Karel Černý - knihy
Karel Černý

Karel Černý

 1980 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Rozlehlost pole rozpínajícího se mezi naprostoudeterminací biologické podstaty jedince a absolutním vlivem sociálního prostředí, lze chápat jako motivaci k výzkumu historických aspektů vnímání těla. Tělo v soudobém sociálněvědním bádání nepředstavuje neměnný fyzický objekt, naopak, důraz při zkoumání dějin těla je kladen na proměnu a vývoj funkcí, kterýchmůže tělo nabývat ve vztahu jedince a společnosti. Z tohoto důvodu se bádání o těle rozvíjí především na bázi mezioborových přístupů a širokého spektra zkoumaných témat a užívaných metod. V historii je tělo pojímáno jako proměnlivý historický objekt – neustále konstruovaný a rekonstruovaný fenomén, neoddělitelný od kulturního kontextu, do něhož se jeho nositel zrodil, v němž žil a zemřel. Každá společnost je podle tohoto přístupu charakteristická svým vlastním viděním těla. Historik jej proto nemůže považovat za danost, ale naopak za něco, co je nám zprostředkováváno systémem kulturních významů.Dějiny těla jsou charakteristické sledováním principu vzájemného ovlivňování biologických konstant lidství, tedy lidského těla a vlivu kultury, spolupůsobící na utváření lidské individuality. Publikace Dějiny těla: prameny, koncepty, historiografie přináší studie věnované těmto proměnám chápání těla v českých zemí
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7465-068-0
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-254-7004-6
Po knize „Hasičské automobily na Vysočině (první polovina 20. století)“ z roku 2021 vychází volné pokračování, které je věnované hasičské technice z období od druhé poloviny čtyřicátých let do roku 1970. Současné fotografie dochovaných automobilů doplňují tovární a další historické snímky vozů Praga Aero, Praga RN, Praga V3S, Tatra 805, Tatra 138, Škoda 706, ale také zahraničních automobilů Robur Garant, Robur Kurýr LO 2500, ZIL 157 a ZIL 130. Autoři chtějí touto knížkou připomenout hasičské automobily z období 1945–1970 a současně složit poklonu těm, kteří tuto krásnou techniku stvořili, stejně jako těm, kteří ji obětavě ve vztahu k bližním obsluhovali.
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-88495-27-7
Celobarevná publikace v pevné vazbě nabízí čtenářům netradiční procházku městysem Havlíčkova Borová prostřednictvím historických pohlednic z první poloviny 20. století, které doplňují barevné fotografie srovnávající přítomnost s minulostí. Mezi historickými pohlednicemi nechybí ani ty, které jsou spojeny s místním rodákem Karlem Havlíčkem Borovským.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-905495-5-5
Autoři Karel Černý, Roman Jeschke, Martin Navrátil a Martin Štěpán v knize "Historická železnice v Pardubickém kraji" připomínají nejen nostalgii rakousko-uherské a československé prvorepublikové železnice, ale prostřednictvím originálních fotografií a zajímavých textů také ukazují na mistrovství projektantů, techniků a dělníků,kteří železniční síť a její zázemí na území dnešního Pardubického kraje v druhé polovině 19. století a na počátku 20. století vybudovali a uvedli do provozu. Kniha je rozdělená do kapitol po jednotlivých tratích postavených v době rakousko-uherské monarchie v letech 1845-1899, poslední kapitola je věnovaná síti úzkokolejek Železničního pluku Pardubice a působení tohoto vojenského útvaru v období první Československé republiky.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-88041-27-6
Kniha, která vychází k životnímu jubileu sociologa Jiřího Šubrta, představuje odbornou práci tohoto autora v její mnohotvárné šíři a specifických podobách. Na stránkách publikace dostávají prostor články příležitostné povahy, vzpomínky, recenze, rozsáhlé přehledové stati i krátké texty publikované v různých dobách a souvislostech. Kniha je formálně rozčleněna do třech částí: první obsahuje příspěvky k dějinám sociologie; druhá představuje autora jako osobnost, která se během posledních desetiletí aktivně zapojovala do organizování odborných diskusí na nejrůznějších úrovních; třetí část zahrnuje texty, které reprezentují obor historické sociologie.
Publikováno: 2018
ISBN: 9788024640273
Jednou z nejdramatičtějších událostí Blízkého východu posledních let byl útěk statisíců civilistů, kteří v roce 2014 na severu Iráku prchali před postupujícími jednotkami tzv. Islámského státu. Mezi uprchlickými skupinami byli také příslušníci náboženské menšiny jezídů. Publikace právě na této komunitě ukazuje dopady ozbrojených blízkovýchodních konfliktů na civilisty. Kniha přibližuje perspektivu uprchlíků, ukazuje, jak chápou svou situaci a jak uvažují o alternativách (návrat domů, setrvání na území relativně bezpečného iráckého Kurdistánu, odchod za Západ). Roli v rozhodování přitom hrají i z vnějšku nepříliš zřejmé jevy, jako je špatná materiální úroveň či kmenové konflikty v uprchlických táborech, nedůvěra k irácké i kurdské vládě, ale také nedůvěra k vlastním elitám či bývalým arabským sousedům, diskrétně spolupracujícím s Islámským státem. Publikace vychází z terénního výzkumu prováděného na jaře 2016 v severním Iráku. Je sondou do unikátního společenství jezídů, lze ji však číst i jako obecnější studii, která se do větší či menší míry týká i jiných společenství Blízkého východu.
ISBN: 978-80-7422-589-2
Předmluvu knížky napsal PhDr. Jiří Mikulka. Publikace popisuje osudy 18-ti padlých zahraničních vojáků z území dnešního okresu Žďár nad Sázavou: Oldřich Vejrosta - Bojovník z jaramských plání František Tuliš - Bránil republiku Jindřich Beran - Stíhač třetí francouzké perutě Jindřich Leskauer - SOS ve 22:18 Leonhart Smrček- Záskok za kamaráda Stanislav Rouš - Šestadvacátý operační let Josef Svoboda - Wellington KX-Y se nevrátil Alois Mezník - Co moře vezme Vladislav Břečka - Přes Pyreneje do Anglie František Horký - Ze zápisníku letce Josef Tesař - Delegát mezinárodního sjezdu bojující mládeže František Vrbka - Chlapec Karel Šimon - Rodák z Vysočiny Bohuslav Příhoda - Listy domovu Rudolf Vašek - Průzkumník od Bílé Cerekve Karel Novotný - Chtěl být pilotem Václav Jílek - Kamarádi, já se vrátím.... Karel Rybníček - Navigátor
Publikováno: 1989
ISBN: 80-7005-013-6
Kniha mapuje životní osudy šestnácti bývalých legionářských velitelů (arm. gen. Jan SYROVÝ, div. gen. Václav KOPAL, arm. gen. Karel KUTLVAŠR, div. gen. Vladimír CHALUPA, gen. zdrav. Rudolf PELIKÁN, brig. gen. Karel URBÁNEK, div. gen. Silvestr BLÁHA, div. gen. Josef VÁŇA, brig. gen. Ondřej Jan MORAVEC, div. gen. Josef JANÁČEK, div. gen. JosefZMEK, div. gen. Otakar ZAHÁLKA, div. gen. Mikuláš DOLEŽAL, gen. just. Josef ADAM, div. gen. Václav ŽDÍMAL, brig. gen. Bonifác KÁŇA), narozených na území dnešního Kraje Vysočina, kteří hodnost československého generála získali v letech první republiky. Najdete mezi nimi velitele bojových jednotek, zpravodajce, lékaře, právníky i vojenské pedagogy. Vedle popisu jejich osudů se seznámíte i s klíčovými okamžiky vzniku našich legií v Rusku, Francii a Itálii, stejně jako s významnými boji, jimiž jejich příslušníci prošli. Své životy legionáři nenasazovali jen na frontách první světové války a krátce po ní, při obraně hranic mladé Československé republiky, ale významnou měrou se podíleli i na odboji proti německým okupantům za druhé světové války.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-905495-1-7
Tváře československé armády - 16 generálů-legionářů. Kniha mapuje životní osudy dalších šestnácti bývalých legionářských velitelů (arm. gen. Josef ŠNEJDÁREK, div. gen. František NOSÁL, arm. gen. Ludvík KREJČÍ, div. gen. Vladimír PŘIKRYL, arm. gen. Vojtěch Boris LUŽA, div. gen. Miloš ŽÁK, div. gen. Jiří HUDEČEK, div. gen.Josef KOUTŇÁK, div. gen. Alois MACHAČÍK, div. gen. Josef BERÁNEK, arm. gen. Sergěj Jan INGR, brig. gen. Vladimír KAJDOŠ, div. gen. Miroslav Tomáš MIKLÍK, gen. just. Jan STANĚK, arm. gen. Bohumil BOČEK, arm. gen. Šimon DRGÁČ). Najdete mezi nimi velitele bojových jednotek, zpravodajce, techniky i vojenské pedagogy. Několik z nich zastávalo nejvyšší funkce v Hlavním štábu československé branné moci, byli členy vlád generála Syrového i exilové vlády v Londýně. Bojovali v srbských jednotkách, v československých legiích v Rusku ve Francii i v Itálii. Většina z nich se významným způsobem zapojila i do protinacistického odboje, a to jak na domácí frontě, tak i v zahraničí. Vedle popisu jejich osudů v knize naleznete více než 200 fotografií a seznámíte se i s klíčovými okamžiky vzniku našich legií v Rusku, Francii a Itálii, stejně jako s významnými boji, jimiž českoslovenští legionáři prošli.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-88041-07-8
Mor, který přišel ve 40. letech 14. století, předznamenal dlouhé období periodicky se vracejících smrtících epidemií. Nebezpečí se nevyhýbalo nikomu, „černá smrt“ pravidelně postihovala bohatá obchodní centra v Itálii stejně jako spoře zalidněné regiony Skandinávie. Teprve na počátku 18. století nemoc z Evropy zmizela stejně záh...celý text
Publikováno: 2014
ISBN: 9788024623023
Medailonky osmi čs. vojáků, jejichž portréty se objevily v srpnu r. 1945 na tzv. londýnské emisi československých poštovních známek. Tváře osobností, které vybral z pověření československé exilové vlády v Londýně JUDr. A. Tichý, byly anonymní, pouze doplněné nápisem Československo a vyznačením nominální hodnoty známky. Zobrazení padlí hrdinové zastupovali téměř všechny složky čs. zahraničního odboje: čs. sbor v SSSR, cizineckou legii, čs. vojsko na Středním východě, parašutisty, naše vojáky ve Francii, letce a další jednotky ve Velké Británii. Tři zřejmě nejznámější, O. Jaroše, J. Gabčíka a A. Vašátka, doplňují portréty Pravoslava Řídkého, MUDr. Miroslava Nováka, Stanislava Zimpricha, Jiřího Krále a Fr. Adámka. Kniha zaujme jistě filatelisty i zájemce o vojenskou historii.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-239-8859-8
V prvních mírových týdnech roku 1945 se do Československa začali vracet naši vojáci, kteří dlouhé roky bojovali za hranicemi za svobodu své vlasti. Spolu s nimi se vrátilo i osm mužů, kteří v tomto boji zaplatili tím nejcennějším – vlastním životem. Vrátili se však jen jako bezejmenní hrdinové na sérii poštovních známek vytištěných ještě za války v Londýně. Každý, kdo někdy sbíral československé známky, musel na londýnskou sérii narazit a také si možná položit otázku, komu patří ty tváře odhodlaných mužů ve vojenských uniformách. Kniha Karla Černého přináší životní příběhy těchto osmi statečných mužů doplněné dvěma stovkami historických fotografií pečlivě vybraných z archivních fondů i ze sbírek soukromých sběratelů. Vedle známého hrdiny od Sokolova Otakara Jaroše, pilota Aloise Vašátka a parašutisty Jozefa Gabčíka se čtenáři seznámí s osudy pilotů Jiřího Krále a Stanislava Zimpricha, bojovníků ze severoafrické pouště Františka Adámka a Pravoslava Řídkého a také vojenského lékaře MUDr. Miroslava Nováka.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-906621-3-1
Co spolehlivě víme o českých, evropských či amerických muslimech? Jsou skutečně tak odlišní? Jsou neintegrovaní a neschopní akceptovat principy, na nichž stojí fungování Západu? A co vlastně ovlivňuje naše mínění a formuje naše stereotypy při vnímání muslimských komunit žijících v západních společnostech? Kniha pro laiky srozumitelnou formou a přístupným jazykem prezentuje výsledky mnohaletých systematických empirických výzkumů českých sociologů, religionistů, antropologů a sociálních geografů. Naznačuje odpovědi na aktuální otázky, aniž by se uchylovala k nepodloženým spekulacím a dojmům, jichž lze nabýt při sledování vždy nutně selektivních médií či dokonce otevřeně islamofobních internetových diskusí. Čeští muslimové jsou v drtivé většině velmi dobře integrovaní a někteří dokonce (semi)asimilovaní do většinové společnosti. Mají kvalitní vzdělání, práci a přátele i partnery z majoritní společnosti. Akceptují české zákony a nevidí nepřekonatelné překážky mezi životem v moderní sekulární společnosti a praktikováním islámu. Naopak jen velmi obtížně u nás lze nalézt muslimy separované či marginalizované. Postavení českých muslimů se tak podstatně liší od muslimů západoevropských, v mnohém spíše připomíná velmi úspěšné americké muslimy, žijící svůj „americký sen“. Kniha však otevřeně upozorňuje i na některé potenciální problémy a rizika s ohledem k budoucí integraci: na vnitřní dynamiku muslimské komunity, neinformovanost české veřejnosti o islámu, danou např. úrovní školních učebnic, nebo na rostoucí islamofobii, která může doposud dobře integrované muslimy přimět k dobrovolné separaci v bezpečí vlastní komunity.
ISBN: 978-80-246-3066-3
Publikace se zabývá muslimskou přítomností v Česku a sousedních německy hovořících zemích přístupnou formou, která však nerezignuje na akademickou přesnost a oporu v datech. Jednotlivé kapitoly vycházejí z mnohaletých výzkumů autorů. Na jednom místě tak čtenář nalezne to nejlepší z aktuálního bádání, které se v tuzemsku zaměřuje jak na muslimy, tak na jejich vnímání ze strany většinové společnosti. Celkový obrázek hovoří o bezproblémovém soužití, adaptaci islámských rituálů a trendu k integraci muslimů v našem prostoru. Publikace ale nezavírá oči ani před problematickými jevy. Pojednává tak třeba o salafismu mezi německou mládeží a sporech kolem výstavby mešit. Podobně si všímá vypjaté islamofobie protimuslimských iniciativ, jejichž netolerance vůči jinakosti, způsob výkladu islámu a vidění světa jsou překvapivě podobné jako u islámských fundamentalistů. Islamofobní nálady v Česku hrozí zvrátit příznivé trendy týkající se integrace muslimů do naší společnosti.
ISBN: 978-80-246-5713-4
Příběh společného tragického osudu skupiny českých parašutistů a britských letců v letech druhé světové války.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-239-4661-7
Osudy padlých zahraničních vojáků z okresu Třebíč. Mězi nimi je zmíněno i několik letců. Letci: Černý Jan, Krajina Emanuel, Smrček Leonhard, Svoboda Jindřich, Soukup Oldřich, Horký František, Hloužek Jaroslav, Mrázek Emilián.
Publikováno: 1991
Autoři Richard Cila, Karel Černý, Roman Jeschke a Martin Navrátil v knize "Nostalgická železnice na Vysočině" připomínají nejen nostalgii rakousko-uherské a československé prvorepublikové železnice, ale prostřednictvím originálních fotografií a zajímavých textů také ukazují na mistrovství projektantů, techniků a dělníků, kteří železniční síť a její zázemí na Vysočině v druhé polovině 19. století a na počátku 20. století vybudovali a uvedli do provozu. Kniha je rozdělená do kapitol po jednotlivých tratích postavených v době rakousko-uherské monarchie v letech 1869-1906.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-88041-18-4
Zajímavé medailony tří Čechů, rodáků z Vysočiny, kteří za 2. světové války bojovali v řadách britské RAF. Povahově rozdílní, zkušení letci i dvacetiletý mladík, přesto měli mnoho společného. Neváhají po okupaci Německem v březnu roku 1939 odejít do zahraničí, všichni vstupují ve Francii do letectva československé zahraniční armády. Po porážce Francie se dostávají v létě r. 1940 do Velké Británie. Slouží jako piloti a zadní střelec u Bomber Command a 138. perutě zvláštního určení, později u Coastal Command. Všichni tři se postupně stali veliteli osádek 311. československé bombardovací perutě RAF. Josef Stránský se konce války nedožil, Stanislav Huňáček a Jindřich Beneš krátce po komunistickém převratu v r. 1948 opět opouštějí republiku. Jindřich Beneš vstupuje ve Velké Británii znovu do RAF...
Publikováno: 2004
ISBN: 80-239-2702-7
V polovině července 1940 se ve vojenském táboře československého vojska v Cholmondeley u Chesteru setkali tři bývalí studenti velkomeziříčského gymnázia. Brzy se stali jedněmi z prvních příslušníků 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii a všichni tři si slíbili, že ten, který to vše, co je čeká, přežije, předá pozdravy domů. Skončila válka a F/Lt František M. Doležal splnil slib, který si dali před pěti léty tři kamarádi. Ještě z poslední základny 311. perutě Tain ve Skotsku odešly dva dopisy. Jeden oznamoval, že P/O Leonard Smrček, radiotelegrafista Wellingtonu Mk.IC T2990 (KX-T), je od 23. června 1941 nezvěstný z náletu na Brémy, a druhý, že F/O Karel Novotný, pilot Liberátoru GR.Mk.V BZ717 (L), zahynul 19. července 1944 při návratu z protiponorkové hlídky, když jejich letoun narazil v mlze do kopce v Marlborough Village poblíž letiště Bold Head v hrabství Devon. Osudům těchto tří letců a jejich šesti spolubojovníků z 311. čs. bombardovací perutě RAF (F/Lt Zdeněk Procházka, Sgt Stanislav Rouš, Sgt Alois Mezník, Sgt František Horký, P/O Karel Rybníček, F/Lt Jaroslav Doležal) je věnována tato kniha Jiřího Rajlicha a Karla Černého.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-88041-09-2
Tímto šestým svazkem se uzavírá série knižních publikací, které pod označením Soudobá sociologie začaly vycházet v roce 2006. Cílem celého projektu bylo zprostředkovat českému čtenáři informace o základních trendech soudobé světové sociologie. Poslední svazek řady obsahuje kapitoly, které jsou věnovány jednotlivým oblastem a specFrantišek Kalvas, Ladislav Toušek, Sandra Kreisslová, Martin Vávra, Marek Německý, Michal Růžička, Jan Váně, Irena Slepičková, Paulína Tabery, Jan Urban & Jaroslava Šťastná
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-246-2558-4
Jaká je společnost Blízkého východu? Jeden z mnoha egyptských revolučních vtipů pojednává o tom, jak se u bran pekla setkají tři bývalí prezidenti a sdělují si, jak zemřeli. Prezident Násir tvrdí, že ho otrávili rafinovaní spiklenci. Sadáta pro změnu na přehlídce zastřelili islamisté. A Mubárak naštvaně připouští, že jeho zabil"jen" Facebook. Studium současného regionu Blízkého východu může být velkou zábavou, ale také intelektuálním dobrodružstvím, dramatem s mnoha nečekanými zápletkami, hledáním v labyrintu s řadou slepých uliček nebo příležitostí setkávat se se současnými Araby, Berbery, Turky nebo Íránci.
ISBN: 978-80-7422-166-8
Kniha je prvním dílem z řady „Tváře Vysočiny na poštovních známkách“. Je věnovaná dvanácti osobnostem, majícím vztah k Vysočině – osobnostem, jejichž tvář byla zobrazena na některé ze zahraničních známek, přičemž některým byla přisouzená přízeň i československé a české filatelie. To je případ husitského vojevůdce,ale také účastníka bitvy u Grunwaldu Jana Žižky, hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera nebo spisovatelů Jaroslava Haška a Franze Kafky. Architekti Anton Pilgram a Josef Hoffmann pronikli do naší filatelie prostřednictvím svých staveb. Jejich tvřář však nalezneme pouze na známkách zahraničních, stejně jako lékařů Johanna Floriana Hellera a Julia Tandlera, průkopníka alpského lyžování Matěje Žďárského, hudebního skladatele Ralpha Benatzkého, rakouského spolkového prezidenta Franze Jonase nebo fotbalisty Matěje Šindeláře.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-254-5445-9
Arabské jaro, porevoluční chaos a nerovnoměrná modernizace 1950–2015: Předkládaná kniha je podrobná analýza příčin sociální a politické nestability Blízkého východu. Jde o základní příručku pro pochopení dynamiky a složitosti blízkovýchodního regionu v druhé polovině 21. století. Na základě velmi solidní znalosti historického pozadí problematiky a s pomocí vyváženého mezioborového přístupu a pronikavých vhledů poskytuje autor možný klíč k porozumění nevyzpytatelné a chaotické reality politiky zkoumané oblasti.
ISBN: 978-80-7422-595-6
Ústředním tématem knihy rozhovorů s předními osobnostmi českého veřejného života jsou dvě vzájemně provázaná témata: dramatické změny v životě společnosti a staré i nové výzvy na straně jedné a odpovídající podoba vzdělávání pro třetí milénium na straně druhé. Jak by měla vypadat ideální škola a vzdělávání pro 21. století? Jaký by měl být ideální učitel, který by co nejlépe připravil naše děti a vnuky pro život a pro převratné změny, které s sebou doba přináší? Dokáží se čeští žáci bránit manipulaci stále mocnějších médií? Stanou se z žáků aktivní a zodpovědní občané? Pokud tomu tak není, proč?
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7106-582-1
Tato drobná knížka si klade za cíl připomenout osudy patnácti z tisíců statečných, kteří se postavili fašistickému zlu. Mnozí za to dali to nejcennější, co člověk má - lidský život.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7005-066-7
V roce 2019 si připomínáme 170. výročí spojovací dráhy z Brna do České Třebové. Celobarevná publikace „Železniční trať Brno – Česká Třebová na starých pohlednicích“, plná historických pohlednic, fotografií a plánků drážních staveb je věnovaná této významné dráze vinoucí se z jihomoravské metropole proti toku řeky Svitavy přes Moravský kras do České Třebové. Kolektiv autorů chce prostřednictvím této (již jedenácté) publikace z řady „Železniční tratě na starých pohlednicích“ připomenout nejen nostalgii rakousko-uherské a československé prvorepublikové železnice, ale také vzpomenout na mistrovství projektantů, techniků a dělníků, kteří v polovině 19. století tuto trať s jedenácti tunely vybudovali a uvedli do provozu.
ISBN: 978-80-907294-7-6
Celobarevná publikace, plná historických pohlednic, fotografií a plánků drážních staveb je věnovaná významné dráze vinoucí se podél Vltavy a Labe. Autoři chtějí prostřednictvím této (již desáté) publikace z řady „Železniční tratě na starých pohlednicích" připomenout nejen nostalgii rakousko-uherské (v tomto případě i saské) a československé prvorepublikové železnice, ale také vzpomenout na mistrovství projektantů, techniků a dělníků, kteří v polovině 19. století tuto trať z Prahy přes Ústí nad Labem a Podmokly (Děčín) do saských Drážďan vybudovali a uvedli do provozu.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-907294-5-2
Celobarevná publikace „Železniční trať z Pardubic do Liberce na starých pohlednicích“ autorů Karla Černého a Martina Navrátila mapuje jednu z nejvýznamnějších tratí rakouské monarchie (Jihoseveroněmecká spojovací dráha – k. k. Süd-Norddeutsche Verbindungsbahn), která později propojila Liberec, Hradec Králové a Pardubice s Vídní.Kniha nabízí reprodukce unikátních historických pohlednic z období první poloviny dvacátého století i dobových fotografií, plánů a jízdních řádů vybraných z fondů archivů i významných sbírek soukromých sběratelů. Autoři chtějí prostřednictvím této publikace připomenout nejen nostalgii rakousko-uherské a prvorepublikové železnice, ale také vzpomenout na mistrovství projektantů, techniků a dělníků, kteří před více než půldruhým stoletím toto dílo vybudovali. K nejsložitějším úsekům trati patřilo sevřené údolí řeky Jizery, které ani ne na pěti kilometrech mezi Semily a Železným Brodem připravily při stavbě dráhy projektantům a stavitelům největší obtíže. Dráha se tu tak musela nad levým břehem Jizery prokousat čtyřmi tzv. Říkovskými tunely. Díky tomu, že atraktivní místo později zpřístupnila Riegrova turistická stezka vedoucí po pravém břehu řeky Jizery, s tunely pojmenovanými Říkovský č. I až IV vzniklo absolutně největší množství pohlednic z dráhy Pardubice – Liberec. Kniha je již sedmá z řady Železniční tratě na starých pohlednicích.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-88041-05-4