Divadelní hra. Příběh o třetí sedmě druhé kohorty královské gardy z roku nula. Nehistorická hra, která se opírá o pouhou legendu. Autor legendu chápe jako fiktivní svět, s jehož pomocí zobrazuje svět. Soud nad "třetí sedmou druhé kohorty královské" je současně soudem nad naší dobou. Má znepokojt naše vlastní svědomí, má nás vést k rozpoznání vlastního morálního systému a k pochopení vlastní spoluviny. Neboť nejde jen o zavraždění betlémských neviňátek. V dramatikově interpretaci se tragický biblický příběh změnil v tragikomedii a v některých místech dokonce v krutou grotesku. Tragika se obrací ve směšnost, která však směšně nepůsobí.
Současnost má své české autory a leckdo hltá ty, co s pohledem upřeným do časů totality hledají její dílem pitomé, dílem humorné stránky. Anebo si čte o sexu legračních hrdinů. Nebo má slabost pro titány naší literatury, co začali být známí už v letech, kdy u nás skončil "nylonový věk" a zbyly jenom "směšné lásky". Mezi těmivšemi lze najít i jméno OLDŘICH DANĚK (1927-2000). Bůhví, proč taky nepatří k titánům. Snad proto, že se jako dramatik, scenárista a prozaik věnoval tak často dějinám. A lidé si dnes cení spíš autorů, kteří se věnují přítomnosti či aspoň historii natolik čerstvé, že si ji mnozí pamatují. Zatímco Daněk si uměl pro látku sáhnout i do antiky a středověku. Ale pozor! Jeho poselství může přesto mluvit nahlas, zvlášť když se týká rozhodování a osudů mocných. Tady už je přece jedno, jaký se píše letopočet; mechanismus rozhodnutí a volby je věčný, pořád jde o mocenský cíl, o vliv a někdy i o život. Daněk o tom vypráví jazykem dramatika s břitce psanými dialogy a věty má doslova sametové. Ostatně - přesvědčte se o tom sami.
1. díl - scénář, 2. díl - notový zápis. Divadelní hra nás zavádí do Paříže jara 1914, kdy se odehrává soudní proces, v němž jsou obžalováni ministr financí Robert Caillard a jeho žena Henrietta. Dostaneme se tak do spletitého přediva milostných vztahů, politických intrik i umělého světa, vytvářeného bulvárním tiskem. Původnětuto látku, která se opírá o skutečné historické události, zamýšlel Oldřich Daněk a autor hudby Jan F. Fischer jako velký muzikál. Nakonec ji ale přepracovali a dílu dali podtitul "muzikál pro činoherce". Premiéru měla inscenace v režii Jaroslava Dudka v Divadle na Vinohradech v roce 1987 a o dva roky později byla vysílána u příležitosti 100. výročí divadla přímým přenosem. Podkladem pro divadelní hru se stala skutečná událost z jara roku 1914. Manželka ministra financí Francouzské republiky Henriette Cailloux zastřelila v redakci vlivného deníku Figaro jeho editora Gastona Calmetta. Údajně na obranu svého manžela, o němž Figaro otiskl nepravdivé informace. Byla obviněna z vraždy, ale za čtvrt roku osvobozena. Příběh lásky a vraždy posloužil Oldřichu Daňkovi k napsání duchaplného textu o jednom báječném jaru v Paříži, plném volnosti a svobody, ale i mocenských ambicí.
Působivý román, věnovaný osobnosti poměrně málo známého českého krále Václava II., je první částí volné trilogie. Kniha sleduje osobnost z historie jen málo známého krále, který stojí ve stínu slávy svého velkého otce. Autor se snaží lidsky přiblížit čtenáři muže, který se již jako dítě musel tvrdě prosazovat proti uchvatitelům moci po otcově smrti. Sám bázlivý, musel v sobě vypěstovat silnou vůli a odvahu čelit nepřátelům a nakonec se mu podařilo být nejen statečným králem, ale i úspěšným panovníkem, který svou zemi rozšířil o další državy.
3. díl trilogie Čtenáře, kteří si oblíbili historickou prózu Oldřicha Daňka, jistě potěší vydání závěrečného románu volné trilogie (Vražda v Olomouci, Král bez přilby). Rok 1310 znamená změnu nejen pro české království, ale i pro čtrnáctiletého, dosud nevyzrálého chlapce, Jana Lucemburského. Mladičký Jan se svým vojskem dobývá v tomto roce Prahu a střídá na českém trůně neúspěšného a slabého vladaře Jindřicha Korutanského. Ujímá se se svou ženou Eliškou Přemyslovnou vlády, která trvala třicet pět let. My díky O. Daňkovi můžeme podrobně sledovat jeho vládu prvních deseti let. Stáváme se svědky vývoje poněkud složitého a rozporuplného panovníka a jeho marného zápasu s českou šlechtou, například jeho konfliktu s panem Jindřichem z Lipé. Těmito půtkami a intrikami znechucený a zklamaný Jan Lucemburský odchází do ciziny. Díky poutavému a živému vyprávění mnoha čtenářsky i historicky zajímavých příběhů, kterými vstupujeme do života nejen Janova, ale i dalších postav, si čtenář může vytvořit dokonalou představu o tomto historickém období.
Hra o třech dějstvích z dělnického prostředí. Nová Daňkova hra se vrací k tématu lidské práce. Děje se kdesi v odlehlém koutě, v malé úpravně hutnického grafitu. Pojetím práce jako životního díla měří dramatik postoj svých postav ke společnosti, k životu, ke světu. Ona je mu měřítkem lidských hodnot mravních a v ní také hledá odpověď na stále aktuální otázku o lidském štěstí
"Nevážná" komedie, o níž autor sám zdůraznil, že v ní chtěl napsat "úsměvnou, hřejivou, zkrátka humornou veselohru o lidech a lidičkách z pražského předměstí roku 1961". Jejím hrdinou učinil někdejšího sňatkového podvodníka, který jím v socialistické společnosti už nemůže být a dokonce se stane vzorem poctivosti, když odevzdá nález velké částky peněz.
Známý autor divadelních her a filmových scénářů napsal tentokrát psychologickou detektivku z divadelního prostředí. Úspěšný herec je obviněn z únosu mladé dívky, vyšetřován na VB a nakonec se blíže seznámí s dívkou, kterou "unesl". V poblouzněném mládí se nevyzná ani první milovník.
Zpověď herce o jeho životních peripetiích a především selháních během nacistické okupace, kdy kvůli oddanosti hereckému umění dělal ústupky vražednému režimu. Hra fungovala v době sepsání jako alegorie normalizačním poměrům a byla snahou o kritické pochopení kolaborantství mezi umělci.
Historická feska zabývající se fenoménem války a na ní navázaného společenského rozpadu. Hlavní postavy se snaží na pozadí událostí třicetileté války vyrovnávat s tíživými životními okolnosti, během čehož nevesele odhalují principy, kterými válečný stav a jeho absurdita láme lidské charaktery.
Dílo Vražda v Olomouci zachycuje poslední dny panování českého krále Václava III. Je srpen a píše se rok 1306. Městem Olomouc se náhle jako blesk rozšíří zpráva, že král Václav Třetí, poslední mužský představitel Přemyslovců, byl zabit. Šternberský purkrabí Tomáš z Náměstí byl Albrechtem ze Šternberka pověřen, aby vypátralvraha. Při pátrání po vrahovi šestnáctiletého Václava se Tomáš setkává s mnoha lidmi a mnoha názory na tohoto rozporuplného a lehkomyslného panovníka. Vyšetřováním se také objevují četné motivy vraždy. Byl to motiv mocenský nebo zde hrála roli žárlivost mladičké manželky? Nejednalo se náhodou o tragickou záměnu osob? První vydání.
Divadelní fuga o Janu Husovi, příběh jedné červencové noci 1415. Postavy na jevišti, významné osobnosti z mistrova života, se objevují jako součást jeho snu během čekání na popravu. Sám Hus se přitom ve hře neobjeví.
Čtyři samostatné povídky, spojené společným tématem vztahu muže a ženy v průběhu času a historických situací. Jednotlivé povídky: 1. - Příběh athénský 2. - Příběh uherský 3. - Příběh flanderský 4. - Příběh český