvající neochoty japonských militaristů přijmout podmínky postupimské deklarace a kapitulovat, a to i tváří v tvář hrozbě dalších atomových pum, a zároveň i roli císaře Hirohita v zajištění mírových snah. V publikaci samozřejmě nechybí ani tragédie těžkého křižníku Indianapolisu, potopeného na konci července 1945, a pohled na tuto událost jak ze strany trosečníků z americké lodě, tak i kapitána Hašimota, velitele ponorky, která se o potopení křižníku postarala. Kniha Kruh se uzavírá – Válka v Tichomoří: 1945 je poslední částí trilogie, věnované posledním třem letům války Spojených států proti Japonsku. První díl Bouře nad Gilbertovými ostrovy – Válka ve středním Tichomoří: 1943 vyšel v Našem vojsku v roce 2019, druhý díl 1944: Válka ve středním Tichomoří – Trnitá cesta k Mariánským ostrovům v roce 2021.
MacArthur's Navy: The Seventh Fleet and the Battle for the Phillipines
Po katastrofě v Pearl Harboru v prosinci 1941 a řadě dalších porážek v Tichomoří v roce 1942 se zdá, že japonský postup v této oblasti je nezadržitelný. Americké vojenské námořnictvo v jižním Pacifiku je na velmi dlouhou dobu, kromě ponorek, zcela paralyzováno. Při reorganizaci na jaře r. 1943 vzniká 7. flotila, která se má postupně stát významnou a rozhodující bojovou silou, pýchou amerického námořnictva. Sbor náčelníků štábů vyřešil i složitou situaci ve velení. Řízení a zodpovědnost za prakticky celou oblast jižního Tichomoří opět převzal na jaře r. 1944 generál MacArthur.
Rekord Davida McCampbella - v jednom dni sestřelil jistě devět japonských letadel a dvě pravděpodobně - nebyl překonán v americkém letectvu do konce války. David McCampbell, nejúspěšnější americký námořní stíhač druhé světové války (34 sestřelů), byl ale "pouze" velitelem bájné perutě VF15 operující z letadlové lodi Essex. Kniha se zabývá boji této famózní jednotky v roce 1944 u Marianských ostrovů, Iwo Džimy, Filipín, u ostrova Marcus a u Tchaj-wanu.
Autor uvádí první ucelený popis jedné z nejdůležitějších námořních bitev druhé světové války v Pacifiku. Po japonském útoku na Pearl Harbor se Amerika, zděšená japonskými vítězstvími v Singapuru, Hongkongu či Filipínách, zoufale snažila Japonsko zastavit. Bitva v Korálovém moři měla rozhodnout o budoucnosti války.
Zatímco u Dankerque statečně bojuje početně slabší britská armáda s Němci, přes Francii se valí nelítostná nacistická vojenská síla, která si podmaňuje doposud hrdý francouzský národ a mění Francii na vazalský otrocký stát. V době, kdy vítězná armáda Říše pochoduje po pařížských bulvárech, přesunuje se ohnisko války do severního Atlantiku, do Středomoří a na zkrvavené písečné pláže severní Afriky. Zdá se, že Hitlerovy vojáky nelze zastavit. Velká Británie se připravuje na nelítostný útok na svou vlast…s nadějí, že zabrání nemyslitelnému a zdánlivě nevyhnutelnému vítězství nacistického barbarství.
Skutečný příběh legendární německé korzárské lodi z období druhé světové války. Loď, kterou její kapitán Rogge a její posádka znali pod původním názvem Atlantis a kterou později, když jí objevili, nazývali Britové jako Raider C (přepadová loď C).
Pro čtenáře snadno přístupný beletrizující soubor příběhů o vojácích amerického námořnictva, podávající obraz klíčových událostí válečné historie 2.světové války. Autor oslovuje knihou nejširší čtenářskou veřejnost. V jednotlivých 48 poměrně krátkých a jasně psaných kapitolách se odvíjejí příběhy příslušníků amerického vojenského námořnictva tak,jak osobně prožívali vojenské operace během stěžejních momentů 2.světové války(Pearl Harbor, Korálové moře, Midway, Guadalcanal, Normandie, jižní Francie, Leytský záliv, Noumei, Manila, Okinawa...).Stejně jako u dvou předchozích titulů "Válka provianťáků" a "Letci" nejde o historické pojednání, ale o vyprávění, která autor zpracoval na základě ústních svědectví a písemných dokumentů přímých účastníků. Přestože není záměrem podat výklad politické strategie ani jedné ani druhé válčící strany, operace námořních vojsk během 2.světové války líčené z pohledu jednotlivých individuálních osudů samy o sobě odkazují na obecnější politické a mravní principy lidského jednání. Fotografická příloha obsahuje autentické záběry z námořních operací a vybrané fotografie členů amerického vojenského námořnictva.
Od samého počátku 2. světové války, od potopení osobní zaoceánské lodi Athenia, bylo zřejmé, že nejzákeřnějším i nejsilnějším protivníkem spojeneckých lodí budou německé ponorky. Autor na osudu vybraných jednotlivých ponorek a jejich velitelů dokumentuje technický vývoj německého ponorkového loďstva i možnosti a způsoby obranyspojeneckých lodí, sleduje průběh událostí a bojovou činnost německých ponorek od "zlatých časů" v prvních letech války až po hořký konec v roce 1945. Rejstřík, seznam literatury, poznámky, soupis válečných ztrát německých ponorek
Japonská vojenská tradice prošla na konci 19. století stejnou transformací jako ostatní instituce v zemi ve snaze vyrovnat se Západu. Od vítězství admirála Toga nad ruskou flotilou k Jamamotovu překvapivému útoku na Pearl Harbor a Jamašitově pozemnímu dobytí Singapuru vzrušovaly japonské akce celý svět. Konflikt mezi starými představami oroli samuraje a realitou moderního válečnictví je dramaticky zobrazen ve třech biografiích z pera význačného vojenského historika.
Dramatický průběh leteckých a námořních bitev v Pacifiku. Válka letadlových lodí začala řadou japonských vítězství, která udivila západní svět. Vysoce ceněná americká flotila bitevních lodí se v okamžiku proměnila v bezmocnou hromadu vraků. V této době mateřské letadlové lodě prokázaly, že námořní nosiče letadel jsou schopné bojovat dlouhou dobu a že se stávají pro válku v Pacifiku rozhodující zbraní. Japonci s letadlovými loděmi válku začali a nyní bylo na Američanech, aby pokračovali...
V roce 1942 bylo Japonsko na vrcholu své vojenské moci. Japonští vojáci úspěšně postupovali v jižním Pacifiku, vrchní velení zároveň připravovalo invazi na Aleutské ostrovy a Aljašku. V knize se dočteme nejen o průběhu této operace, ale i o vojenských vztazích mezi USA a Japonskem před 2. světovou válkou,o závodech ve vyzbrojování, budování základen na Hawaii a plánech na obranu západního pobřeží USA, stručně také o napadení Pearl Harboru, ostrova Weak či bitvě u Midway.
Publikováno:2000
ISBN:80-86421-15-5
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.