George Friedman - knihy
George Friedman

George Friedman

 1949 americká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

The storm before the calm

Jak došlo k tomu, že Spojené státy jsou tak rozdělené a neklidné? Ve své poutavé nové knize se George Friedman, uznávaný geopolitický prognostik a autor bestsellerů, věnuje otázce, kterou si dnes klade většina Američanů. Bouře před klidem začíná neotřelým zkoumáním hlavních momentů amerických dějin – nově vymyšlený stát se rozvíjel rychlostí, jaká doposud neměla obdoby. Vznikl stát, kterému byla vlastní schopnost rychle se ze slabé kolonie proměnit v dominantní světovou mocnost. Friedman určuje primární hybatele tohoto fenoménu: dva geopolitické cykly, které doprovázejí vývoj této země již dvě stě padesát let. První je výrazný „institucionální cyklus“, který probíhá po dobu osmdesáti let již od založení státu a charakterizuje každý významný zlom v amerických dějinách: válku za nezávislost (70. – 80. léta 18. století), občanskou válku (60. léta 19. století), druhou světovou válku (40. léta 20. století) a hrozící krizi 20. let 21. století, která se již rýsuje na obzoru. Druhý je „socioekonomický cyklus“, který probíhá každých padesát let a který se v americké kulturní dynamice projevuje jako zformování průmyslových tříd, středních tříd a třídy technokratů. V analýze dnešní bouřlivé politické i kulturní scény Friedman odhaluje, že dochází k něčemu bezprecedentnímu: oba hlavní geopolitické cykly budou kulminovat v jediném desetiletí, tedy ve 20. letech 21. století. K tomu ještě nikdy v amerických dějinách nedošlo. Dnešní neklidná Amerika – Trump, kulturní války, nové vrcholy politického napadání – jsou otřesy nadcházející krize 20. let 21. století, kdy se změní mnohé ze zastaralého způsobu vládnutí a politických základů. Friedman uvažuje nad nastolenými výzvami, jako jsou velikost a pole působnosti federální vlády, potencionální mezinárodní konflikt, budoucí změny role Spojených států ve světě, budoucnost společenské smlouvy, posuny v korporátních strukturách a v univerzitním vzdělání a nové kulturní trendy, které se objevují jako důsledek delší průměrné délky života. Friedman také vysvětluje, že nadcházející období od konce 20. let a dál nakonec nastolí éru silnějších a stabilnějších USA , a to jak uvnitř země, tak i navenek. Když čteme George Friedmana, jedna věc je jasná: jeho prognózy transcendují politiku a jeho analýzy spojují jednotlivé body na širším plátně minulosti, přítomnosti a budoucnosti.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-906242-9-0
Původní název:

The Next Decade

podtitul: Kde sme... a kam sa uberáme Vo svojej knihe Nasledujúcich 100 rokov, zaradenej na zoznam bestsellerov novín The New York Times, odborník na geopolitické prognózy a zakladateľ organizácie STRATFOR George Friedman vykreslil fascinujúci obraz významných udalostí a trendov budúceho storočia. Tentoraz s rovnakým rozhľadom a znalosťou histórie, ktorými si už získal veľké uznanie mediálnych, akademických a politických kruhov, zameral svoju analýzu na najbližšie desaťročie – a na bezprostredne očakávané udalosti a výzvy, ktoré vystavia Spojené štáty a svet vážnym skúškam. Nasledujúcich desať rokov bude v znamení obrovských zvratov. Hoci sa to dnes zdá takmer nepredstaviteľné, vojny v islamskom svete budú dohasínať, naučíme sa žiť s teroristickou hrozbou a vývoj v technike a energetike nadobudne nečakané smery. Spojené štáty vo svojej šachovej partii s nádychom machiavelizmu urobia ťahy smerom k usporiadaniu vzťahov s Iránom a Čína bude zápasiť s krízou, ktorá sa už dnes črtá na horizonte. Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Izraelom prekonajú zásadnú zmenu a v ekonomike sa posunieme od situácie, keď svetom vládne finančná kríza, k situácii, keď sa hlavným problémom stane nedostatok pracovných síl. A čo je najdôležitejšie, americký prezident bude musieť v priebehu tohto prechodného desaťročia vziať na vedomie skutočnosť, že sa Spojené štáty stali novodobým impériom, a podľa toho aj konať. V Nasledujúcom desaťročí nám Friedman predkladá provokatívnu prognózu na roky, do ktorých vstupujeme. Na pozadí histórie a pomocou zrozumiteľne podanej analýzy veľmi rozmanitých a často nejednoznačných kultúr, stratégií a udalostí, ktoré nás priviedli k dnešnému stavu, nám ponúka pohľad na najbližších desať rokov a zároveň umožňuje pochopiť predchádzajúce stáročia úplne inak než sme ich chápali predtým. Nasledujúce desaťročie vníma udalosti vo svete z uhlu pohľadu lídrov, najmä prezidenta Spojených štátov, a anticipuje konflikty a možnosti, ktoré nás očakávajú. Výsledkom je vzrušujúci pohľad na blízku budúcnosť, vedený vynikajúcou a erudovanou rukou.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-551-2625-8
Původní název:

The Next 100 Years

Esejisticko-publicistická práca Nasledujúcich sto rokov od Georgea Friedmana, amerického politológa a špecialistu na dlhodobé geopolitické prognózy, je fascinujúcim čítaním o možnom základnom mocenskom vývoji v 21. storočí. Podľa autora sa v 21. storočí definitívne skončí európska éra a začne sa americká éra. Inými slovami, 21. storočie bude storočím dominancie Spojených štátov amerických, ktoré budú vďaka svojej ekonomike a najvyspelejším technológiám kontrolovať svetové oceány a budú ovládať aj vesmír. Pre našu budúcnosť bude príznačné zastavenie rastu a neskôr úbytok celosvetovej populácie a nástup nových mocností: Turecka, Japonska, Poľska a Mexika. 21. storočie poznačí súperenie o regionálnu i celosvetovú nadvládu a jeho vyústením bude svetový konflikt v polovici tohto storočia. Jeho víťazom budú USA a Poľsko. Friedman, na rozdiel od mnohých iných odborníkov, je presvedčený, že Rusko čaká už v krátkom čase kolaps a ústup z medzinárodnej scény, a podobnému osudu sa nevyhne ani Čína. Svoje tvrdenia pritom opiera o dôkladné analýzy a podopiera zrozumiteľnou argumentáciou.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-551-4483-2
Původní název:

Flashpoints

Na prahu krízy v Európe Nová významná kniha s hlavnými tézami o nadchádzajúcich udalostiach v Európe. Táto provokatívna práca skúma ohniská napätia, geopoliticky horúce miesta, kde v priebehu dejín prepukli napätia a kde sa konflikty opäť môžu objaviť. George Friedman je známy pozoruhodne presnými predpoveďami v oblasti globálnej politiky, technológií, populácie a kultúry. V knihe Ohniská napätia sústredil pozornosť na Európu, kde sa už päť storočí pretínajú osi svetovej moci a kultúry. Analýzou nestálych, nepredvídateľných a fascinujúcich hraničných území Európy a Ruska – aj zlomových línií, ktoré existujú po stáročia a stali sa dejiskom viacerých katastrofických vojen – a aj vďaka jedinečným osobným zážitkom upozorňuje na ohniská, čo sa opäť prebúdzajú k životu. Európska únia vznikla z veľkej miery preto, aby zminimalizovala vnútorné geopolitické napätia, ktoré tento kontinent po stáročia rozdeľovali. V knihe, ktorá je kombináciou podrobného historického prehľadu a kultúrnej analýzy, Friedman poukazuje na to, ako tento plán postupne zlyháva. Opisuje európske moderné dejiny a veľmi jasne vysvetľuje situáciu v najrizikovejších miestach kontinentu: nepokojné a stále sa meniace územie, ktoré oddeľuje Západ od Ruska (rozsiahly región zahrňujúci Ukrajinu, Bielorusko a Litvu); starodávne hraničné územie medzi Francúzskom a Nemeckom; a Stredomorie, miesto zrodu judaizmu a kresťanstva, ktoré sa stalo aj centrom islamského života. Vďaka Friedmanovmu dokonalému opisu prostredia čitateľ získa jasný obraz regiónov, krajín a historických udalostí. Ohniská napätia sú fascinujúcou analýzou modernej Európy, jej nevšednej histórie a tlejúcich ohnísk na zlomových líniách, ktoré sa znovu rozhoreli a ktoré v blízkej budúcnosti zohrajú kľúčovú úlohu. Sú najaktuálnejšou a vskutku najfascinujúcejšou z Friedmanových kníh.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-551-4492-4