Román o životě amerického politika Jahna P. Altgelda. J.P. Altgeld prožil kruté mládí. Otec ho bil, nutil mluvit německy; avšak Altgeld již jako chlapec se cítil Američanem. Zemědělský dělník, dobrovolník z války Severu proti Jihu se stává učitelem, advokátem, guvernérem státu Illinois a předákem demokratické strany, kterou vyrval zmoci presidenta Clevelanda. Jako guvernér udílí milost nespravedlivě odsouzeným heymarketským anarchistům a vyzve tak v boj všechen amer. tisk. V zápase s Wall Streetem ztrácí majetek, zdraví i politický vliv. Přesto do posledního dechu pranýřuje světový imperialismus, hájí svobodu, demokracii, hlásá představu správného Američana. Získal si trvalé místo v srdcích amer. lidu.
Americká literatura ve vězení uspořádal, předmluvou a poznámkami opatřil Jaroslav Bouček ; z anglických a francouzských textů přeložili Emanuel Tilsch a Nina Neklanová; verše přebásnili Kamil Bednář a Jaroslav Bouček
Po občanské válce Severu proti Jihu v USA se r. 1865 vraceli osvobození černoši z armády domů. Gideon Jackson byl jedním z těch, kteří se vraceli na Carwellovu plantáž, kde si počali zařizovat svůj nový, svobodný život. Dospělí se učí pracovat pro sebe, učí se s dětmi psát a počítat. Gideon Jackson, jako nejmoudřejší, je delegován, aby zastával jejich práva na sněmu. V městě zprvu trpí pocity méněcennosti, avšak brzy střásá ostych a nabývá lidské důstojnosti. Jeho projevy jsou sledovány se stále větší pozorností. Jackson dokazuje, že jsou černí bílým rovnocennými partnery. Toto "nebezpečí" si uvědomují plantážníci. Vědí, že neudrží své posice legálním způsobem a zakládají Ku Klux Klan. Od té chvíle si nejsou černoši jisti životem. Nakonec je Carwell vypálen a jeho obyvatelé, hrdinně se bránící, přesilou pobiti. Svoboda trvala pouhých osm let.
Kniha s názvem děti je obžalobou rasismu.Howard Fast zde vykreslil typickou americkou ulici, v které vedle sebe žijí a navzájem se nenavidí američani,židi,italové iři,černoši.Jedni se cítí nadřazeni, druzí bojují s pocitem méněcennosti. Prostředí působí na děti.Bílé děti vytvoří bandu, která má vyhnat černé z celého bloku.Dramatickým vyvrcholením je chvíle kdy děti v rukavičkách jdou tak daleko že oběsí malého černošského chlapce.
Román popisuje osudy Daniela Lavetta a jeho rodiny. Po krachu na newyorské burze, při němž přišel o všechno, se znovu pokouší vybudovat si existenci, což se mu při jeho velkém obchodním talentu podaří. Štěstí mu přináší i jeho druhý sňatek s May Ling, s níž má syna Josefa. osudy jeho dětí z prvního manželství - Barbary a Toma - jsou neméně dramatické: prožívají nešťastné lásky i nevydařená manželství, jejich životní příběhy se značně komplikují v období druhé světové války.V té době také umírá při náletu na Perl Harbour Danielova druhá žena May Ling.
Howard Fast, přední americký pokrokový spisovatel, líčí v tomto románě nejslavnější údobí amerických dějin, válku za nezávislost v 2. pol. 18. stol., označenou Leninem za "válku amerického lidu proti anglickým lupičům, kteří udržovali Ameriku v koloniálním otroctví". Americká revoluční armáda, která neměla ani výcvik, ani dostatečnou výzbroj, zvítězila nad přesilou britských žoldnéřských vojsk a donutila Velkou Britannii, aby uznala nezávislost amerických kolonií. Román zachycuje pozadí revoluce, těžký zápas o finanční prostředky, nutné k udržení armády. Titulní hrdina, prostý polský Žid, člen podzemní organisace "Synů svobody", obětoval americké revoluci majetek i zdraví a ostře se odlišil od ostatních obchodníků, kteří využívali války jen k vlastnímu obohacení. - Některé nedostatky románu - pomíjení třídních rozporů, rozdílu mezi hesly revoluce a jejími výsledky, idealisování postavy Jiřího Washingtona - překonal Fast ve svých pozdějších dílech, věnovaných americké revoluci.
Starší seržant 11. pluku pensylvánské armády Jamie Stuart vypráví příběh šikany jednoho z důstojníků, která zaviní smrt malého bubeníka. Tragická událost dožene pensylvánské milice ke vzpouře proti arogantním důstojníkům. (1. autorizované vydání)
Max ve 12 letech ztratil otce a stal se hlavou rodiny. Pomáhal matce vychovávat pět svých mladších sourozenců. Okolnosti ho přiměly začít pracovat na ulicích východního New Yorku. Jako 18-letý potkal Sally, osudovou krásku s níž se rozhodl oženit. Ve dvaceti pak začíná Max, posedlý rodícím se filmovým průmyslem, budovat svou kariéru. Chlapec z ulice se tak dostane na hollywoodské pahorky mezi boháče, okusí prostředí závratných zisků a nespoutaného sexu. Je to příběh o energii, touze, ale i chamtivosti a zradě a ztrátě. Jakpak asi Max dopadne. . . .
„O něco víc než sto padesát let před Kristovým narozením povstala hrstka židovských sedláků v Palestině proti syrsko-řeckým dobyvatelům, kteří obsadili jejich zemi. Tři desetiletí vedli boj, který co do odporu a osvobozování nemá téměř obdoby v dějinách lidstva. V jistém smyslu to byl první moderní boj za svobodu a stal se příkladem četným pozdějším hnutím.“ - Tak charakterisuje autor makabejské povstání. Boj Makabejců se mu jevil jako symbol statečného boje proti reakci a jako symbol jej vypráví. Často si nevšímá historického pozadí bojů a nepřihlíží k politické a sociální problematice revoluce. Podnětem k povstání byl dekret z r. 167 př. n. l., kterým Antiochos IV. Epifanes vyhlásil zrušení židovského zákona, a znesvěcení jerusalemského Chrámu, ovládaného pořečtěnými kněžími. Pasivní odpor lidu, který se dával zabíjet biřici, než by se zpronevěřil zákonu, změnil se v aktivní povstání zásluhou Matatiáše, prostého kohena, kněze z městečka Modin. On a jeho synové se stali vůdci vzpoury proti pořečtěné domácí aristokracii a jejím cizím pomahačům, helenistickému státu. (S použitím doslovu G. Flussera)
Román o prvních bojích Kontinentální armády pod velením George Washingtona proti Britům. Kniha začíná bitvou o Long Island a končí útokem Američanů na Trenton.
Románová epopej o životě přistěhovalců do Ameriky začíná v roce 1888, kdy se mladí manželé Lavettovi vydávají z Evropy za oceán hledat štěstí. Román líčí jejich krušné začátky a život uprostřed dravé, rozvíjející se společnosti.
Thomas Paine, účastník a teoretik revolučních bouří XVIII. století, je hlavní postavou historického románu amerického klasika Howarda Fasta. Autor nás provází nejen zákulisím vzniku Spojených států amerických, ale také nepodařenými revoltami té doby v Anglii a konečně i extrémními krutostmi Francouzské revoluce, kdy Tom Paine v lexingtonském vězení čeká na nelítostné ostří Madame Guillotiny plných deset měsíců.Citizen
Vyprávění o skutečné události, kdy se indiánský kmen Cheyennů vydal na pouť z rezervace do země svých předků. Známý americký prozaik v tomto historickém románu vypráví o skutečné události, která se stala roku 1878-1879. V červenci 1878 se náčelníci Severních Cheyennů (Tupý Nůž a Malý Vlk) rozhodli, že se zbytky svého lidu opustí rezervaci v Oklahomě a vydají se na dlouhou pouť do kraje svých otců a dědů.
Detektívny román anglického autora. Povráva sa, že za dom, ktorý by v newyorskom Scarsdale stál stotisíc dolárov, by v Beverly Hills bez váhania zaplatili aj štvrť milióna
Případ podemletého bazénu Dlouhé období dešťů, jaké potkalo oblast kolem Los Angeles, je zde neobvyklým jevem. Detektiv Masuto je rozhodnut odhalit totožnost oběti i pachatele. Přibývají další mrtví. Na konci pátrání se detektiv musí postavit svému sokovi. Případ uneseného anděla Detektiv Masuto vyšetřuje zmizení holywoodské hvězdy, která byla unesena. Jejího muže při předávání výkupného zastřelili. Masuto odkrývá pozadí únosu.
Děj začíná roku 1888, kdy z Itálie připlouvají do New Yorku mladí italští manželé. Muž se časem uchytí na stavbě železnice, na západním pobřeží přijde na svět hrdina knihy, jejich syn Daniel. Rodiče zahynou při velkém zemětřesení v roce 1906 a syn přebírá jejich rozvíjející se rybářskou živnost. Po letech úspěšného hospodaření se pak snaží proniknout mezi největší místní boháče, jeho strmý vzestup ale zastaví krach na newyorské burze a hrdina musí začínat znovu. Jeho životní cestu provází dobrodružství, láska i vášeň, úspěch i příkoří a osudem poučený muž se v kritickém období svého života snaží najít skutečné životní hodnoty v zemi, kterou považuje za svou vlast.
Dramatický, strhující příběh amerického profesora literatury, který je obviněn z neamerické činnosti a je odsouzen do žaláře. A to jen proto, že podle svého nejlepšího svědomí seznamuje studenty s bohatstvím americké literatury, podepisuje stockholmskou rezoluci a odmítá tzv. organizace civilní obrany, domnívá se, že na to má jako občan USA plné právo a že tím nijak neporušuje zákony.
Slavný americký spisovatel vypráví poutavý příběh o dospívajícím chlapci z chudé newyorské čtvrti, který malými dvířky na dvorku amerického činžáku utíká ve své fantasii do země dávných časů – na nejkrásnější ostrov světa. Ve své vynalézavé obrazotvornosti prožívá chlapec v indiánské osadě mnohá dobrodružství a snaží se o jejich pravdivosti přesvědčit dospělé.
Žaluji svou vlast, žaluji Ameriku, která pod rouškou spravedlnosti vraždí nevinné na elektrickém křesle - to je základní motiv nového románu velkého amerického spisovatele H. F. Román o křivě obviněných, o pokrytectví spravedlnosti v Americe, o potlačování základních lidských práv. Je zde vyobrazen případ manželů Rosenbergovýcha mnoho jiných.
Hrdinou příběhu z období začátků Spojených států Richard Hammon, který odejde do Kentucky a stane se potulným lovcem. Když pozná Ellen vybuduje si domov a stane se "usedlým" člověkem. Po návratu z krátkého lovu najde jednoho dne svůj dům vypálený a ženu i dítě odvedené Indiány. V prudké nenávisti začne zabíjet a ničit vše indiánské. Teprve setkání s Johnem, který je přivede zpět, začne chápat práva a křivdy.
Publikováno:1950
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.