Pravěk a starověk. 2. upravené vydání učebnice pro 6. ročník/primu obsahuje: Co, proč a jak se budeme učit (úvod do studia dějepisu), Pravěk, První starověké státy (Egypt, Mezopotámie, Indie, Čína, Starověká Fénicie, Kanaán a starý Izrael, Život asijských kočovníků), Starověké Řecko, Starověký Řím, Shrnutí poznatků o pJiří Linhart, Milan Metlička, Ivana Kalistová, Eva Zálohová, Václava Korcová, Eliška Bartáková, Jitka Tětková, Marek Novotný, Jiří Suda, Jakub Maršálek & Karel Rom
Přepracované a doplněné vydání příručky učitele Dějepis 6 k pracovnímu sešitu a učebnici Dějepis 6 z produkce Nakladatelství Fraus (2. vydání). Obsahuje didaktické rady, jak pracovat s učebnicí, řešení všech úloh a cvičení z učebnice a pracovního sešitu i komentáře k významným mapám v učebnici.Eliška Bartáková, Jakub Maršálek & Karel Rom
Dějiny Egypta zdaleka nejsou jenom sfingy a pyramidy. Jeho historie po zániku úchvatných starověkých říší je neméně zajímavá a vzrušující, o čemž nás přesvědčí i kniha významných českých odborníků - egyptologů a arabistů. V současnosti patří mezi významné islámské státy, které nepochybně do světového vývoje zasáhnou nezanedbatelným způsobem. Nejstarší obyvatel nilského údolí o Faraoni a stavitelé pyramid o Impérium na dvou kontinentech: Nová říše o Pod nadvládou Řeků a Římanů o Zrození islámu a dobytí Egypta muslimskými Araby o Svatá válka křižáků a džihád muslimů Mamlúcký sultanát o Život a kultura ve středověku o Egypt pod osmanskou vládou o Francouzská expedice a její důsledky o Vláda Muhammada Alího Období britské okupace o Monarchie za krále Fu'áda o Palestinská válka a její důsledky o Násir a suezská krize o Blízkovýchodní konflikt Sádátova iniciativa a mírová smlouva s Izraelem o Prezident Mubárak a jeho elita o Islamistický extremismus a terorismus.
Kolektiv našich nejvýznamnějších egyptologů - prof. Miroslav Verner, prof. Ladislav Bareš a prof. Břetislav Vachala - kteří se už po několik desetiletí každoročně věnují archeologickým kampaním především v Abusíru, přináší ve stovkách přehledných a čtivých hesel soudobé poznání o nejrůznějších aspektech této unikátní a přes pokračující výzkumy pro většinu z nás stále tajemné egyptské civilizace. Knihu uvádí Stručný přehled dějin Starého Egypta od prehistorických počátků po vpád Arabů v 7. století, ale také podrobná stať o vývoji egyptologie ve světě i u nás. Následuje abecedně řazený slovník, zpracovaný přehlednou, ale zároveň čtivou a i pro laika srozumitelnou formou. Jedná se o podstatně přepracované, aktualizované a doplněné vydání knihy, která vyšla roku 1996 v Karolinu, ale díky své vysoké ceně byla běžnému čtenáři téměř nedostupná. Text proto tentokrát doprovází především názorné pérové ilustrace (včetně plánků a mapek) a černobílé fotografie.
Rozsáhlé původní dílo vědců Českého egyptologického ústavu. Úvodní dvě kapitoly jsou věnovány historii Egypta a egyptologii. Těžiště práce pak představuje více než 950 abecedně uspořádaných hesel týkajících se politických poměrů, hospodářství, náboženství, jazyka a písma, literatury, umění, významných osobností a událostí staroegyptské historie. Knihu doplňuje přes 600 ilustračních obrázků.
Za více než půl století, které uplynulo od založení Českého (dříve Československého) egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v roce 1958 a zahájení jeho činnosti v Egyptě v roce 1960, se českým egyptologům podařilo objevit, prozkoumat, rekonstruovat, zachránit a publikovat velké množství památek, od pravěkých skalních kresebpřes, do té doby neznámé, pyramidy nebo šachtové hroby až po vzácné papyry. Mnohé z těchto památek jsou dnes přístupné mezinárodní veřejnosti na pyramidovém pohřebišti v Abúsíru a v egyptských muzeích v Káhiře, Sakkáře, Asuánu či Port Saidu a nevelký soubor těchto památek získalo i Náprstkovo muzeum, součást Národního muzea v Praze. Vedle vědeckých monografií a článků, pravidelně vydávaných doma i v zahraničí, je česká veřejnost průběžně informována o výsledcích práce českých egyptologů knižně i ve sdělovacích prostředcích. V tomto poměrně pestrém spektru vědecko-populárních publikací dosud chyběla práce, která by naší veřejnosti umožnila bližší pohled na umění starého Egypta prostřednictvím archeologických nálezů pocházejících z českých výzkumů v Egyptě. I když je výběr těchto nálezů ovlivněn charakterem českých archeologických koncesí v Núbii, na memfidském pyramidovém pohřebišti a v Západní poušti, který neumožňuje rovnoměrné zastoupení všech hlavních období dějin starého Egypta, přesto lze nabídnout pestrou paletu památek, od pravěkých skalních obrazů přes doklady uměleckého řemesla až po vrcholná díla reliéfního a sochařského umění. V knize je tak možnost seznámit se aspoň povšechně s principy staroegyptského uměleckého kánonu, vytříbeným uměleckým citem starých Egypťanů, jejich zvláštním pojetím perspektivy, neutuchající inspirací rozmanitostí přírody, hlubokým citem pro materiál či dokonalostí vypracování do nejmenších detailů.
Nová a bohatě ilustrovaná publikace „Stvořené pro věčnost: největší objevy české egyptologie“ obsahuje výběr 140 nejdůležitějších a nejzajímavějších nálezů za šedesát let působení Českého egyptologického ústavu FF UK v Egyptě a Súdánu. Jak píše prof. Miroslav Bárta v úvodu knihy: „V tomto případě není naším cílem čistě vědecké dílo, mnohem spíše se snažíme zájemcům o starověký Egypt a Súdán ukázat cestu k jejich poznání, a to prostřednictvím českých objevů v severovýchodní Africe.“ Ústav si knihou připomíná nejenom 60. výročí založení ústavu, na tok 2019 připadá i sté výročí zahájení výuky egyptologie v češtině na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Nová a bohatě ilustrovaná publikace „Stvořené pro věčnost: největší objevy české egyptologie“ obsahuje výběr 140 nejdůležitějších a nejzajímavějších nálezů za šedesát let působení Českého egyptologického ústavu FF UK v Egyptě a Súdánu. Jak píše prof. Miroslav Bárta v úvodu knihy: „V tomto případě není naším cílem čistě vědecké dílo, mnohem spíše se snažíme zájemcům o starověký Egypt a Súdán ukázat cestu k jejich poznání, a to prostřednictvím českých objevů v severovýchodní Africe.“ Ústav si knihou připomíná nejenom 60. výročí založení ústavu, na tok 2019 připadá i sté výročí zahájení výuky egyptologie v češtině na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Podivuhodné příběhy světových dějin II. Volné pokračování svazku, který tak zaujal čtenáře všech věkových kategorií, přináší 14 příběhů od starověku až po skončené 20. století. Příběhy slavných postav světové historie otevírají osudy egyptského panovníka Thutmose III., královny Hatšepsut a nejznámější básnířky starého Řecka Sapfó, pokračují dramatem franckých královen Fredegundy a Brunhildy, jejichž sváry stály život téměř desítku panovníků, osudy hraběte-intelektuála Tomáše Akvinského, později svatořečeného. Ale naleznete zde i anglické panovníky Alžbětu I. a Jakuba I., kteří prosluli množstvím svých oblíbenců a milců, španělské královny různých historických dob i životních osudů - Isabelu Katolickou a Isabelu II., někdejšího rakouského kancléře K. V. I. Metternicha a jeho tři manželky či životní drama „nejnevhodnějšího“ z amerických prezidentů U. S. Granta, právě tak jako životní peripetie protagonistů světové politiky 20. století - italského duceho Benita Mussoliniho, legendárního vůdce poválečné Jugoslávie Josipa Broz Tita a Mao Ce-tunga a jeho třetí manželky, šedé eminence čínské kulturní revoluce, herečky Ťiang Čching.
Publikováno:2009
ISBN:978-80-7304-113-7
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.