V románu Dům v oblacích (J. R. Vilímek 1929) se ocitnou anglický agent Donald Demeter a vynálezce plazmového děla Martin Mytens v sídle velkofinančníka Thornberga v africkém Kongu. Thornberg nutí vynálezce sestrojit dělo, avšak jeho sídlo je napadeno vzbouřenými černochy, při němž Thornberg zahyne dřív, než vynález stačí útočníky zahnat.
Román Modří mravenci (Vilímek 1931) volně navazuje na Dům v oblacích. Demeter je tentokrát na stopě padělatelům bankovek, kteří se rovněž ukrývají v Belgickém Kongu. Jediným SF prvkem je zde maska odolná vůči všem druhům otravných plynů – další vynález Martina Mytense.
Sbírka Ostrov spokojenosti (J. R. Vilímek 1925) je určena dospělým čtenářům. Vyznačuje se snahou o vyšší literární úroveň a některé povídky patří opravdu k vrcholům autorovy tvorby. Z deseti povídek patří pět do oblasti SF (Druza, Uvolněný běs, Nedobytná pokladna, Lynchův chléb a Polapená myšlenka). Dvě další povídky jsou pouze fantastické: Tejvangu a Hadí povídka. Povídka Druza zaujme především expresivním líčením atmosféry; vypráví o krystalu, kterým je možné vidět do minulosti. Zajímavý nápad – využití stroboskopického efektu jako ochrana proti zlodějům – i styl (laděný spíše do poetismu) má povídka Nedobytná pokladna. Byla otištěna též v časopisu Ikarie 1991, č. 9. V příběhu Lynchův chléb autor řeší aktuální problém – nasycení hladovějících částí planety. Většina povídek končí tragicky, jako by měly svědčit o marnosti lidského usilování.
Nalezneme tu motiv Atlantidy, čarovného smrtícího stromu a vynálezu přístroje na promítání zvláštních kombinací barev a zvuků, ale to vše je spíše v pozadí pochmurných povídek takřka horrorového typu, těžících opět z témat osudovosti a temných stránek lidské povahy. Nejzajímavější je z této sbírky titulní povídka o loďce sčtveřicí excentrických amerických dívek z nejvyšších kruhů, uvězněné na širém oceánu v náručí chapadel gigantické chobotnice. Kniha naznačuje autorovy schopnosti v nefantastické próze pro dospělé, které však nebyly nikdy plně využity.
V roce 1907 vydal u nakladatele Vilímka sbírku pěti povídek Podivuhodné Jiříčkovo cestování. Vypráví o příhodách malého chlapce Jiříčka a jeho strýce, kteří prožijí mnoho příhod s pomocí strýcových vynálezů, ať již jde o skládací letadlo, stroj času či o zmenšovací přístroj, umožňující dramatickou plavbu ponorkou v kapce vody. Každá z povídek však končí Jiříčkovým probuzením. Druhé vydání této sbírky z roku 1925 je rozšířeno o další čtyři povídky.
Román z Jižních moří přináší dobrodružství Davida Forsytha, burzovního makléře, který ze dne na den příjde kvůli krachu na burze o veškerý majetek. Aby mohl splatit pohledávky vůči věřitelům a získal dědictví po zesnulém otci, musí splnit podmínku závěti a nalézt svého zmizelého bratra dvojče Ralpha, který se ztratil čtvrtý den po svém narození během bouře na moři. První vydání této knihy vyšlo roku 1903 pod názvem Hra osudu u Jos. R. Vilímka v Praze.
Román Sluneční vůz (J. Kotík 1921) je jednou z prvních českých „vesmírných oper“. Hlavní hrdina je uchvácen uragánem a procitne na umělém řiditelném asteroidu Titanie vynálezce Andersena. Asteroid má vlastní vodu i vzduch. Vesmírní cestovatelé bojují s rosolovitými tvory z vesmíru, málem se srazí s kometou, potlačí vzpouru posádky a potkají meteorit, na němž se odrážejí lidské vzpomínky. Ač obsahově barvité, stylisticky jde o autorovo nejslabší dílo.
Hlouchův první fantastický román Zakletá země (J. R. Vilímek 1910) je ukázkovým příkladem dobrodružného verneovského románu pro mládež. Mezinárodní expedice se vypraví do Arktidy na speciálním vozidle se šnekovitým podvozkem, aby zachránila cestovatele Alexeje Somova, který v těchto místech ztroskotal. Výprava objeví ztracený světobydlený bojovným loveckým kmenem i Somova, který mezitím zešílel. S pomocí Somovova turbínového letadla se průzkumníci vrátí domů.
Publikováno:1928
ISBN:80-7033-308-1
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.