Vrcholné dílo Dreiserovo, řadící se čestně vedle velkých obrazů amerického života, Dos Passosovy trilogie U. S. A. a Steinbeckových Hroznů hněvu. V tragickém příběhu mladého člověka, který v touze po bohatství a vynikajícím společenském postavení se neštítí ani vraždy, autor zachytil mnoho stránek amerického života a obžaloval společnost, která byla spoluvinna na hrdinově zoufalém pokusu vymanit se ze svého postavení.
Vrcholné dílo Dreiserovo, řadící se čestně vedle velkých obrazů amerického života, Dos Passosovy trilogie U. S. A. a Steinbeckových Hroznů hněvu. V tragickém příběhu mladého člověka, který v touze po bohatství a vynikajícím společenském postavení se neštítí ani vraždy, autor zachytil mnoho stránek amerického života a obžalovalspolečnost, která byla spoluvinna na hrdinově zoufalém pokusu vymanit se ze svého postavení.
Vrcholné dílo Dreiserovo, řadící se čestně vedle velkých obrazů amerického života, Dos Passosovy trilogie U. S. A. a Steinbeckových Hroznů hněvu. V tragickém příběhu mladého člověka, který v touze po bohatství a vynikajícím společenském postavení se neštítí ani vraždy, autor zachytil mnoho stránek amerického života a obžalovalspolečnost, která byla spoluvinna na hrdinově zoufalém pokusu vymanit se ze svého postavení.
Z díla největšího amerického pokrokového spisovatele 20. století, z něhož byly u nás často překládány pouze romány, vyšel výbor deseti povídek, jichž spisovatel napsal celkem 5 svazků a které H.Fast hodnotí jako "vrchol celé americké povídkářské tvorby našeho století vůbec". Dreiserovy příběhy spojuje ústřední myšlenka: ukázat, jak těžko se žije prostému člověku za kapitalistické společnosti, jak se musí rvát o holou existenci, jak je rdousena, znetvořována a ubíjena lidská individualita. Příběhy ukazují, kolik zmařených životů plodí kapitalismus, jak znemožňuje rozvoj nadání a schopností lidí, jak je stravuje neřešitelnými rozpory a problémy, z nichž není za tohoto společenského systému východiska.
První část trilogie zachycující nejen román života a zbohatnutí, pádu i nového vzestupu geniálního finančníka, skutečné osobnosti, ale i finanční a politický svět Ameriky druhé poloviny minulého století, ovládaný nezřízenou touhou po penězích.
Autor v tomto diele zobrazuje život veľkého mesta amerického stredozapádu. Hrdinka je pekná, citovo založená dcéra sklára a práčky. Jej osud sledujeme od prahu hotela, kde hľadala spolu s matkou prácu. Jennie sa zoznámila so starším senátorom Branderom, ktorý sa do nej zaľúbil a ona mu lásku opätovala, lebo pomáhal jej rodine.
První díl románu Sestra Carrie. O osudu dívky, která odchází za štěstím do amerického velkoměsta. V jeho víru svádí boj o existenci a nakonec se stává slavnou herečkou, ale úspěch i peníze jí nepřinášejí hledané štěstí. V kontrastujícím příběhu jejího někdejšího milence zobrazil autor sociální rozpory tehdejšího amerického velkoměstského života.
Druhý díl románu Sestra Carrie. O osudu dívky, která odchází za štěstím do amerického velkoměsta. V jeho víru svádí boj o existenci a nakonec se stává slavnou herečkou, ale úspěch i peníze jí nepřinášejí hledané štěstí. V kontrastujícím příběhu jejího někdejšího milence zobrazil autor sociální rozpory tehdejšího amerického velkoměstského života.
Čelný představitel amerického realismu a naturalismu zpodobuje v románové prvotině osud dívky, která na sklonku minulého století odchází za štěstím do amerického velkoměsta. V jeho víru svádí boj o existenci a nakonec se stává slavnou herečkou, ale úspěch i peníze jí nepřinášejí hledané štěstí. V kontrastujícím příběhu jejího někdejšího milence zobrazil autor sociální rozpory tehdejšího amerického velkoměstského života
Poslední díl cowperwoodovské trilogie autor nedokončil. Epilog byl napsán podle jeho rukopisných náčrtů. Hrdina románu, za nímž se skrývá skutečná postava amerického magnáta, odchází do Anglie, aby se svou obvyklou dravostí ovládl londýnskou podzemní dopravu. Autor si sice uvědomuje zhoubnost podnikatelova kořistnictví, avšak obdivujei jeho živelnou dobyvačnost. Báseň Emily Brontëové přeložila Hana Žantovská.
Svazek kratších vyprávěčských próz.Do povídek uložil mnoho zajímavého, co se již nevešlo do románů. Autor zde promítl do cizích osudů svou neukojitelnou touhu po osobním štěstí a svůj smutek nad zmarem a pomíjivosti touhy.
V románu Titán Theodore Dreiser popisuje kariéru výbojného a bezohledného finančníka Franka A. Cowperwooda, který po úpadku a několikaměsíčním pobytě ve vězení ve Filadelfii začne si opět z ničeho budovat pozici v Chicagu a postupně se z něho stává nesmírný boháč, tak i významná osobnost v peněžním a průmyslovém svetě města.Jako človek vyniká tento neškrupulózní monopolista těmi najprotichodnějšími povahovými črtami, touha po finanční nadvládě se v něm spojuje s citem pro umění a krásu vůbec. I když je román místy trochu rozvláčný, jeho autor je absolutně upřimný realista. Spolucítí s poníženými a utláčenými - a v tom spočívá světový význam a populárnost jeho děl.
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.