William Eastlake - knihy
William Eastlake

William Eastlake

 1917 -  1997 americká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Castle Keep

Kultovní příběh o hrstce třinácti amerických vojáků, kteří v blízkosti Arden hájili starý zapomenutý hrad proti posledním vzplanutím německé armády na konci druhé světové války.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-206-0473-1
Původní název:

Go in Beauty

Uprostřed krásné, ale drsné přírody, obklopeni horami, na území indiánského kmene Navahů se narodili a vyrůstali bratři Bowmanovi již jako třetí generace majitelů ranče a obchodní stanice. Mladší George se oženil s krásnou, vzdělanou, umělecky založenou dívkou z bohaté rodiny, která však na odlehlém místě nenachází očekávanouromantiku a opouští manžela s jeho starším bratrem Alexandrem, nadaným spisovatelem. Ten si postupně získá uznání kritiky i obdiv čtenářů a stane se úspěšným a zámožným člověkem. V okamžiku, kdy vyčerpá svou inspiraci v rodném kraji a ve spojení s přírodou, ztrácí jeho tvorba přitažlivost a originalitu. Po patnácti letech cestování po světě se uchýlí do mexického Mazatlánu, kde propadá depresi. Pocit viny, výčitky svědomí, žárlivost i neschopnost odpuštění znemožňují bratrům se dorozumět. Román z roku 1956 je první částí volné trilogie z prostředí navažské rezervace. Ústřední děj je výrazně ovlivněn svébytným viděním světa jejích indiánských obyvatel, vyznávajících pevné sepětí člověka se zemí.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7217-207-7
Původní název:

The Bronc People

Román Nezkrocení je příběhem dvou chlapců, rančerova syna Malého Santa Bowmana a jeho adoptivního bratra, intelektuálsky založeného černocha Alastaira Banjamina, na pozadí doruda rozpálené novomexické krajiny a tradičních hodnot jejích původních obyvatel, Navahů.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7217-188-7
Původní název:

Portrait of an Artist with Twenty-Six Horses

Ve dvanácti volně navazujících, přívětivých, jemně ironicky líčených epizodách tvořených více volně plynoucími, lehce nadnesenými, ne zcela realistickými dialogy, než dějem, se na území indiánské rezervace odehrává příběh navažského Indiána, umělce jménem Dvacet šest koní, jeho přítele Ringa a dalších barvitých postav. Rezervace je zde útočištěm pro lidi s neotupělým vnímáním, bez ambicí prosadit se v současném světě Států Spojených států. Ale co je vlastně více skutečné a co má větší smysl - život v rezervaci, zdánlivě uzavřeném světě bez vývoje, nebo v okolní Americe, v níž žijí opravdoví živí běloši ve svých bělošských krojích a tančí své bělošské tance konzumu a obchodu? A kdo je kde více uzavřen? I když se tyto dva světy setkávají, jsou neslučitelné a jejich setkání vždy vyzní poněkud absurdně.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7217-170-4
Původní název:

The Bamboo Bed

William Eastlake, autor bestseleru Hájili jsme hrad, napsal svůj další válečný román krátce po svém návratu z Vietnamu. Hrdinou příběhu je kapitán Clancy, jenž smrtelně zraněn umírá kdesi v džungli. Vedle jeho konečných úvah o válce se zde odvíjejí osudy těch, co po něm pátrají, včetně kapitána Knightbridge a zdravotní sestry Jane, kteří ve svém vrtulníku souloží ve výšce 10 000 stop, aby tak vytvořili válečný rekord. Pod nimi v džungli bloudí dva mladí hippies a pokoušejí se válku ukončit pomocí květin a kytary… Eastlake vidí válku jako absurdní šílenství, které nelze postihnout běžnými realistickými prostředky. Sahá tedy po zbraních, jako je černý humor, hyperbola, groteskní dialogy či impresionistický popis, aby nakonec ve svém souhrnu přinesl obraz až mrazivě skutečný. Román je považován za jednu z nejlepších knih o vietnamské válce a ceněn stejně vysoko jako slavná Hellerova Hlava XXII. Čtyři roky po vydání svého nejúspěšnějšího románu Hájili jsme hrad, který s nadšením znovu a znovu přijímají i čeští čtenáři (vyšel u nás již pětkrát, poprvé v roce 1972), napsal William Eastlake v roce 1969 další knihu o válce, tentokrát vietnamské. Zatímco zážitky ze spojenecké invaze ve Francii v sobě nechával zrát celých dvacet let, Umírali jsme v bambusu vychrlil na papír bezprostředně po svém návratu z válečné vřavy. Osou příběhu je kapitán Clancy, smrtelně zraněný někde v džungli, „věčný válečník, který bojoval i v několika dobrých válkách“. Hledá ho jeho milenka, franko-vietnamská plantážnice madam Dieudonné, přítel z dětství Mike, který ho má zbavit velení, dva hippies se svými květinami, Clancyho radista Appelfinger, přesvědčený o nutnosti „morální evoluce“, vojáci z Lokalizační a záchranné jednotky, nedobrovolně odvedení, ale i veteráni, kteří v zabíjení lidí našli zálibu. Clancyho hledá i „válka sama“ — jeho bezruký velitel plukovník Yvor, ale především záchranný vrtulník Bambusové lože, v němž spolu ve výšce deseti tisíc stop kopulují kapitán Knightbridge a zdravotní sestra Janine, aby tak překonali válečný rekord. Bambusové lože je symbol, místo pro lásku i pro smrt, spása i peklo v džungli, která stejně jako Vietnam pomalu požírá všechny své nepřátele. Eastlake vidí válku jako absurdní šílenství, které nelze postihnout běžnými realistickými prostředky. Sahá tedy po zbraních, jako je černý humor, hyperbola, groteskní dialogy či impresionistický popis, aby nakonec ve svém souhrnu přinesl obraz až mrazivě skutečný. Román je považován za jednu z nejlepších knih o vietnamské válce a ceněn stejně vysoko jako slavná Hellerova Hlava XXII.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7217-158-5