Jedna z variant legendy o lužicko-srbském čarodějovi Krabatovi. Temný příběh s alegorickým pozadím - Krabat není člověk pocházející z matky, zrodil se, aby pomáhal lidem proti zlu, které představuje brutální, démonický Černý mlynář - vlk a jeho mlýn na Blatech.
Komorný príbeh odohrávajúci sa v súčasnosti je rámcovaný historicky hranicami Poľska. Stretávajú sa v ňom dvaja ľudia - Štefan Gonda, úspešný architekt poľského pôvodu žijúci v Južnej Amerike, a Barbara, 19-ročná študentka z NDR, dcéra Nemca Roberta Neumanna. Do konfliktu sa dostáva systém úplne odlišných etických hodnôt.
Tři umělé pohádky, z nichž první vypráví o vláčku jedoucím za svým malým majitelem k moři, druhá o vlčku, který přinesl mamince šaty od švadleny a třetí o slonu, jenž na slimákovu radu šel hledat houby a poznal, jak jsou dobré.
Umělý mýtus, varianta biblického příběhu o stvoření světa. Autor v něm (ne poprvé a zdaleka ne jako jediný) využil známé lužické pověsti o Krabatovi , člověku sahajícím po nebezpečném poznání. Brězan pohádkové prvky propojil s biblickými motivy a science-fiction a vytvořil jakýsi umělý mýtus. Jeho příběh se jakoby současněodehrává v různých historických obdobích a fiktivní svět má současně archaickou i moderní podobu. Děj se zrychluje a náhle zpomaluje, vypravěč předkládá různé verze příběhu, hraje si s identitou hlavního hrdiny a mísí tragiku s humorem. (rozhlas.cz/vltava)
Krabat je román o hľadaní šťastia, boji proti strachu a snahe o premenu sveta na svet bez násilia a vojen. Dej sa rozvíja v mnohých časových rovinách, od stvorenia sveta až po dvadsiate storočie, miestami pripomína ságu. Opornými piliermi B. rozprávania je pól dobra a pól zla.
Novela klasika lužickosrbské literatury, jež vypráví příběh o lásce dívky ze SRN a chlapce z NDR. Novela byla původně napsána lužickosrbsky a její název tvořila jména ústřední milenecké dvojice (Robert a Sabina, Budyšin 1961), český nakladatel však pro překlad zvolil německou verzi Eine Liebesgeschichte (Berlin 1962). Knihu přeložilBedřich Fučík (pod krycím jménem Bedřich Dvořák).