Pátrání po původu atomů. Chownova výjimečná zpráva o tom, jak vědci rozpletli záhadu vzniku atomů a jak pomohli vysvětlit počátek života, je jedním z největších detektivních příběhů v dějinách vědy. Rozplétá dvě propojené záhady: původ atomů a původ hvězd. Žádnou z nich nelze pochopit samostatně, neboť ve hvězdách seskrývá klíč k otevření tajemství atomů a v atomech řešení tajemství hvězd. Předmluva k českému vydání Jiří Grygar.
What a Wonderful World. One Man’s Attempt to Explain the Big Stuff.
Jaký to nádherný svět, další titul oblíbeného autora Marcuse Chowna, opět vychází z jeho umění vysvětlit složité fyzikální jevy laikovi. Laickými slovy se však tentokrát pokusí vysvětlit vše. Jak ale napsat o všem? A kde vůbec začít? Po přečtení této knihy si začneme vážit toho, v jak báječném světě žijeme - mnohem fantastičtějším než cokoli, co by lidé kdy byli schopni vymyslet. Jen během dnešního dne vaše tělo vytvoří asi 300 miliard nových buněk – to je víc, než je hvězd v naší galaxii. Uvědomíte si i spoustu dalších překvapivých věcí. Pokud například máte pocit, že je problém najít a udržet si toho pravého partnera, vězte, že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví! Věděli jste, že sdílíte třetinu své DNA s houbami? Jako by náš seznam vánočních přání nebyl již tak dost dlouhý. Bylo vám známo, že v přízemí budovy stárnete pomaleji než v jejím horním patře? Že jednou z klíčových výhod, jakou měli lidé oproti neandrtálcům, bylo šití? A věřte tomu nebo ne, vesmír je možná jen jeden obrovský hologram. Máte-li pocit, že kolem vás vše v naší přeinformované společnosti letí jako rozmazaná šmouha, tato kniha vám pomůže svět 21. století bezbolestně přiblížit. Není to kniha o všem. Berte ji jako pokus jedince porozumět všemu... první díl.
„Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to přece musí jít i jinak – a napsal jsem tuto knihu,“ tvrdí autor. Po Vesmíru hned vedle (2003) a Čarodějné peci (2005) se tak českým čtenářům se dostává do rukou již třetí kniha Marcuse Chowna, známého popularizátora kosmologie a v současné době odborného poradce časopisu New Scientist.
V knize se Chown pokouší všedním jazykem přiblížit i laikům problematiku vzniku vesmíru, významu nekonečné rozmanitosti a pestrosti světa, ve kterém žijeme, záhadu tmavé noční oblohy, která by teoreticky měla zářit stejně jako povrch typických hvězd nebo původ železa kolujícího v naší krvi. Složitost světa prozrazuje nejen to, že Bůh hraje s vesmírem kostky, ale že pokud by kostky nehrál, vůbec žádný vesmír by zde nebyl. Těšte se na rozkrytí souvislosti mezi vaším televizním přijímačem a vznikem vesmíru. S upřímností sobě vlastní autor prohlašuje některé běžně uznávané závěry za nesprávné. Většina astronomů se tak v jejich interpretaci mýlí. Jeho nová kniha rozhodně změní způsob, jakým vidíte svět. Chown vám jako určitý průvodce umožní číst kosmická znamení anebo, slovy Williama Blakea, 'vidět svět v zrnku písku'.
Podtitul: Padesát divů našeho neobyčejného vesmíru Autor řady bestsellerů nádherně srozumitelnou a vtipnou formou přibližuje komplikované vědecké teorie stojící za padesáti pozoruhodnými skutečnostmi, jež nám pomáhají pochopit složitou podstatu naší existence. Věděli jste, že za určitých okolností by se celé lidstvo vešlo dojediné kostky cukru? Že elektrická energie jednoho komára by mohla spustit masové vymírání druhů? Nebo že někde ve vesmíru se nachází nekonečný počet vašich kopií?
Je možné, že celé ľudstvo by sa mohlo vtesnať do priestoru veľkého ako kocka cukru? Mohla by explózia jediného komára vyhladiť život na Zemi? Čo všetko potrebujeme na zostrojenie stroja času? Aj na tieto otázky odpovedá obľúbený britský spisovateľ a popularizátor vedy Marcus Chown vo svojej knihe. Predstavuje 50 nesmierne zaujímavých,...celý text
The Universe Next Door: Twelve Mind-Blowing Ideas from the Cutting Edge of Science
Kniha s podtitulem Dvanáct šokujících myšlenek z přední výspy vědy pojednává o budování vědy zítřka. Líčí tajuplný a podivuhodný vesmír, v němž se nacházíme.
Tweeting the Universe: Tiny Explanations of Very Big Ideas
Dva zkušení autoři vědeckých publikací odpovídají na 140 největších otázek z oblasti fyziky, přičemž podstatu každé z nich shrnují do tweetů o 140 znacích. Marcus Chown a Govert Schilling nás vezmou na jedinečnou exkurzi po vesmíru. Mají odpovědi na všechno, počínaje základními úvahami – Proč je obloha v noci temná? Proč sehvězdy na noční obloze chvějí? – až po ty nejzáludnější – Co jsou kvasary? či Co předcházelo Velkému třesku? Některé otázky v této geniálně informativní publikaci se ukazují být stejně překvapivé jako odpovědi na ně. Je možné, že veškeré galaxie, které jsme pomocí dalekohledů schopni spatřit, nejsou ničím jiným než optickým klamem? Dalo by se na Saturnově měsíci Titanu plavat? Jak je možné, že se Měsíc nezřítí na Zemi? (Což, jak se ukáže, mimochodem není vůbec hloupá otázka.) A plaval by Saturn, kdybychom měli dost velkou nádrž s vodou?
Publikováno:2012
ISBN:978-80-87497-52-4
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.