Gaius Iulius Caesar - knihy
Gaius Iulius Caesar

Gaius Iulius Caesar

 -100 -  -44 italská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Pod titulem Válečné paměti se dostávají do rukou českého čtenáře obě knihy Gaia Iulia Caesara, Zápisky o válce v Galii a o válce občanské, a jeho následovníků: Hirtiův dodatek (osmá kniha) k válce v Galii a spisy autorů neznámých jmen o válce alexandrijské, africké a hispánské. Ve svém úhrnu jsou Caesarovy Zápisky spolu s citovanými doplňky důležitou památkou z osudových desetiletí odumírající republiky, památkou o to cennější, že nese markantní pečeť doby, jež se v nich obrážela. Jejich četba nám umožńuje proniknout hlouběji do složité Caesarovy osobnosti, v níž se pojil jeden z největších světových vojevůdců – podílející se o věhlas největší osobnosti starověkých dějin s Alexandrem Makedonským – s mistrem psaného i mluveného slova, úspěšný politik s člověkem, který na své pohnuté životní pouti jen zřídka poznal osobní štěstí, a tvůrce osobní moci, jež po něm dostala své jméno, s lysým cizoložníkem, jak si ho dobírali jeho vlastní vojáci, využívajíce svobody při triumfálním pochodu. Pro sugestivní líčení přípravy a průběhy bitev a osobní postoje Caesarova ke všem událostem, pro svůj vojenský obsah, ale i pro etiku a neméně pro svůj lapidární sloh, byly Caesarovy spisy hojně čteny evropskými vzdělanci a vojevůdci, často napodobovány, ale nikdy nedostiženy ve svém rozvrhu a duchu, nesoucím pečeť velké historické osobnosti. Dodnes jsou vynikajícím kulturně historickým pramenem, který nás poučuje o tom, jak si razila řeckořímská civilizace cestu do západní Evropy, a jejím západním obyvatelům podává poutavý obraz dávnověku.
Publikováno: 1972
ISBN: 25-116-72
Původní název:

Commentarii de bello Gallico

Nejproslulejší dílo římského politika, vojevůdce a spisovatele Gaia Iulia Caesara. V sedmi knihách popisuje svá galská tažení a bitvy, ale i přírodu a zvyky starých Galů, Germánů a Britanů. Celé zápisky jsou psané v er–formě (tedy ve třetí osobě, Caesar o sobě mluví jako o „něm“), čímž chtěl dosáhnout zdánlivé objektivnosti. Sloh díla je velmi střídmý, bez zbytečných odboček a kudrlinek, používá malou slovní zásobu – obsahuje jen 1 300 opakujících se slov. Pro svou jednoduchost jsou zápisky dodnes využívány k vyučování latiny. Vojtěch Zamarovský knihu popsal jako „snad nejlepší propagační dílo, které kdy o sobě kdo napsal“. Proslulá je i první věta: „Gallia est omnis divisa in partes tres, quarum unam incolunt Belgae, aliam Aquitani, tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur.“
Publikováno: 1964
Tři knihy o občanské válce zachycující události z let 49 a 48 př. n. l., avšak jsou nedokončené. Caesar se v této své práci vykresluje jako nedobrovolný bojovník v nevyhnutelném konfliktu. O tažení v Alexandrii v roce 47 př. n. l. vyhotovil Aulus Hirtius spis Bellum Alexandrinum. Existují ještě další dvě knihy, jež byly připisovány Caesarovi, ve skutečnosti je ale napsal někdo jiný: Bellum Africanum a Bellum Hispaniense, jež líčí závěrečná střetnutí občanské války z let 46 a 45 př. n. l.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-206-1134-5
Původní název:

C. Iulii Caesaris Belli Gallici libri I–VII / Aulus Hirtius: Belli Gallici libri VIII

Caesarove Zápisky o vojne v Galii, doplnené o knihu VIII Aula Hirtia, sú prirodzeným pokračovaním úsilia Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov sprístupniť skvosty antickej literatúry novým generáciám slovenských čitateľov. Po až nečakane pozitívnom prijatí prvého zväzku edície Antická knižnica – Aureliových Myšlienok k sebe– je len logická snaha novým vydaním sprítomniť ďalšie výnimočné dielo antickej literatúry. Zápisky o vojne v Galii sú nielen brilantným historickým opisom vojen medzi Rimanmi a „barbarskými“ Galmi, ale sú napísané na tej najvyššej umeleckej úrovni a prezrádzajú nevšedný literárny talent autora. Každý kultúrny národ by mal mať nielen preložený zlatý fond svetovej literatúry, ale toto duchovné dedičstvo by malo byť dostupné všetkým generáciám čitateľov. Vďaka novému vydaniu Caesarových Zápiskov o vojne v Galii sa tento zámer môže naplniť.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-8061-312-9