Erich Fromm - knihy
Erich Fromm

Erich Fromm

 1900 -  1980 americká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

The Anatomy of Human Destructiveness

V jedné ze svých nejslavnějších knih vysvětluje Fromm vlastní pojetí destruktivity a různých forem agrese a poukazuje na podmínky vzniku takového chování.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7106-232-4
Původní název:

You Shall Be as Gods

Je židovská bible, Starý zákon, něčím více než jen historickou relikvií, které vzdáváme zdvořilou úctu, protože je zřídlem tří velkých západních náboženství? Má co říci dnešnímu člověku – člověku žijícímu ve světě revolucí, automatizace, jaderných zbraní, ve světě s materialistickou filosofií, jež implicitně neboexplicitně popírá náboženské hodnoty? (z úvodu knihy). Jedna z nejzajímavějších knih konce XX.století. V „Radikální interpretaci Starého zákona a jeho tradice“ dokonale zúročil Erich Fromm svá předchozí studia (judaismus, sociologie, psychologie, psychoanalýza, filosofie). Tento vlastně religionistický, nadkonfesijní a multidisciplinární spis je opravdovým vrcholem Frommova myšlení.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-7106-075-5
Původní název:

The Sane Society

Tato kniha je pokračováním slavného díla Strach ze svobody, ve kterém se jeho autor Erich Fromm, velký humanistický psycholog a sociolog pokouší ukázat, že totalitární systémy apelují na hlubokou skrytou touhu v člověku – utéci před svobodou. Současný moderní člověk, osvobozený od vazeb středověku, ještě ale není dostatečně svobodný k vybudování smysluplného života, založeného na rozumu a lásce, a proto se tak často podřizuje vůdci, rase nebo státu. Kniha Cesty z nemocné společnosti pak ukazuje, že život v dnešní demokracii je v mnoha ohledech také útěkem před svobodou. Autorova analýza tohoto zvláštního útěku, pro kterou je klíčovým pojmem odcizení, tvoří jádro jeho studie.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-86916-10-1
Původní název:

Man for Himself: An Inquiry Into the Psychology of Ethics

Kniha významného amerického psychologa a sociologa německého původu, žáka Sigmunda Freuda, se zabývá psychoanalýzou. Je v mnohém ohledu pokračováním knihy Strach ze svobody, ve které se Fromm pokusil analyzovat únik moderního člověka před sebou samým a před svobodou. Jako psychoanalytik se překvapivě podrobně věnuje problémům etiky. Fromm se zabývá především postavením člověka a jeho odcizením v současném industriálním světě. Erich Fromm, americký filosof německého původu, je považován za jednoho z největších myslitelů naší doby. Ve svém rozsáhlém vědeckém díle se zabývá nejvlastnějšími problémy člověka, jeho štěstím a skutečnými hodnotami života, které lidem často unikají a mizí pod nánosem nepodstatných a falešných tužeb. „Hodnotové soudy, ke kterým dospíváme, determinují naše činy a na jejich platnosti spočívá naše mentální zdraví a štěstí,“ píše Fromm o funkci etiky a morálky v lidské psychice ve své knize Man for Himself; podrobně v ní zkoumá zmatky moderního člověka, jenž se stává bezmocnou obětí sil působících mimo něj, neboť postrádá zásady, jimiž by se ve svém životě měl řídit. Toto Frommovo vynikající dílo se vyznačuje širokým interdisciplinárním záběrem a jednoznačně z něho vyplývá, že psychologii nelze odlučovat od problémů filosofie a etiky a že také lidské přirozenosti nelze porozumět bez pochopení skutečných hodnot a morálních konfliktů člověka. A právě o tuto svoji přirozenost by se měl člověk opírat spíše než o pomíjivé jevy nebo tradice. Jestliže chce člověk poznat pravé hodnoty, musí poznat sám sebe a uplatňovat své vrozené a přirozené schopnosti – to je myšlenková nabídka Frommovy knihy, kterou může s užitkem číst i zainteresovaný laik.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-85974-18-5
Původní název:

The Heart of Man

Významný představitel neopsychoanalýzy rozebírá úlohu zla při formování podstaty člověka.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-85637-29-4
Původní název:

To Have or To Be?

Frommova nemilosrdná kritika excesů tržního hospodářství, projevujících se především v převažující orientaci na mít – od majetku a moci až po druhého člověka, který nás zajímá jen potud, pokud od něho můžeme získat jmění, slávu či sexuální rozkoš. Za tuto dravou hrabivost a lačnost však lidé draze platí – úzkostí a stresy, morální a psychickou degradací, neboť člověk už není to, co je, ale co má, a jelikož nemůže mít všechno, nemůže také být úplně šťastný. Vždycky se totiž najde něco, co mu chybí, co nemá. Jak tedy dospět k ekonomické prosperitě a přitom se vyhnout tomu, aby se naše společnost stala společností lidí notoricky nešťastných, osamělých, deprimovaných, destruktivních, závislých, závistivých a bezohledných? Jedinou možností je podle Fromma radikální změna charakterové orientace člověka z mít na být – ze štvance chtivosti se stát člověkem orientovaným na rozvoj svých bytostných tvůrčích sil, který se řídí svým svědomím a osobní zodpovědností k sobě samému i k svým bližním.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-206-0181-3
Původní název:

The Forgotten Language: An Introduction to the Understanding of Dreams

Významný filozof zkoumá podstatu symboliky snů, pohádek, rituálů a literárních děl. Většina lidských snů nepodléhá zákonům logiky bdělého myšlení, protože sny nerespektují kategorie prostoru a času. Současně však představují reálný přítomný zážitek, jehož obsah při probuzení zmizí. Snění má mnoho společných atributů s nejstaršími lidskými výtvory – mýty. V mýtech rovněž probíhají dramatické události bez ohledu na časoprostorové zákonitosti. Společným rysem snění, mytologie a pohádek je „symbolický jazyk“, vyjadřující vnitřní prožitky coby smyslovou zkušenost vnějšího světa. V tomto univerzálním jazyce vládne intenzivní asociace. Fromm shrnuje základy psychoanalytické interpretace mýtů, pohádek, rituálů a především snů. Psychoanalýzu poté aplikuje na konkrétní projevy symbolického jazyka (např. Oidipus, Červená Karkulka, Kafkův Proces).
Publikováno: 1999
ISBN: 80-85974-70-3
Původní název:

Marx's Concept of Man

Významný americký myslitel německého původu interpretuje ideovou podstatu Marxova filosofického systému. Marxova filosofie zosobňuje protest proti odcizení, ztrátě vlastní identity, odlidštění a zmechanizování člověka, jež doprovází vývoj západní společnosti. Zdůraznění existence skutečného individuálního člověka, který je tím, co koná a vlastní přirozenost rozvíjí v rámci dějinného procesu. Snaha o plné uskutečnění lidství i emancipaci člověka z útlaku společenských sil… Marxova filosofie představuje ideovou soustavu protestu, zrozeného z víry v člověka a jeho schopnost osvobodit se. Fromm kriticky analyzuje Marxovo pojetí člověka – oceňuje humanistický rozměr koncepce, ale kriticky vnímá neschopnost odhalit možnost transformace socialismu v autoritářský režim. Přílohu tvoří ukázky Marxova díla a Engelsův text o Marxově pohřbu.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-86263-53-3
Původní název:

The Pathology of Normalcy

Na základě čeho je člověk duševně zdravý? Tak se ptá Erich Fromm ve svých přednáškách z let 1953–1974. To, co je ve společnosti přijato jako normální, může být podle autora ve skutečnosti patologické. V důsledku toho jedinec, který se vyznačuje společensky přijatou patologií, je vnímán jako adaptovaný člen společnosti, a naopakněkdo vlastně duševně zdravý může trpět vyloučením do té míry, že se u něj projeví duševní nemoc. A tak je v nemocné společnosti, jež je dnes primárně řízena ekonomickými požadavky, podle Fromma tím zdravým a přizpůsobeným autoritářský, marketingový či nekrofilní charakter. K těmto úvahám přispěl Frommův pobyt v Mexiku, který mu dovolil nutný odstup od průmyslové společnosti soudobých Spojených států amerických. V Mexiku se totiž setkal s lidmi, kteří si dovolují být „líní“ a dávají přednost volnému času před vyděláváním peněz. Fromm zároveň ukazuje, že líný i aktivní je člověk ze svých vnitřních příčin, a tedy nemusí být k aktivitě nucen. Erich Fromm (1900–1980) byl původem německý sociální psycholog, sociolog, psychoanalytik, humanistický filozof a demokratický socialista, spojený s tzv. frankfurtskou školou a s kulturní psychoanalýzou. Frankfurtská škola představovala západní neomarxistické filozofické hnutí, jež kritizovalo některé aspekty kapitalistické společnosti. Kulturní psychoanalýza vycházela z Freuda, ale oproti jeho učení zdůrazňovala sociokulturní vlivy ve vývoji člověka. Fromm jakožto Žid v roce 1933 emigroval do Spojených států. Konec života strávil ve Švýcarsku. Mezi jeho nejznámější knihy patří Strach ze svobody (2015), Umění milovat (2016), Anatomie lidské destruktivity (2019), Mít, nebo být? (2020).
ISBN: 978-80-262-2212-5
Původní název:

Psychoanalysis and Religion

Jeden z nejslavnějších světových psychoanalytiků rozvíjí v prvním českém vydání cyklu přednášek, přednesených v roce 1950, myšlenky, vyjádřené v knize Člověk a psychoanalýza (Aurora 1997), které jsou sondou do psychologie etiky. Protože však jsou etika a náboženství úzce spjaté a v mnohém se překrývají, pokusil se Fromm tentokrát o svou analýzu problémů náboženství.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7299-066-7
Původní název:

The Forgotten Language

Symbolika snov, rozprávok a mýtov
Publikováno: 1970
Původní název:

Escape from Freedom

Knihu autor napsal po osmi letech exilového pobytu ve Spojených státech, kam musel utéci před Hitlerovým fašismem. Vzhledem k tomu, že lidem z demokratických společností se navzdory faktům zdálo neuvěřitelné, že by nacistickou ideologii i praxi aktivně podporovaly široké vrstvy německého národa, považoval Erich Fromm za nutné vysvětlit psychologické kořeny tohoto úděsného jevu... Kniha, která vyšla prvně v roce 1941, je především Frommovou snahou vysvětlit nástup a pevné pozice nacismu v Německu, ze kterého Žid Fromm pocházel. Vzhledem k časnému vydání (1941) kniha nemůže reflektovat ani koncentrační tábory a konečné řešení, ani poválečnou zkušenost například se stalinským kultem osobnosti. Ovšem ani tyto okolnosti by závěry knihy, která nachází odpovědi ve společenských změnách, ke kterým došlo v minulých staletích, nijak neovlivnily.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-206-0290-9
Původní název:

The Art of Being

V letech 1974–1976, kdy zestárlý Fromm pracoval na díle Mít, nebo být, napsal mnohem více kapitol, než kolik jich bylo skutečně užito v knize, jež poprvé vyšla v roce 1976. Některé z nich obsahuje právě tento svazek. Pojednávají o „cestě k bytí“, jež může člověka naučit „umění být“. K němu ho dovedou láska, rozum a tvůrčí aktivita, které – na rozdíl od majetkových předmětů, jež se užíváním spotřebovávají – sdílením a užíváním rostou a znásobují se. Fromm rovněž varuje před představou, že osvícení můžeme dosáhnout bez úsilí, a před vírou, že život lze žít bez bolesti. Jeho cesta k sebeuvědomění a blahu je založena na psychoanalýze a meditaci. V umění být – v umění fungovat jako plná osobnost – lze vidět nejvyšší cíl života. Ten se nám podaří, když se obrátíme od narcistické sebevztaženosti, egoismu a vlastnické orientace k psychologickému a duchovnímu štěstí – k orientaci na bytí.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-262-1105-1
Původní název:

The Art of Loving

Kniha o lásce – bratrské, mateřské, erotické, o sebelásce, o lásce mezi rodiči a dětmi, o lásce k Bohu... Z úvodu E. Fromma: „...najít uspokojení v individuální lásce je nemožné bez schopnosti milovat svého bližního, bez skutečné pokory, odvahy, víry a kázně.“
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-86922-32-4
Původní název:

The Art of Listening

Navzdory svým plánům za svého života Erich Fromm o psychoanalytické terapii skoro nic nepublikoval. Jak však píše jeho žák Rainer Funk, každý, kdo byl Frommem analyzován, pocítil jeho „neúprosnost hledače pravdy a kritického průvodce, ale také mimořádnou schopnost vcítění, blízkost a bezprostřednost ve vztahu k druhým“. V souladu stím, že Fromm nezaložil novou terapeutickou školu, jeho stati na téma psychoanalýzy neinformují o žádných technikách. Zde předkládané texty, jež uspořádal právě Rainer Funk, spíše informují o Frommově vztahu s duševně trpícími lidmi naší doby a o jeho schopnosti individuálního vnímání základních problémů člověka. Analytik se v jeho pojetí učí vycházet především sám se sebou a je sám sobě nejbližším pacientem, takže pacient se v určitém smyslu stává jeho analytikem. Soubor zde předkládaných textů je přepisem nahrávek Frommových přednášek a rozhovorů, které tak mají povahu mluveného slova a důležitým způsobem charakterizují Ericha Fromma jakožto člověka.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-262-1341-3