S puškou, krokoměrem a busolou by se asi do pralesů kolem řeky Ussuri pustilo nemnoho odvážlivců. Přinejmenším podrobnou mapu by požadovali cestovatelé, než by se vypravili do tajgy obydlené jen zvěří. Ano, ale někdo musí jít do pustin první, jít mapu nakreslit. Křížem krážem prošel pralesy a horami kapitán Arseňjev, a že neskončil svá měření předčasnou smrtí, za to několikrát musil vřele děkovat goldskému lovci Děrsu Uzalovi. Jak vznikají a čím žijí lovecká přátelství na život a na smrt - to se dočtete v této knize.
Kniha Tajga popisuje jeho cestu pohořím Schote - Alinu v letech 1908- 1910 a cestu ze sovětské Gavaně do Chabarovska v roce 1927. Dálný Východ patří k těm končinám světa, které dosud vykazují neprozkoumaná místa. Veliké území, ohraničené zhruba na západě dolním tokem Amuru a řekou Ussuri, po níž nese kraj jméno a na východě Japonským mořem s Tatarským průlivem, bylo cílem několika expedicí z nichž nejúspěšnější a nejodvážnější byly výpravy ruského cestovatele, národopisce a spisovatele Arsenn’jeva. V přítomné knize líčí s velikým vypravěčským uměním své cesty z let 1908-1910 a 1927 těžko prostupným pohořím Sichote Alinu přibližně v linii měst Chabarovsk a Sovětská Gavaň. Geografické poznatky získané strastiplným putováním na člunech i pěšky, objevy, učiněné s badatelským smyslem pro reálná fakta, střídají se s rušnými dobrodružstvími v ledových horách i divoké tajze, jejíž nedotčené přírodě vládne sibiřský tygr. Národy, obývajíci Ussurijskou oblast jako Oroči, Goldové, Udechejci a j., jsou přitom předmětem zájmu ethnografa i láskyplného porozumění sovětského člověka. - Do češtiny bylo uvedeno již v r. 1934 slavné Arsen’jevovo dílo Děrsu Urzala, také z Ussurijska, a to ve zpracování pro mládež.
Výprava do horské oblasti Sichote-Aliň v letech 1902-1906. Proslulý cestopis zajímavým způsobem líčí poznatky i zážitky cestovatele-přírodovědce při jeho dvou výpravách do neprobádaných oblastí, prostírajících se mezi Mandžuskem a Tichým oceánem a oplývajících ptactvem i zvěří všeho druhu, tygry, medvědy, soboly, divokými vepři atd. Vylíčen je i primitivní život domorodců, kteří začátkem 20. století jen řídce obývali ussurijskou tajgu, živíce se lovem i zemědělstvím. Cestopisné líčení je velmi poutavě oživeno postavou domorodého lovce-stopaře, plně sžitého s přírodou, který doprovázel autora při jeho výpravách, kus po kuse mu odhaloval tajemství tajgy, přírodní jevy, zvyklosti zvěře i život a obyčeje národností Dálného Východu. Autora "objevil" jako spisovatele M. Gorkij, který o jeho knize napsal: " ... byl jsem unesen a očarován silou jejího líčení."
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.