Francis Bacon - knihy

Francis Bacon

 1561 -  1626 anglická
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Essays

Eseje autora, který byl předním představitelem kulturního dění na královském dvoře za panování královny Alžběty a jejího následovníka Jakuba I. Obsáhle navazuje a doplňuje antické i další filosofy, rozebírá lidskou existenci i život formou, která se týká všech. V textu používá řadu citátů antických autorů i filosofů své doby
Publikováno: 1985
Výběr esejů pěti významných britských a irských autorů (filozofů, spisovatelů, dramatiků, novinářů) poskytuje barvitý a užitečný přehled dějin ostrovní esejistiky, co se týče odlišného stylistického zpracování, výběru témat a historického období vzniku jednotlivých textů. Počínaje rozvahou zakladatele novověkého empirismu sira Francise Bacona na téma lidské ctižádostivosti, přes odlehčenou satiru Thomase Dekkera, v níž tento alžbětinský pamfletista vypomáhá elegánům radou, jak se chovat v divadle, či sarkasmus z pera Jonathana Swifta nabízejícího nemilosrdné řešení, jak naložit s novorozenými dětmi žebráků, po kritické eseje „krále paradoxu“ G. K. Chestertona, s humorem a nadhledem rozebírajícího nedostatky, absurdnost a nelogičnost lidského chování a fungování společnosti obecně. Zkusme se tedy začíst do myšlenek, které nám mohou pomoci reflektovat dnešní stav společnosti.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7438-014-3
Svazek obsahuje jednak utopické dílko (Nová Atlantida, 1627) anglického renesančního filozofa a státníka o smyšlené ostrovní říši šťastných a spokojených lidí, kteří všestranným využitím vědy a techniky, ale i pěstováním umění a dovedností dosáhli vysoké životní úrovně a vlády nad přírodou, a jednak výbor z jeho esejistické tvorby, podávající obraz myšlení renesančního člověka o smyslu života a vztahu k lidem apod.
Publikováno: 1980
Původní název:

New Atlantis

Utopie o státě, který je řízen intelektuály-vědci, kteří dělají vědu aplikovanou, užitnou. V autorově pojetí utopistický pokrok přinese věda. Vypravěčem je pravděpodobně velitel ztracené lodi, která náhodou přistane u břehů neznámého ostrova. Na zbloudilou loď přijde několik poslů, kteří z neznámých důvodů jakoby nechtějížádné cizince na ostrově přijmout, avšak jsou velice vstřícní, obětaví a laskaví a nakonec k zakotvení lodi svolili a nabídli námořníků, že mohou několik týdnů přebývat v „Domě cizinců“. Samozřejmě za jistých omezujících podmínek. Jejich ostrov byl před několika tisíci lety daleko známější než dnes. Ostrované se tehdy stýkali zejména s obyvateli tzv. Velké Atlantis – dnešní Ameriky. Velká Atlantis však byla však zničena potopou, která přišla na tamní obyvatelstvo jako Boží trest. Této potopě unikli jen lidé, kteří žili ve vysokých horách – dnešní Indiáni. A proto, že téměř všechno obyvatelstvo Velké Atlantis zahynulo při potopě a také proto, že prý od těch dávných dob velice pokleslo mořeplavectví, je ostrov Bensalem tak málo známý. O rozkvět a blaho ostrova se obzvláště zasloužil král Salamon. Jedním z jeho nejvýznamnějších skutků bylo založení „Domu Šalomounova“ – společnosti, která se má věnovat zkoumání Božích děl a Božích tvorů. Tento dům, Který se také nazývá Kolej díla šesti dnů, je Baconovou představou ideální vědecké společnosti. Jeho posláním zkoumat přirozenost všech věcí – všeho co Bůh stvořil během šesti dnů. Členové této společnosti se nazývají Bratrstvo Domu Šalomounova. Jeden z Otců Domu Šalomounova popisuje různé laboratoře, které sahají až pět kilometrů pod zem a observatoře, které dosahují výšky čtyř kilometrů. Vědci na ostrově jsou výteční chemici, úspěšní lékaři, dovedou využít síly větru, konají anatomické pokusy na zvířatech , jsou obratní inženýři; mají výtečné matematické, optické a mechanické přístroje, dalekohledy, mikroskopy, znají akustiku čtvrttónové hudby, sestrojují podmořské čluny; zajímají se o složení půdy, dovedou pěstovat nové druhy ovoce. Zvířata i rostliny vědci na ostrově pěstují a utvářejí podle svých představ – v podstatě zde Bacon popisuje obdobu dnešního genového inženýrství.
Publikováno: 1952
Původní název:

Novum Organum

Nové organon čili Správný návod, jak vykládat přírodu od anglického filosofa, právníka a politika je realizací druhé části Velkého obnovení věd, v němž Bacon rozpracoval plán na přestavbu vědy. Vlastnímu textu předchází stručný výklad Baconova života a díla, přehled jeho filosofických spisů a studie o Baconovi a novověké přírodovědě. Úvodní studii napsali Miroslav Zůna a Milan Sobotka.
Publikováno: 1974
Výbor z literární činnosti Francise Bacona. První překlad do češtiny některých z jeho esejí.
Publikováno: 1928