The Madman, The Forerunner, The Wanderer and Khalil the Heretic
Západ zná Chalíla Džibrána jako básníka a malíře a jako autora Proroka, oné „malé černé knížky“, o které básník řekl: „Když jsem psal Proroka, Prorok psal mne.“ Západ ho zná jako tvůrce s širokým duchovním rozhledem, jako jemného člověka, milujícího a milovaného, s neocenitelným smyslem pro humor a s božským darem přátelství... S Džibránovou nadčasovou moudrostí a životním nadhledem se setkáváme i v jeho parabolách – krátkých vypointovaných příbězích, přirovnáních a bajkách věnovaných věcem, které tohoto původem libanonského spisovatele zajímaly po celý život: kráse a ošklivosti, radosti a utrpení, svobodě a útlaku, lásce a nenávisti, duši a tělu, Bohu a člověku. Knížka Blázen a jiné paraboly, sestavená a přeložená orientalistou Svetozárem Pantůčkem, obsahuje Džibránovy drobnější texty „Blázen“, „Předzvěst“, „Poutník“ a „Chalíl neznaboh“.
„Bohové země“ (The Earth Gods, 1931) je posledním dílem, které vyšlo za autorova života. Džibrán, autor nesmrtelného „Proroka“, v něm působivým způsobem zpracoval svůj starý příběh o třech bozích, kteří spolu rozmlouvají o božském a lidském údělu: o vůli bohů, o lidské lásce. Práce vychází v novém českém překladu poprvé ve verších, v básnické formě.
Známý libanonský autor Chalíl Džibrán (1883–1931) svým nezaměnitelným, poeticko-mystickým rukopisem oživuje osobnost Ježíše Nazaretského. Ve své knize se snaží podívat na postavu Bohočlověka očima těch, kteří se s ním setkali a kteří vydávají svá nejrůznější svědectví o jeho životě. V jednotlivých kapitolách o něm vyprávějí jeho učedníci, následovníci, ženy, aristokraté, učenci, kupci, ale i oponenti a nepřátelé, v jejichž vzpomínkách probleskují novozákonní zprávy a výroky. Vyprávění jednotlivých postav se však Džibránovi stávají především prostorem pro vlastní úvahy, v nichž se nejen vyznává z niterného vztahu k Synu člověka, ale také rozjímá o mnoha věčných tématech lidského života. Každá z kapitol je tak, podobně jako promluvy slavného Džibránova Proroka, vždy konkrétním zrcadlem vztahu světa, člověka a Boha.
Ve zkratkovité podobě se nám zde podávají hluboce filosofické názory na svět, umění, lásku, přátelství, smrt - prostě na život se všemi jeho aspekty, a čtenář v nich často může najít řešení svého problému. Je to moudrost nadčasová, která osloví každého, kdo má zájem o hlubší poznání života a jeho projevů.
Se stejnou moudrostí jako v proslaveném Prorokovi přistupuje autor k poselství moudrosti a lásky i ve své další práci – Poutník. Tématem dílka známého libanonského autora se stala apoteóza živoucí, pravé lásky ve všech jejích polohách – od lásky erotické až k lásce božské, jež je vlastním kořenem všeho. Ve svém Poutníkovi, rozsahem nevelké básni v próze, Džibrán znovu rozeznívá svou věčnou píseň.
Nejvýznamnější prozaická práce libanonského autora, žijícího v Americe, je vrcholnou uměleckou syntézou východní a západní kulturní tradice. Sugestivní poetický text zprostředkovává názory titulního hrdiny, učitele životní moudrosti, který si získal vážnost a úctu lidí v cizí zemi a před odjezdem do vlasti vypráví lidem o lásce, manželství, rodinném životě, zločinu a trestu, životě a smrti, a dalších základních otázkách lidské existence. Formuluje tak etický model mezilidských vztahů a proniká tajemstvími základních lidských hodnot - z jeho slov promlouvá hluboká moudrost, vycházející z tisícileté tradice křesťanství i islámu. Kniha vyniká kromě myšlenkového bohatství i působivou atmosférou, krásou básnického jazyka a je vrcholnou uměleckou syntézou východní a západní kulturní tradice.
Nejslavnější z děl oblíbeného libanonského spisovatele a malíře. Básnické prózy významného libanonského spisovatele a malíře Chalíla Džibrána jsou dnes už proslaveným poselstvím moudrosti a lásky. Džibrán původně zamýšlel napsat trilogii (Prorok, 1923; Zahrada prorokova, 1933; a Smrt prorokova). V úvodní části mladý prorok Mustafa promlouvá o všem podstatném mezi zrozením a smrtí. Ve druhém, ne zcela dokončeném oddíle Mustafa učí v zahradě své matky devět žáků. Ze zamýšlené třetí části se bohužel zachovalo jen několik náčrtů. Smrt ukončila básníkův život dříve, než dílo dokončil.
Nádherné darčekové vydanie dvoch najznámejších diel svetoznámeho autora – Prorok a Prorokova záhrada – i niekoľkých menej známych a do slovenčiny doteraz nepreložených. Kniha obsahuje množstvo reprodukcií významných diel z oblasti výtvarného umenia, ktoré zosilňujú vnímanie autorových myšlienok a úvah o rozličných sférach ľudského života konfrontovaného s večnosťou. Väzba s imitáciu hodvábu len zdôrazňuje luxusné grafické spracovanie.
Lyrická próza Prorok (The Prophet) od Chalíla Džibrána je jedným z najpôvabnejších a najčítanejších klenotov svetovej literatúry. Anglická verzia uzrela svetlo sveta v jeseni 1923 v Kostole svätého Marka v New Yorku, kde ju autor sám predniesol. Súčasťou tohto vydania je aj Prorokova záhrada (The Garden of Prophet) z roku 1933. Autor majstrovsky prebásnil posolstvo Biblie modernému človeku, lebo ako hovorí Mustafa, vyvolený a osvietený v Prorokovi, "Boh nestrpí, aby bol pred človekom ukrytý, ani aby Jeho slovo ležalo ukryté v priepasti ľudského srdca." V Gardenii malo toto dielo premiéru v roku 1993. Aktuálne vydanie je nový preklad a po prvý raz je obohatené o plnofarebné autorove ilustrácie čo túto knihu predurčuje byť vhodným darčekom.
Libanonského básníka a malíře Chalíla Džibrána zná Západ především jako autora Proroka, oné „malé černé knížky“, o které básník řekl: „Když jsem psal Proroka, Prorok psal mne.“ Na Prorokovi pracoval Džibrán 25 let a pokusil se zde na základě své vlastní životní zkušenosti sklenout orientální moudrost a evropský pohled na život s vědomím nekonečnosti času. Ve výboru nazvaném Prorokova moudrost přinášíme sedm ukázek z této knihy, které nám ukážou sedm cest ke štěstí: cestu lásky, cestu dávání, cestu přátelství, cestu svobody, cestu radosti a smutku, cestu času a cestu krásy
Vari neviete, že neexistuje iná vzdialenosť ako tá, ktorú nedokáže preklenúť duša vo svojom rozlete? A keď duša tú vzdialenosť preklenie, stane táto vzdialenosť rytmom tej duše. Vzdialenosť, ktorá leží medzi vami a vaším najbližším susedom, s ktorým nie ste priateľmi, je dozaista väčšia než vzdialenosť, ktorá ťa delí od toho, koho miluješ, hoc žije za siedmimi horami a siedmimi morami. Lebo v spomienkach neexistujú vzdialenosti, len v zabudnutí je priepasť, ktorú nemôže preklenúť ani váš hlas, ani váš zrak. Vravím vám, najväčšia vzdialenosť je tá, ktorá leží medzi vašimi predstavami pri snení a činmi počas vašej bdelosti; tá, čo je medzi skutkom a túžbou.
Citáty z Džibránova díla ukazují snahu o propojení Východu a Západu, touhu po vnitřní svobodě člověka. Ve svých úvahách se zasazuje i za osvobození ženy a zabývá se vztahem ženy a muže. Milovníci Džibránova díla jistě nebudou tímto výborem z jeho myšlenek zklamáni.
Libanonský spisovatel a malíř Chalíl Džibrán (1883–1931) proslul svojí snahou s filozofickou hloubkou a poetickým stylem odhalit tajemství základních lidských hodnot. I v řadě podobenství a zpěvů sebraných pod názvem „Slzy a úsměv“ vyvstává před námi Džibránův svět, proniknutý hlubokým sociálním cítěním, láskou k člověku, k životu, k Bohu.
V trojici podobenství, vydaných pod společným názvem Nymfy z údolí, velký libanonský básník opět rozehrává své hluboké tóny, jimiž učaroval nejednomu čtenáři. Příběh nazvaný „Marta" vypráví o prosté venkovské dívce, jež stojí před volbou, která změní její život. „Prach věků a věčný oheň“ je svědectvím lásky, jež vítězí nad časem a pomíjivosti. „Blázen Juhanna“ je parabolou pranýřující pokrytectví nablýskaného formalismu oproti pravé zbožnosti, jež je dána těm pokorným. Džibránův odkaz zní: život je posvátný, dokonce i když je naplněn bolestí a utrpením, které je v posledku vykoupeno věčnou radostí.
Kniha dává nahlédnout do duše mladého Džibrána, prožívajícího nejšťastnější období svého života a největší zklamání. Jsou melancholickým zamyšlením nad hrou lásky a neznalosti, pravdy a lži, dobra a zla. Ilustrovala Galina Hůlová.
I když se Chalíl Džibrán již v mladém věku s oficiální církví rozešel, duchovní náměty a východiska představovaly dominantní tón jeho tvorby – v jistém smyslu tím více, protože jak praví v jednom z textů Zvěstovatele „jak může vězeň zavřený v chrámu spatřit jeho zlaté kupole?“. V tomto raném díle shromáždil pětadvacet krátkých próz, jejichž žánr v sobě mísí alegorii, aforismus, bajku i báseň v próze. Výsostně básnivým jazykem s orientální imaginací v nich podává prostá, ale nápaditá podobenství životních hodnot, významu fantazie a tvorby, lásky ke světu i lidem, kontemplace a smíření. K tomu mu často slouží zvířecí hrdinové, pohádkové postavy dávných králů či proroků, nechává promlouvat ale i například čistý list papíru. Rozsahem nevelká knížka představuje milou ukázku tvorby jednoho z nejznámějších autorů arabské literatury.
Publikováno:2013
ISBN:978-80-7429-135-7
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.