Josef Augusta - knihy
Josef Augusta

Josef Augusta

 1903 -  1968 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Kronika pravěké přírody a tvorstva. První vydání. Z celkového počtu 35 obrazových příloh je 13 příloh barevných. S 593 ilustracemi v textu.
Publikováno: 1942
Podtitul: Tvorstvo pohádek a starých přírodopisů. V této knize naši dva známí autoři připravili pro čtenáře zajímavou přehlídku podivných zvířat a ještě podivnějších lidi. Mnohé z těchto tvorů znají čtenáři jistě už z pohádek. Nevědí však, že tyto pohádkové obludy byly ještě ve středověku předmětem učených rozprav a sporů tehdejších vědců a že ve starých přírodovědeckých knihách je toho o nich mnoho napsáno. A jedině víře starých učenců v tyto podivné pohádkové tvory máme co děkovati, že se nám až do dnešní doby zachovaly zprávy o rozličných dracích a bazilišcích, o podivných ptácích nohovi, fénixovi a charadriu, o kachnonosném stromu, o jednorožci a martichoře, o různých mořských netvorech, o obrech a o jiných obludných lidech. Trvalo to dlouho než se podařilo vymýtit z přírodovědeckých knih tyto mythické tvory, než bylo možno oddělit pravdu od fantasie, skutečnost od výmyslů. Pověry a báje nelze však odstranit jen pouhým posměchem. Podaří se to jen tehdy, jestliže se mohou přesvědčivě vysvětlit. Proto autoři berou na pomoc moderní přírodovědu, především zoologii a paleontologii, a přesvědčivě vykládají o všem, co mohlo souviset se vznikem bájí o obrech, dracích, jednorožcích a jiných vybájených tvorech, o nichž dnes víme, že nikdy neexistovali a ani existovat nemohli. Je to zajímavá kniha s kouzlem starých časů. S četnými obrázky a přílohami
Publikováno: 1947
Putování pravěkou přírodou s brontosaury i bujnou vegetací v rekonstrukcích podle archeologických nálezů. Publikace je přehledem vývoje rostlinstva a hlavně živočišstva pro široké kruhy čtenářů. Autoři v ní popularisují výsledky paleontologického bádání v oblasti vědeckých výzkumů, současně pak jasně rozlišují fakta od domněnek a předpokladů. 40 stan textu, 60 převážně barevných ilustrací.
Publikováno: 1956
Formou povídek přibližuje mladému čtenáři život neandertálského pračlověka, který obýval Evropu před 100 tisíci lety i dříve. Další vydání knihy doplňuje E. Vlček, vedoucí antropologického oddělení Národního muzea v Praze, přehledem nálezů po neandertálcích na území našeho státu a historií nálezů až po současnou dobu.– Vydáno jako populárně naučná četba doplňující paleontologické učivo učebnic botaniky, zoologie, biologie člověka a geologie na všeobecně vzdělávacích školách. V příloze mapa nalezišť a vývojová tabulka člověka a jeho kultury. Kapitoly: Veliký objev, Agiho nápad, Jeskyně hrůzy, První hrobaři, Uctívači medvědů, Uctívači kozorožců, Lovci lebek, Zlato a pazourek, Zvládnutí ohně, Dokreslujeme obraz neandertálců-Neandertálec se představuje, Mozek neandertálců, Neandertálci se dorozumívají, Neandertálci zalidňují svět, Nálezy neandertálců na území ČSSR, Historie čs. nálezů neandertálskych forem člověka, Stratigrafická poloha čs. nálezů předsapientních forem člověka, Stratigraficko-morfologická poloha čs. nálezů, Neandertálec přemáhá těžkosti života, Svět neandertálců, Neandertálci vyrábějí nástroje a zbraně, Na konec trochu učenosti.
Publikováno: 1976
ISBN: 14-694-76
Kniha o životě neandrtálců, doplněná černobílými ilustracemi Zdeňka Buriana.
Publikováno: 1951
Kniha popisuje archeologické nálezy, dokládající vývoj člověka, portrétuje i vynikající antropology a podává historii vědeckých vývojových teorií.
Publikováno: 1961
Populární spisek paleoornithologický, jediný toho druhu i v lit. svět. Vypráví o předcích našich ptáků i o ptácích vymřelých chronologicky i systematicky podle rodů, v doslovu ve struč. přehledu bádání vyzdvihuje postavu nejvýzn. našeho paleontologa Moravana V. Čapka; v závěru přehled. tabulka geolog. dob a útvarů a bohatý rejstřík jmenný.
Publikováno: 1949
Sbírka povídek o životě pravěkých lovců je určena především mladším čtenářům. Profesor Josef Augusta zábavnou formou poukazuje na celou řadu událostí i detailů, které provázely vývoj člověka. Povídky vychází ze skutečných archeologických nálezů, nejen na území dnešní Moravy, ale také například ve Francii. Z pozůstalosti.
Publikováno: 1975
ISBN: 14-624-75
Paleontologie, věda o vyhynulém tvorstvu, je jedním z nejzajímavějších oborů přírodních věd vůbec. Podle zkamenělin, uložených ve skalách, hlínách a píscích, dovedli paleontologové vykreslit velmi jasný a názorný obraz o tom, jak se vyvíjel organický život na naší Zemi. Určení zkamenělin a jejich zařazení do systému není dávno hlavním cílem paleontologického bádání. Dnes chceme více. Předně chceme poznat, za jakých okolnosti mohly se nám zachovati organické zbytky z pradávných geologických dob a jaká je podstata a průběh fosllisace, t. j. onoho pochodu, jimž se zbytky pravěkého živočišstva i rostlinstva změnily ve zkameněliny. Musíme vědět, jakým způsobem máme zkameněliny sbírati, aby tyto sběry měly vědeckou hodnotu, musíme vědět, co všechno k sběrům potřebujeme, abychom mohli naleziště plně vykořistit: musíme konečně i ovládat různé preparační a konservační methody, abychom nasbíraný materiál nejen uchránili před eventuální zkázou, nýbrž i připravili k vědeckému zpracování. Stať, pojednávající o tomto thematě, je vůbec stručným návodem k vědecké paleontologické práci; obsahuje kromě konvenčních zkratek, zavedených ve vědecké literatuře, i základní principy nomenklatury a označení popsaných kusů, jakož i speciální výklady o mikropaleontologickém výzkumu, tolik důležitém pro praxi (třeba při výzkumech naftových oblasti). Zajímavým způsobem nás poučují autoři, jakým způsobem se zhotovují rekonstrukce fosilního tvorstva, ať již jde o montáže koster nebo modely či obrazy. Neméně zajímavou je stať o tom, jakou úlohu hrá fosilní tvorstvo v bájesloví a v lidovém léčení. Kapitoly paleobiologické a biostratigraflcké všímají si zkamenělin jako někdejších živých tvorů, snaží se zachytiti jejich vztahy nejen k příbuzným formám, nýbrž i k celému okolí, k nalezišti, jakož i zjistit, za jakých poměrů žili, zahynuli a co se s nimi dálo po odumření; snaží se i zjistit, jak a proč se celé skupiny příbuzných tvarů měnily v následujících geologických dobách, proč jedna skupina po krátkém trvání zcela vymřela, kdežto druhá se udržela někdy po sta milionů let až dodnes bez valných změn, a jiná zase skupina jak se různě přizpůsobila nebo dala vznik jiným, novým skupinám. V kapitole o dějinách paleontologie se dovídáme, kolik práce a usilovného bádání muselo býti vynaloženo, než se tato věda dostala na svoji dnešní výši. Jako červená nit vinou se těmito všeobecnými dějinami dějiny československé paleontologie, které zřetelně ukazují, jakou měrou se zúčastnili na výstavbě tohoto vědního oboru vědci čeští a slovenští; je potěšitelným zjevem, že si vydobyli místo čestné. Kniha, jediná svého druhu v naší odborné literatuře, patří k vynikajícím dílům české vědy. II., doplněné a přepracované vydání. Se 190 obrázky v textu a s 1 barevnou přílohou.
Publikováno: 1947
Beletristicky zpracované příběhy, které popularizují paleontologické poznatky o pravěkých, dávno vymřelých zvířatech a jejich boji o potravu a barvitě popisují přírodu různých geologických epoch, některé kapitoly objasňují významné nálezy, např. mamuta, zamrzlého v ledu na Sibiři, praptáka aj.
Publikováno: 1971
ISBN: 14-144-71
Kniha universitního profesora dr. Josefa Augusty shrnuje nejnovější poznatky o vývoji lidského plemene. Na základě nálezů pozůstatků pravěkých lidí je poutavě vylíčen jejich lovecký život, jejich postupné zdokonalování nástrojů a zbraní, jejich primitivní náboženské kulty a z nich vyplývající způsoby pohřbívání mrtvých. Svůj přístupný výklad dokládá autor mnoha dokumentárními obrazy vykopávek, rekonstrukcemi podoby pračlověka na různém stupni vývoje, které vytvořil ve spolupráci s autorem malíř Zdeněk Burian, a kresbami pravěkých lidí, nalezenými v jeskyních.
Publikováno: 1954
kniha vypráví o vzniku a vývoji života na zemi, seznamuje postupně čtenáře se živočichy pravěkých moří, s prvotní suchozemskou květenou, s praobojživelníky, s plazími obludami doby druhohorní a s praptáky (závěrem je pojednáno o Darwinově teorii a jejích předchůdcích),
Publikováno: 1954
Antropologická publikace líčí v hlavních rysech slavnou cestu, po níž se ubíral vývoj člověka od dávných prapředků až k dnešní dokonalosti.
Publikováno: 1957
Až začneš číst tuto knihu, zapomeň, milý čtenáři, na čas a na svět, který znáš. Zapomeň na oboje, protože ti budu vypravovat události, které se odehrály v závratných hlubinách daleké minulosti, ve zcela jiných světech, než je dnešní. Populárně naučná kniha (první společná s malířem Zdeňkem Burianem), devět povídek ze života pravěkého tvorstva.
Publikováno: 1972
ISBN: 14-035-72
Vynikající odborník i výborný vyprávěč spolu s malířem spojili své síly, aby mladým čtenářům ve čtyřech povídkách (Zrození Venuše, Podzemní obrazárna, Bizoní svatyně, Medvědí svatyně) oživili svět a život pravěkých lovců z konce starší doby kamenné na základě dochovaných památek pravěkého umění. Zároveň je s tímtouměním seznamují a objasňují jeho cenu i význam v životě pravěkých lidí.
Publikováno: 1964
Populárně naučná kniha, beletristickou formou zpřístupněné paleontologické poznatky o životě pravěkých zvířat a o geologických epochách, ve kterých žila.
Publikováno: 1968
ISBN: 15-914-68