Novela ze života školáků. Jde o konfrontaci čtrnáctiletého přirozeného venkovského děvčete, které prožije týden jarních prázdnin u pražských známých v rodině se dvěma dětmi, s maloměsťáckou mentalitou a výchovou. Autorka vtipně využívá školácký slang a parodie rodičovských frází.
Tato novela přinesla závažnější téma, kritiku současné peněžní morálky orientované honbou za penězi, přetvářky, vystupování rodiny na veřejnosti a v soukromí. Jmenovec slavného šachisty Bobby Fischer, rovněž talentovaný hráč, bouří se proti rodinné chamtivosti a pokrytectví. Rodinná katastrofa v závěru vymaňuje Bobbyho z nepříznivého vlivu rodiny.
Antologie je koncipována jako sborník mladé prózy a svými tématy a náměty se upíná ke dnům, které prožíváme (70. léta). První díla později známých českých spisovatelů.
Novela situovaná do léta na Lipenské přehradě. Zábavnou formou přináší moralitu a potrestání studenta psychologie znuděného ženami a nestálého v lásce. V roce 1982 autorka novelu přepracovala pro nové vydání.
Kolečkárnou je v románě pražská automobilka, v níž tzv. "linka mladých frézařů" se snaží vyřešit složitou situaci ve svých řadách. Autorka přibližuje mladou generaci jednak v jejím citovém životě a jednak v jejím pracovním a společenském zařazení. Nevyhýbá se ani negativním typům mladých a pokouší se o vysvětlenívztahů mladí-staří, a to jak v rodinném, tak i v pracovním prostředí.
Novelu autorka napsala pod pseudonymem Danuše Golová a zamýšlela ji jako parodii na milostné romány Francoise Saganové. Jde o ironický obraz lehkomyslné a přelétavé dívky, která zruinuje staršího milence a bez jakýchkoliv výčitek si s klidem nejde dalšího.
Novela popisující studentské příběhy v maturitní třídě SVVŠ. Původně vycházela na pokračování v časopisu Mladý svět. Stala se i předlohou pro stejnojmenný film (1964 - režisér Josef Pinkava).