Čtvrtý díl Božský imperátor Duny nás zavádí až o 3500 let dál. Planeta již oplývá vodou, píseční červi vyhynuli, zmizelo i koření. Všechna dobrodružství se tentokrát točí zejména kolem „božského imperátora“ Leta…
Duna Franka Herberta je všeobecně považována za jakýsi sci-fi protějšek Tolkienova Pána prstenů. Podobně je Cesta k Duně doprovodným dílem srovnatelným s populárním Silmarillionem, osvětluje vznik a zajímavý vývoj jednoho z nejprodávanějších románů sci-fi literatury všech dob. V tomto fascinujícím svazku si miliony fanoušků Duny z celého světa mohou přečíst nepublikované kapitoly a scény z Duny a ze Spasitele Duny. Dále Cesta k Duně obsahuje část původní korespondence mezi Frankem Herbertem a proslulým vydavatelem W. Campbellem jr., a také další dopisy ilustrující Herbertův roky trvající boj o vydání jeho průkopnického díla, a článek "Zastavili pohyblivé písky", Herbertovu původní inspiraci k Duně. V knize jsou též představeny nově objevené písemnosti a rukopisy Franka Herberta včetně románu Planeta koření Briana Herberta a Kevina J. Andersona, vzniklého na základě podrobného náčrtu zanechaného Frankem Herbertem. Cesta k Duně je studnicí esejů, článků a fantazie, která nemůže chybět v knihovničce žádného čtenáře Duny.
Třetí díl ságy nás zavádí do doby, kdy Paul Atreides, spasitel Duny, mizí v poušti. Za sebou zanechává Arrakis tak, jak si ji představoval - i nepředstavoval. V bezútěšné poušti se objevuje stále víc zeleně - ale také kněžské byrokracie, která se ohání jeho jménem. Fremenský džihád se žene vesmírem jako krvavý požár. Paulova sestra Alia podléhá stále více zlým hlasům svého nitra, jeho matka Jessica se sice snaží svou dceru usměrnit, ale nakonec se musí uchýlit pod ochranu fremenů. Jedinou nadějí proti strašné budoucnosti, které se Paul pokusil zabránit svou obětí, jsou jeho děti, dvojčata Leto a Ghanima, děti nadané vizí a schopnostmi svého otce - a železnou vůlí. Protože vize si žádá ještě větší oběť - od jednoho z nich..
První kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi. První díl šestidílného sci-fi románu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch. Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction.
Druhá kniha série Jorj X. McKie. V Experimentu Dosada vrací autor čtenáře do mezihvězdné civilizace, kterou představil v Mučené hvězdě. V ní již po generace probíhá tajný a nelegální pokus, při němž byli lidé deportováni na planetu Dosada isolovanou neproniknutelnou Boží zdí, kde žijí v záměrně extrémních podmínkách jak materiálních, tak sociálních, za neustálého manipulováni informačními systémy. Jeho účelem je vytvořit novou, úskočnou a nenávistnou rasu toužící jen po pomstě. A zdá se, že experiment byl až příliš úspěšný. Román byl v roce 1978 nominován na Locus Award.
Po událostech popsaných v Lazarově jevu se lidští obyvatelé Pandory usilovně snaží vydobýt další půdu z běsnících moří planety. Budují nové osady, avšak ve stínu těchto osad hladovějí děti. Planetě vládne ctižádostivý klon, jehož represivní režim nutí zoufalé osadníky k povstáním. Odpovědí vládnoucích jsou další krutosti, neposlušnost je trestána hladomorem. Hlavní nadějí bojovníků odporu se stává Crista Galli, žena, o níž jsou mnozí přesvědčeni, že je božským dítětem. A kolem ní se soustředí osvobozenecký boj. Román je poslední knihou Franka Herberta – zemřel záhy poté, co odvedl svůj díl spolupráce. Uzavírá Pandorskou trilogii a je v něm obsažena veškerá vynalézavost, komplexnost a energie, kterou si čtenáři zvykli od tohoto autora očekávat.
Lidé jsou nesmrtelní. Proto jen vybraní jedinci se mohou reprodukovat, a to jen umělou cestou. Zákon z roku 10927 jasně říká, že rodiče mohou být přítomni při genetických úpravách svých pohlavních buněk, ale nikoho to moc nezajímá. Teprve Lizbeth a Harvey se rozhodnou zákona využít, a vidí, jak dr. Potter nezmění velmi neobvyklou genetickou strukturu embrya jejich budoucího syna. Důsledky mohou být katastrofické a navíc, v této společnosti se neposlušnost nevyplácí. Originální vize slavného autora opět nese v podtextu, že každá opresivní společnost rodí disent, a i zde se v podzemí olbřímých měst formuje odpor a nový rod se postaví Nesmrtelným.
Entomolog Nils Hellstrom se pouští do realizace svého Projektu 40, který považuje za vyvrcholení svých pokusů s chováním hmyzu. Buduje lidský úl, v němž se bude jeho 50 000 obyvatel řídit pravidly panujícími ve skutečném hmyzím společenství. Avšak vše sledující vládní Agentura brzy vytváří speciální tým agentů, aby odhalila účel projektu, jeho slabosti, a zabránila jeho rostoucímu vlivu. Agenti, kteří objevují skutečnou noční můru, strašnější a odpornější, než si jejich paranoidní vláda vůbec dokázala představit, jsou brzy odhaleni, a tak nezbývá, než poslat další… Dílo bylo prvně publikováno v časopise Galaxy v roce 1973 pod názvem Projekt 40. Živá představivost Franka Herberta a jeho brilantní náhled na přírodu a ekologii se nikdy neprojevily jasněji než v tomto klasickém díle science fiction.
Boj o planetu Arrakis, o zázračné koření a především o moc nad celou známou částí vesmíru nabývá na síle. Kromě Atreidů a Harkonnenů je jednou z hlavních figur ve hře "ghola" Duncan Idaho. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světové science fiction. Vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořádné psychické schopnosti. Svému autoru získala nejen literární ceny, ale především miliony čtenářů na celém světě.
Šestý díl je barvitým obrazem konfliktu dvou řádů na ústřední planetě Bene Gesseritu Kapitule s bohatým dějem a hlubokým filozofickým podtextem. V konečném střetu mezi řády přichází Matka představená Sesterstva o svou fyzickou existenci a novou vůdkyní sjednoceného společenství se stává její bývalá zajatkyně Murbella. Část Sesterstva však prchá, rozhodnuta začít nový život.
Jen těžko nalezneme výstižnější stručné shrnutí výboru z nejlepších povídkové tvorby dnes již světoznámého amerického spisovatele, žurnalisty a ekologa Franka Herberta (1920 – 1986). Proslulým se stal díky své vesmírné epopeji z daleké budoucnosti lidstva zahájené románem Duna, avšak o čtenářskou úspěšnost jeho tvorby se minimálně stejnou měrou zasloužily autorovy kratší literární útvary, povídky. Povídková sbírka Kouzlo útěku obsahuje pravděpodobně to nejlepší, co se Herbertovi podařilo v této žánrové oblasti během celého života stvořit a ve svém úžasném záběru nás uvádí do světů, v nichž však je konec konců úhelným kamenem i absolutním měřítkem člověk a jeho vztah k životu kolem něj. Frank Herbert je dnes díky své skutečně dokonalé fikci a literárním postupům řazen mezi klasiky science fiction. Kniha vyšla v různých vydáních, v jednom z nich obsahovala devět povídek. Jedná se o překlad z vydání z roku 1988.
Lidstvo dospělo na konec evoluce a balancuje na pokraji vlastní zkázy. Zachránit se může, jen pokud na povrchu nebezpečné planety Pandora, kterou nyní obývá, objeví rituál, kterým by bylo schopno komunikovat s Bohem. Tímto Bohem však není nic víc než jejich vlastní výtvor – deus ex machina, kosmická loď, uměle vytvořené kolektivní, vyšší vědomí, jehož pomoc je nezbytná pro přežití. Rádža Flattery z expedice na Tau Ceti je spolutvůrce umělé entity Vejce, jejímž úkolem je pomoci lidstvu na cestě ke hvězdám. Vejce, loď nadaná vědomím, na jejíž palubě Rádža míří do hlubin vesmíru, nyní žije vlastním životem. Rádža je probuzen, aby se podílel na budování nového pořádku lidstva. Pokračování Vyslanců do prázdna je fascinujícím příběhem o křehké rovnováze na rozhraní světa uvědomělých strojů a lidí, o vztazích mezi svobodnou vůlí a osudem, určujícím naši budoucnost.
V předchozím románu Kristova epizoda loď obdařená inteligencí a věřící, že je bohem, ponechá svůj lidský náklad na mořské planetě Pandora. Po mnoha staletích se potomci lidstva, kteří se mezi tím rozdělili na vodní a ostrovní lid, musí opět sjednotit, protože původní vlastníci Pandory se vracejí…
Tajemní tvorové Calebanové, kteří zprostředkovávají okamžitý meziplanetární transport pro ostatní druhy senzitivních bytostí, se náhle začnou záhadně vytrácet. Zbývá poslední Caleban. Jestliže ten zemře, veškerý inteligentní život zahyne s ním. A tohoto Calebana navíc krutě mučí dvojice psychopatů usilujících o ovládnutí vesmíru. Agent Úřadu pro sabotáž McKie se pokouší o jeho záchranu, ale nezbývá mu mnoho času. Největší překážkou je však samotná komunikace s Calebanem, který vnímá náš svět úplně jinak a dorozumět se s ním je takřka nemožné. Tak začíná román Franka Herberta, odehrávající se v daleké budoucnosti, v dalekých galaxiích, kde žijí nejrůznější druhy bytostí často bizarních tvarů a podob, a který předznamenává slavnou Dunu.
Santarožská bariéra patří bezesporu mezi autorova mistrovská díla, svým napětím a atmosférou patrně převyšuje i slavnou Dunu. Santaroga není jen prosperující farmářskou komunitou. Něčím se liší - vymizela zde zločinnost, nejsou zde domy na prodej ani k pronajmutí, nikdo se z ní nikdy nevystěhoval, údolí je zcela soběstačné. Do této výspy individualismu přichází psycholog Gilbert Dasein a objevuje překvapivé tajemství údolí, zmítán rozporem mezi loajalitou ke svému úkolu a mystickou přitažlivostí Santarogy.
Druhý díl ságy Spasitel Duny nás zavádí do světa, jehož po tisíciletí zaběhaný systém se hroutí. Paul Atreides, zvaný teď převážně Muad´dib, je absolutním pánem světa – a zároveň obětí své vlastní předzvěstné schopnosti, která z něj v očích jeho poddaných udělala boha. Na Arrakis přijíždějí tisíce poutníků, aby sepoklonili novému spasiteli a jeho sestře Alii. Fremenská vojska šíří vesmírem hrůzu a zkázu a ničí všechno a všechny, kdo se Paulovi postaví do cesty. Bývalé mocnosti, dnes do značné míry zbavené své moci, se ale nehodlají jen tak vzdát: Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxané připravují tajné spiknutí proti božskému vládci – a silného spojence mají v jeho vlastní domácnosti: Paulovu manželku Irulán, dceru bývalého vládce Shaddama, která svému manželovi trpce vyčítá, že s ní nechce mít děti. Na scénu vstupuje tajná zbraň – ghola Hayt, Tleilaxany znovuoživený Duncan Idaho, který přináší svému staronovému vládci zkázu…
„Bůh se vždy zrodí z chaosu,“ řekl opat. „Z chaosu, který nedokážeme kontrolovat. My umíme boha jen stvořit.“ Pak zdvihl ruce do silového pole mezi dvěma stěnami. Tok síly se tím narušil a zvířil. V tom okamžiku vystoupil ze stěny Psei za opatovými zády šriggar, vyhynulý chargonský ještěr. Klerikové se zajíkli hrůzou. Opat svěsil pomalým křečovitým pohybem ruce podél těla. Pak se obrátil. Ano, opravdu to byl šriggar. Mohutné zvíře se krčilo mezi podlahou a stropem sálu. Mělo krátké silné nohy, zakončené ostrými drápy, a úzkou hlavu se zahnutým zobákem, ze kterého vystřeloval do všech stran rozeklaný jazyk. Oči slídily po místnosti, naplněné bahnitým zápachem ještěrova dechu. Nikdo se neodvážil ani pohnout. Jen šílenec by vmísil do sálu svoji rušivou sílu dřív, než se mihotavé proudy Psei opět uklidní.
Směřovali k planetě kroužící kolem vzdálené Tau Ceti - do rajského světa, který měl zajistit budoucnost lidské rasy. Ale loď selhala -motory poháněné lidskými mozky náhle a nevysvětlitelně zešílely. Jediným řešením bylo vytvořit umělý mozek, který by byl schopen dovést je k cíli. Ale bude k tomu dost času, nebo bude jejich výprava odváta v zapomnění? Román autora Duny, na jehož základě byla později napsána imponující trilogie Pandora.
Klasický Herbertův román opět dokazuje jeho mimořádnou schopnost nenechat děj jen tak plynout, ale domýšlet důsledky událostí a učiněných rozhodnutí. Přelidněný svět usilovně hledá nové životní prostory a proto jsou divoká území zbavována nenasytného hmyzu, který je činí neobyvatelnými. Jedním z nich je i Mato Grosso, které Joao Martinho se svými kolegy čistí chemickými i fyzikálními prostředky. Avšak hmyz se nějak vrací zpět přes neproniknutelné vibrační bariéry. A z džungle se šíří fámy o obrovských hmyzích exemplářích a lidech s hmyzíma očima.
Publikováno:2010
ISBN:978-80-7384-347-2
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.