The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference
Jak je možné, že se některé změny ve společnosti odehrávají neuvěřitelně rychle? Proč v nějakém městě náhle klesne kriminalita? Jak se z nějakého výrobku nebo knihy stane módní hit? Americký novinář Malcolm Gladwell se na takové změny dívá optikou epidemií. Některé změny se šíří společností jako virus, pokud k tomu najdou vhodné prostředí a nositele. V knize nabité pozoruhodnými výsledky psychologických a sociologických výzkumů autor vysvětluje, proč jsou některé nápady a myšlenky nakažlivé, a popisuje typy lidí, díky nimž se mohou rozšířit rychlostí sociální epidemie.
V časoch pred druhou svetovou vojnou väčšina vojenských mysliteľov nepovažovala lietadlá za dôležitý prvok ozbrojených síl. Vnímali ho len ako doplnok k pechote. Ale istá malá skupina idealistických stratégov, ktorá si hovorila „bombardovacia mafia“, si položila otázku: „Čo ak by sme dokázali paralyzovať nepriateľa a zároveň výrazne znížiť počty obetí presne cieleným bombardovaním?“ V ostrom protiklade s touto stratégiou stálo bombardovanie Tokia, najsmrteľnejší nálet druhej svetovej vojny, ktorému velil generál Curtis LeMay. Jeho krutý pragmatizmus a taktika spálenej zeme si vyžiadali tisíce nevinných obetí z radov civilného obyvateľstva, na druhej strane odvrátili plánovanú inváziu amerických vojsk do Japonska, ktorá by zrejme zanechala väčšiu spúšť. V Bombardovacej mafii sa Gladwell pýta: „Stálo to za to?“ Možno by všetko dopadlo inak, keby LeMayov predchodca generál Haywood Hansell zotrval vo svojej funkcii veliteľa bombardovacieho letectva na Guame. Hansell bol presvedčený zástanca presného bombardovania, ale z pomyselného ringu o veliteľský post vyšiel napokon ako víťaz Curtis LeMay, ktorý sa krátko nato postaral o najtemnejšiu noc v dejinách druhej svetovej vojny. Bombardovacia mafia prináša pútavý príbeh o vytrvalosti, novátorstve a nevyčísliteľnej cene vojny.
Malcolm Gladwell se ve své novinové tvorbě zabývá nejrůznějšími tématy, od sociologie až po nové technologie, a čtivě a lehce přibližuje výsledky výzkumů z neotřelých úhlů pohledu. Kniha Co viděl pes shrnuje jeho eseje pro časopis New Yorker napsané v letech 1996 až 2009. Ve směsici témat, od zdánlivě výstředních jako barvení vlasů nebo konkurence na poli hořčice a kečupu přes titulní psí psychologii nebo pád Enronu až po ta nejzávažnější jako bezdomovectví nebo interpretace mamografických snímků, se snaží nahlížet na svět očima svých protagonistů a dojít k hlubšímu poznání o tom, jak uvažujeme.
Malcolm Gladwell ve své nejnovější knize zpochybňuje naše obvyklé vnímání toho, co je překážka a co naopak nevýhoda. Zároveň nabízí novou interpretaci faktů, co pro člověka znamená trpět dyslexií, chodit do prestižní školy, přijít v dětství o rodiče nebo čelit diskriminaci.Vychází z biblické legendy o Davidu a Goliášovi a zavede nás znovu na bitevní pole ve staré Palestině. Také ale na příbězích z nedávné doby ukazuje, jak mohou obyčejní lidé čelit Goliášům nejrůznějšího druhu.
Knížek, brožurek a nejrůznějších rádců o tom, jak dosáhnout v životě úspěchu, již vyšla přehršel a stejně tolik jich bezpochyby ještě vyjde. Malcolm Gladwell je ovšem nenapodobitelný jak svým lehkým a čtivým stylem, tak schopností proniknout k podstatě problému a podívat se na něj z úhlů, o nichž většina ostatních nemá ani tušení. Jeho kniha vypráví o tom, proč někteří lidé v životě uspějí, proslaví se a zbohatnou, zatímco jiní, třeba stejně inteligentní, snaživí a pracovití, nikoli.
Jak myslet bez přemýšlení. Mžik je o jednom prostém faktu: Velmi rychlá a leckdy zdánlivě neuvážená rozhodnutí mohou být stejně dobrá jako rozhodnutí opatrná a rozvážná. Není totiž důležité mít co nejvíce informací, ale vybrat si ty podstatné. Schopnost mít jasno již v prvních dvou sekundách nebývá podle autora knihy Malcolma Gladwella žádným darem shůry, kterým disponuje pár šťastlivců. Je to schopnost, kterou v sobě může vypěstovat každý z nás. Čtenáři velmi oblíbený americký novinář v knize podrobně zkoumá momenty našeho instinktivního rozhodování a popisuje, co se děje v mozku, když se musíme rychle rozhodnout, ale nemáme čas přemýšlet. Rychlá rozhodnutí autor demonstruje na skutečných příbězích někdy i se špatným koncem. Ten mívají obvykle na svědomí rozhodnutí učiněná na základě předsudků či zavedených stereotypů.
Ženy hovoria o znásilňovaní, bití, zlomených kostiach, potratoch, bodných a strelných ranách. Muži hovoria o "manželských problémoch". Ženy chodia s modrinami, zraneniami mozgu, ochrnutými končatinami, rozdrvenými genitáliami, projektilmi v hlave. Muži prehodia čosi o "domácich hádkach". Len zopár ľudí sa spýta: Čo je tomu chlapovi? Prečo si myslí, že si to môže dovoliť? Zbláznil sa? Zadržala ho polícia? Kedy ho postavia pred súd? Dali ho súdne vysťahovať z domu? Nepotrebuje tá žena ešte nejakú inú pomoc? Lekársku alebo právnu? Nové bývanie? Dočasnú finančnú podporu? Podporu na dieťa? Nie, ako prvá a často jediná sa ľuďom vynorí v mysli otázka: Prečo neodíde? Táto otázka v skutočnosti nie je otázkou. Nevolá po odpovedi - vynáša súd. Mystifikuje. Mení obrovský spoločenský problém na osobnú záležitosť a zároveň zvaľuje zodpovednosť na obeť.
Talking to Strangers. What We Should Know about the People We Don’t Know
Podtitul: Co bychom měli vědět o lidech, které neznáme. Jak se Fidelu Castrovi podařilo vodit CIA za nos po desítky let? Proč si Neville Chamberlain myslel, že může věřit Adolfu Hitlerovi? Co stojí za vzestupem sexuálně motivovaných útoků ve vysokoškolských kampusech? Je pravda, co nám o komunikaci s ostatními říkají televizní sitkomy? To jsou jen některé otázky, které ve své nejnovější knize rozebírá autor řady bestsellerů Malcolm Gladwell. Nesází však jen na precizní vypravěčství, ale s využitím přepisů soudních líčení, rozhovorů a výpovědí odborníků nechává mluvit přímo protagonisty často tragických příběhů, na nichž ilustruje svoji hlavní tezi, totiž skutečnost, že prostředky a strategie, jimiž se snažíme porozumět lidem, které neznáme, jsou v něčem hluboce chybné. A protože nevíme, jak mluvit s cizinci, dochází ke konfliktům a neporozuměním, jež mají zásadní dopad na náš život i na svět, v němž žijeme.
Publikováno:2020
ISBN:978-80-7363-998-3
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.