V atlase jsou představeny všechny původní druhy ryb, obojživelníků a plazů včetně druhů dnes již vymizelých. Oproti starším atlasům jsou do této publikace zařazeny i druhy neúmyslně zavlečené nebo záměrně introdukované či vypuštěné z chovu do přírody, výjimečně pak i druhy, jejichž výskyt sice ještě nebyl doložen, ale nelzejej s jistotou vyloučit. Na 80 barevných tabulích je zobrazeno 107 druhů mihulí a ryb, 22 druhů obojživelníků a 19 druhů plazů. Doprovodný text k jednotlivých druhům zahrnuje informace o rozšíření a výskytu, morfologický popis a údaje o způsobu života. Text je doplněn o mapky rozšíření jednotlivých druhů na území obou republik. Ke každé skupině jsou uvedeny obecné informace, zaměřené zejména na morfologickou charakteristiku skupiny. Kniha je doplněna systematickým přehledem, seznamem literatury a rejstříkem. Atlas je určen jak odborníkům, učitelům a studentům, tak milovníkům a ochráncům přírody, rybářům a dalším zájemcům, profesionálům i amatérům. Má sloužit jako pomůcka pro práci v terénu, umožňující rychlé určení většiny druhů na základě kresby a stručného popisu.
Atlas je určen milovníkům přírody, zoologům, zemědělcům, učitelům a dalším zájemcům o divoké savce, amatérům i profesionálům. Poslouží jako pomůcka pro práci v terénu, v laboratoři i doma. Umožňuje určit volně žijící savce, jejich lebky a pobytové stopy. Obrazovou část doplňuje text informující o výskytu, způsobu života apočetnosti všech druhů žijících na území České a Slovenské republiky. Textová část zahrnuje také poznatky o savčích řádech a novinky o evoluci a systému těchto obratlovců.
Na první pohled se pojem umění zdá být víceméně jasný. Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy ho máme vysvětlit a popsat někomu dalšímu. Mnozí z nás pak nejspíš dospějí k závěru, že umění jako abstraktní entitu či lidskou činnost vyčerpávajícím způsobem definovat nelze. Tato „nedokonalost“ lidského poznání znesnadňujejiž samotné pátrání po původu, příčinách i samotném jeho smyslu nejen v dávné minulosti. Život na planetě Zemi se po miliardy let vyvíjel pod taktovkou přírodních zákonů. Před dvěma či třemi sty tisíci lety se však přihodilo něco zvláštního, co tato planeta do té doby nezaznamenala. Objevil se člověk Homo sapiens, jehož mysl byla obdařena dosud nepoznanou neurologickou kvalitou, zcela novým typem vědomí, které charakterizuje nebývalá inteligence a také naprosto nový fenomén, totiž lidská kultura a její výsostný produkt umění. Od tohoto okamžiku se život na Zemi začal vyvíjet ve zcela nových souvislostech, kterým nejsme schopni plně porozumět ani dnes. Naprostá většina vypravěčů umění začíná líčit jeho příběh v mladším paleolitu, v temnotě franko-kantabrijských jeskyní, či pod skalními převisy v Austrálii. A není divu, malby na stěnách jeskyně Chauvet, Altamira, Lascaux stejně jako pod skalním převisem Nawarla Gabarnmang v australské buši jsou jednoduše fantastické, dechberoucí, ohromující! Avšak navzdory skutečnosti, že člověk je tvor výsostně kulturní, zůstalo mu jeho biologické dědictví zachováno v plné míře. Existuje tedy nějaký vztah mezi uměním a biologickými zákonitostmi, obecně řečeno kulturou a naturou? A pokud ano, jakou roli při evoluci umění sehrála právě biologie?
Ucelený obraz o životě lidí a bohaté přírodě dvou jihoamerických mokřadů, které jsou nejrozsáhlejší na celé Zemi. Vzhledem k obtížné dostupnosti jsou tropické savany, bažiny i okolní tropické lesy dosud málo známé, avšak jejich křehká krása i jejich svérázní obyvatelé patří k tomu nejpodivuhodnějšímu přírodnímu bohatstvíi nejvzácnějšímu kulturnímu dědictví našich předků. Obsahuje 120 unikátních velkoformátových fotografií a 40 barevných kreseb divokých zvířat.
Netradiční cestopis brněnského cestovatele a výtvarníka Jana Dungela. Bohatě ilustrovaná kniha doplněná autentickými autorovými fotografiemi z cest po Austrálii a Jižní Americe volně navazuje na úspěšný titul S Jaguárem v posteli: Pralesní deník z roku 2012. „Při své práci rozhodně dobrodružství nevyhledávám, vždy si mne najdesamo. O tom je ostatně má první kniha S jaguárem v posteli, ve které jsem se se čtenáři chtěl podělit o své zážitky, a Jaguár lidi nežere vlastně plynule navazuje tam, kde poslední příběh končí. Mnohé z popisovaných příběhů mi s odstupem doby znovu připadají až skoro neuvěřitelné, některé situace se odehrály na hraně života a smrti. Například když se naše loď ocitla pod palbou kolumbijských partyzánu, nebo jeden z nás málem zemřel po těžkém úrazu hluboko v pralese stovky kilometrů od nejbližší indiánské vesnice... Nicméně se snažím striktně držet reality a ve svých reportážích čerpám ze svých deníků, kam si každý den zapisuji vše podstatné, co jsem prožil.“
Kniha přináší nevšední zážitky našeho předního autora vědeckých ilustrací (ilustroval řadu knih o přírodě, vysokoškolských učebnic zoologie, atlasů…) z jeho cest po Jižní Americe. Jako protiváhu k malování zvířat dle přísných požadavků odborníků jezdí již patnáct let každoročně na několik měsíců malovat zvířata vamazonských pralesích, savanách v Llanos a Pantanalu... V knize Jak se maluje prales popisuje dobrodružství, která prožívá malíř v podmínkách, kde se rozpouštějí tuhy pastelek nebo voda zasychá na štětci ještě než se dotkne papíru... Součástí knihy je řada autorových ilustrací vytvořených v Jižní Americe, fotografie předních fotografů i deníkové záznamy, zachycující setkávání se zvířaty "u nich doma", ať už jde o setkání s jaguárem nebo "rozhovory" s kapybarou,...
Kniha popisuje autentický příběh česko-venezuelské výpravy k nejvyšší hoře Brazílie Pico da Neblina (2 994 m), cesty plné dobrodružstvi, nečekaných zvratů i nástrah, na které jeden z účastníků málem doplatil životem. Přírodní podmínky a život zvířat v dosud neznámých a neprozkoumaných pralesích severně od pohoří se vydalidokumentovat malíř zvířat Jan Dungel, fotografka Radana Dungelová a kameraman Vladimír Šimek. Přestože všichni tři mají bohaté zkušenosti z předchozích pobytů v jihoamerických pralesích, bez pomoci svých dvou indiánských přátel Elvise a Alejandra by nikdy nemohli úspěšně dosáhnout cíle. Výsledky projektu byly veřejnosti představeny v TV dokumentu Štětcem a mačetou (ČT2, září 2008), časopisech Koktejl a Země a lidé. Celou dobrodružnou a namáhavou cestu i to, co ji předcházelo, však poprvé dokumentuje až tato kniha. Nejvyšší hora Jižní Ameriky na východ od And, ukrytá uprostřed tajemných a neproniknutelných pralesů na hranici Venezuely a Brazílie, je skutečným Mount Everestem Amazonie. Až na pár odvážlivců, vědeckých průzkumníků a místních indiánů Yanomamo, kteří žijí v oblasti jižně odtud, ji však dosud téměř nikdo nespatřil. Výpravě se v pralesích pod horou Neblina úplně poprvé podařilo najít a přístrojem GPS přesně zaměřit tzv. bifurkaci řeky Baria, která stejně jako větší a známá bifurkace řeky Orinoko spojuje povodí Amazonky a Orinoka, a podílí se tak na vytvoření největšího říčního systému na Zemi o rozloze 8 milionů km2.
Celoživotní dílo malíře a přírodovědce Jana Dungela v jedinečné publikaci ve výjimečném formátu. Každý výtisk je osobně podepsán Janem Dungelem. Malíř a přírodovědec Jan Dungel se věnuje dokumentaci tropické přírody Jižní Ameriky již přes třicet let. V době všemocné fotografie jako jeden z mála navazuje na tradici věhlasných malířů 19. století, kteří se účastnili dobrodružných výprav spolu se slavnými přírodovědci. V amazonských pralesích, pod zasněženými vrcholy And či v nejrozsáhlejších mokřadech na Zemi, Pantanal a Los Llanos, každý rok tráví několik měsíců, aby ve svém skicáři zachytil fascinující svět živočichů a rostlin. Jeho kniha představuje portréty neotropických ptáků, které vznikaly přímo v terénu, často za obtížných podmínek a dobrodružných situací, jež popisuje autentický text jeho deníků. Exkluzivní bibliofilská publikace, která vznikala během více než třiceti let autorových cest do Jižní Ameriky.
V srdci pralesa se štětcem a mačetou... Do Jižní Ameriky se malíř Jan Dungel vypravil poprvé roku 1992 a od té doby se do oblasti kolem řeky Orinoko neustále vrací. V jedné ruce štětec, ve druhé mačetu, neboť kdo chce malovat zvířata v jejich přirozeném prostředí, musí si k nim prosekat cestu... Není to však jen malování, kvůli čemu se Jan Dungel do jihoamerických pralesů a savan vydává. Při jedné ze svých výprav se mu podařilo objevit dosud nezmapované říční propojení mezi Amazonkou a Orinokem, místo, kde se z řeky Baria odděluje přírodní kanál Maturaca. Pralesy Jižní Ameriky patří k posledním oblastem s původní přírodou na naší planetě a v místech vzdálených od civilizace třeba stovky kilometrů může člověk prožít cosi archetypálního, tajemného, neznámého... domorodí indiáni, setkání s jaguárem, nekonečný temný prales, vrcholky hor ukryté v oblacích či obávaný lesní duch Mawari. Kniha vznikla na základě deníků, do nichž si autor pečlivě zaznamenává události každého dne, příběhy všední i dramatické, ale také postřehy sociální a zážitky hluboce vnitřní, duchovní. Vše bohatě fotograficky dokumentováno; a pochopitelně brilantní portréty cizokrajných zvířat...
Jedná se o krásně ilustrovanou encyklopedii savců Střední Evropy. Obsahuje 150 barevných ilustrací savců zachyceném v jejich přirozeném prostředí jako jsou charakteristiky, stopy, siluety hnízda apod.
Kniha malíře, přírodovědce a cestovatele J. Dungela (nar. 1951) je autentickou výpovědí o putování amazonskými pralesy, savanami či bažinami, kde autor maloval zvířata přímo uprostřed přírody jihoamerického kontinentu, často za velmi dramatických okolností.
Publikováno:1996
ISBN:80-902253-4-9
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.