3x Oscar pro český film: Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Kolja - 1998 Autor: Ladislav Grosman - Ján Kádár - Elmar Klos, Bohumil Hrabal - Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák - Jan Svěrák
Svou knihou povídek L. Grosman, autor Obchodu na korze, volně navazuje na předchozí tvorbu. Vrací se k osudům obyvatelů kteréhosi malého města pod Vihorlatem, k osudům lidí, kteří se i za těch nejhorších podmínek snažili zachovat si lidství a životní optimismus, aby pak byli zaskočeni apokalypticky hrůznou dobou. Sedm povídek, jejichž děj se odehrává před válkou, ve válečných letech i po ní, tvoří uzavřený celek.
Do výstižně zachyceného prostředí slovenského městečka ve 40. letech 20. století umisťuje příběh prostého člověka, truhláře, který se nedovede ubránit svodům násilnictví v době tzv. Slovenského státu. Novela byla podkladem scénáře úspěšného stejnojmenného filmu. Obchod na korze je příběhem se všemi atributy klasického vypravěčství. Zaujme nejen dramatickou kulisou doby, ve které se odehrává, ale především hloubkou citu v příběhu obsaženou. Stará dáma, de facto hlavní dějová postava, je bytostí nejen výsostně lidskou, ale především humánní, a jemné nuance jejího obdivuhodného charakteru k nám promlouvají o to silněji, o co chladnější dnes nalézáme vztahy mezi sebou navzájem.
Obchod na korze se odehrává během druhé světové války v malém městečku Sabinov na Slovensku. Základním motivem novely je dilema hlavního hrdiny, truhláře Tóny Brtka (ve filmu jej ztvárnil Jozef Kroner), zda dokáže odporovat zlu ztělesněnému protižidovskými zákony a jejich vykonavateli hlinkovskými fašisty a odolá výhodné šanci, která se mu nabízí: získat postavení a majetek na úkor druhého člověka. V povídce nevěsta se vrací k osudům obyvatelů kteréhosi malého města pod Vihorlatem, k osudům lidí, kteří se i za těch nejhorších podmínek snažili zachovat si lidství a životní optimismus, aby pak byli zaskočeni apokalypticky hrůznou dobou.
Antologie českých a slovenských próz o holocaustu. Umělecky i lidsky nesmírně působivé výpovědi jedenácti významných českých a slovenských spisovatelů, kteří zažili nelidskost holokaustu buď na vlastní kůži, či byli jeho svědky. Prózy Ludvíka Aškenazyho, Josefa Škvoreckého, Arnošta Lustiga a dalších autorů, doplněné kresbami terezínského vězně Karla Fleischmanna, vypovídají o krutosti a duchovní zvrácenosti nacistické ideologie.
Antologie českých a slovenských próz o holocaustu. Umělecky i lidsky nesmírně působivé výpovědi jedenácti významných českých a slovenských spisovatelů, kteří zažili nelidskost holokaustu buď na vlastní kůži, či byli jeho svědky. Prózy Ludvíka Aškenazyho, Josefa Škvoreckého, Arnošta Lustiga a dalších autorů, doplněné kresbami terezínského vězně Karla Fleischmanna, vypovídají o krutosti a duchovní zvrácenosti nacistické ideologie.
První svazek spisů přináší dvě slavné novely a málo známý román z období Slovenského státu z městečka pod Vihorlatem, v němž vedle sebe žijí židovská a křesťanská komunita v atmosféře postupující fašizace společnosti. V Obchodu na korze, jehož zfilmování režiséry Jánem Kadárem a Elmarem Klosem bylo oceněno americkým Oscarem, jde o drama prostého člověka uvízlého v mašinerii nových pořádků. Podobně je tomu v příběhu stárnoucí dívky v novele Nevěsta, která se dočká svatby za velmi nezvyklých podmínek. V románu Z pekla štěstí je dvanáctiletý chlapec propašován do Maďarska k příbuzným v domnění, že bude ve větším bezpečí, a tam, vyzbrojen pouze znalostí rodokapsů a červené knihovny, projde hrůzami války. Strhující román, v němž se mísí tragika, humor i poezie, vznikl podle skutečného příběhu.
Druhý svazek spisů přináší všechny povídky z prvního vydání knihy Nevěsta, v exilu vydanou povídkovou knihu Hlavou proti zdi, texty publikované pouze časopisecky a zejména dosud nevydané povídky z autorových rukopisů. Ve svých prózách se Grosman vrací na Slovensko doby meziválečné a válečné, zachycuje poválečnou všednodennost a evokuje život v Izraeli v letech sedmdesátých. Tím nejcennějším v tomto svazku je Grosmanovo zobrazení zaniklého meziválečného světa slovenských Židů, v němž prožil své dětství. Knihu uspořádal, k vydání připravil a edičně komentoval Jiří Opelík
Čtvrtý svazek spisů tvoří dopisy, které autor přímo či nepřímo adresoval rodinné přítelkyni Mileně do Švýcarska. Zahrnuje jak dopisy skutečné, tak literární, s jejichž pomocí se autor v emigraci vyrovnával s šokující realitou tzv. jomkipurské války (1973), rozpoutané přepadením Izraele egyptskými a syrskými vojsky v Den usmíření (Jom kipur). Reálně i imaginárně zpravoval svou dávnou přítelkyni o stavu civilního izraelského zázemí i o svém vlastním rozpoložení a sdílel tak prožívanou úzkost o bytí své nové domoviny. Vedle dopisů obsahuje svazek i povídky s jomkipurskou válkou spjaté.
Podtitul: Román žáka Roberta o kamarádech, lásce, ghettu a vůbec... Příběh židovského chlapce v letech 2. světové války, vyprávěný v první osobě a založený na skutečné události.
Publikováno:1994
ISBN:80-237-0764-7
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.