Vždycky mne zajímaly klíčové momenty Asimovovy říše: – Proč nejsou v Galaxii žádné jiné bytosti? – Jakou úlohu v ní sehrávají počítače? Zejména ve vztahu k robotům. – Jak skutečně vypadá psychohistorická teorie? – A nakonec: kdo je Hari Seldon – jako literární postava i jako člověk? Myšlenka napsat další rományo vesmíru Nadace pochází od Janet Asimovové a literární agentury spravující Asimovovo literární dílo. Když mne oslovili, začal jsem vhodně konstruovat komplexní křivku dějů a významů, které měly být zahrnuty do několika románů. Třebaže jsem o tom mluvil s několika spisovateli, nejvíce se proto zdáli vhodní dva autoři klasické SF, které rovněž Asimov ovlivnil a kteří byli schopni zvládnout problém také technicky, Greg Bear a David Brin. Bear, Brin a já jsme byli v neustálém kontaktu, když jsem psal první knihu, protože jsme zamýšleli napsat tři samostatné romány, které nicméně dovedou své společné ústřední tajemství až do konce. Jeho prvky se objevují zde, dále se rozšiřují v Nadaci a chaosu od Grega Beara a dokončuje je Brinova kniha Vítězství Nadace. Gregory Benford
Roku 2021 zachytila rozsáhlá rádiová síť na odvrácené straně Měsíce signál umělého původu, jehož zdrojem byla nepříliš jasná červená hvězda vzdálená 8,1 světelných let. Roku 2029 vypustilo lidstvo k této hvězdě sondu, která potvrdila existenci planety pozemského typu. A tak se tři velmoci spojily a přepracovaly projekt kolonie v libračním bodě na první mezihvězdnou loď. Ta se ke hvězdě, nyní pojmenované Ra, vypravila s jediným úkolem: najít civilizaci, která vyslala sondu nalezenou na Měsíci. Na Zemi se mezitím situace prudce zhoršuje. Pozemské oceány jsou zamořeny agresivními mimozemskými živočichy, jimž se brzy podaří vyhubit původní faunu a díky útokům na veškerá plavidla ochromit světovou ekonomiku. Kdo a proč nasadil tyto tvory do oceánů? Proč všechny planety, na nichž by mohl vzniknout život, jsou kýmsi hlídány? Kdo jsou Hlídači?Je možné, aby existovaly neorganické civilizace?
Against the Fall of Night / Beyond the Fall of Night
Proti pádu noci se odehrává v daleké budoucnosti ve městě Diaspar, jehož prakticky nestárnoucí obyvatelé mají k dispozici všechny vymoženosti, které lidstvo za miliony let své existence vytvořilo. Přesto se neodvažují vyjít za hranice Diasparu a prozkoumat pustinu, v níž se obrátil zbytek celé planety, natož aby obrátili oči ke hvězdám. Až mladý Alvin se vydává na cestu do neznáma. Napínavý příběh ani za několik desetiletí v ničem nezastaral a dokazuje ohromnou míru autorova talentu. Profesor astrofyziky a poradce NASA Gregory Benford je rovněž úspěšným autorem sci-fi, dokonce držitelem ceny Nebula za román Timescape. Po dohovoru s Clarkem napsal pokračování původního příběhu pod názvem Po pádu noci, v němž představuje novou Zemi, která již není pustinou, ale oplývá ohromným bohatstvím. Přesto jí hrozí smrtelné nebezpečí.
Obsahuje novely: Parníkový voják na informační frontě (Nancy Anne Kress), Úniková cesta (Peter F. Hamilton), Suchá, chladná kolébka (Gregory Albert Benford, Elisabeth Malartre). V knize uvedeno chybné ISBN 80-85890-54-2.
1999 – 2018: Vstupujeme do věku divů a beznaděje, technologických kouzel a sociálního úpadku. Do dnů měsíčních kolonií, kybernetických divů, fanatických kultů, smrtonosného znečištění a hladu. Nastal čas strádání – a vizí. Z dalekých hlubin vesmíru přichází záhada tak nesmírná jako nekonečný oceán hvězd, tak vábivá jako bezedné hlubiny vesmíru. A jeden člověk je tímto tajemstvím zasažen…