Viliam Apfel, popredný autor súčasnej slovenskej literatúry faktu, dvojnásobný laureát prestížnej Ceny E. E. Kischa, ponúka tentoraz čitateľsky atraktívny mix príbehov známych osobností. Príbehy sú zaujímavým obohatením strohých dejepisných informácií. Stretávame Matúša Čáka Trenčianskeho, českú Bátoričku Katarínu Bechyňovú,slávneho sochára Majstra Pavla z Levoče, rebela z Terchovej Juraja Jánošíka, grófku Žofiu Bošňákovú zo Strečna a Tepličky nad Váhom, kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského, ale aj levočskú bielu pani Julianu K., Robinsona z Prešporka, odvážnu Venušu z Muráňa, krutého Vlada Tepesa, skôr známeho pod menom Drakula, falšovateľa kráľovských listín Jána z Madočian, majstra tisícich vied a remesiel frátra Cypriána z Červeného Kláštora, rozpornú osobnosť karpatského zbojníka Nikolu Šuhaja, nechýba ani pátranie po hrobe kňaza a politika Andreja Hlinku. Pätnásť príbehov predznamenáva práve toľko záhad.
Faktograficky nasýtený a pritom živý obraz situácie na talianskom fronte počas prvej svetovej vojny približuje čitateľovi ťažké boje na rieke Piave, pôsobenie rakúsko-uhorskej armády, vznik česko-slovenských légií, ale aj pocity priamych účastníkov bojov zachytené v ich spomienkach. Autor za publikáciu Čas bez rozlúčky dostal Zvláštní cenu Miroslava Ivanova za trvalý autorský prínos pre českú a slovenskú literatúru faktu.
Čo vie náš súčasník o bosorkách, mučení a upaľovaní v tamtých časoch? Obyvatelia miest, v ktorých sa to všetko odohrávalo, majú dnes iné starosti, ako na to spomínať. O dejiny svojho regiónu sa ľudia nezaujímajú a vo vlastivedných múzeách nenájdeme stopy po tejto viacročnej dráme. Nuž, kto nás ma teda poučiť o tých hrdelných procesoch ? Knihy učia, že pravda je ukrytá vo hviezdach. Tú našu pravdu o procesoch s bosorkami musíme hľadať inde - v prachu archívov a múzeí, na stredovekých námestiach, ale i v tichu knižníc, a pár zrniečok je i na stranách tejto knihy.
Na kresťanskú Európu valí sa jedno nešťastie za druhým: vojny, vyľudňujúce celé kraje, križiacke výpravy, mor... Strach z pohrôm, ktoré si človek nevie vysvetliť, a obava z neistej budúcnosti vytvárajú živnú pôdu pre mágiu a povery. Ako mor sa Európou šíri psychóza boja s diablom a jeho pozemskými služobníkmi. Bežný obraz stredovekého mesta dopĺňajú rozpálené hranice inkvizície a magistrátnych súdov, na ktorých upaľujú nielen kacírov, ale hlavne čarodejnice, bosorky strigy. Dr. Viliam Apfel, známy autor literatúry faktu, dvojnásobný nositeľ Ceny E. E. Kirscha a viacerých ďalších ocenení domácich i zahraničných, vo svojej najnovšej knihe predstavuje čitateľovi tragickú panorámu utrpenia a ľudskej krutosti v priereze procesov s bosorkami v Európe i zámorí, najmä však u nás na Slovensku.
Príbeh „krvavej grófky“ patrí k veľkým záhadám slovenských dejín. Aké tajomstvá vlastne ukrývajú zrúcaniny starobylého hradu na kremencovom brale Malých Karpát nad Čachticami? Vraždila a mučia Alžbeta Bátoriová, manželka Františka Nádašdyho, nevinné dievčatá? A sú Čachtice miestom jej posledného odpočinku? Kniha vynikajúcehoautora literatúry faktu, doplnená o zaujímavé, sčasti unikátne fotodokumenty, opäť trocha poodkrýva závoj tajomstiev, triezvo sumarizuje všetky dostupné historické fakty a najvýznamnejšie interpretačné pokusy, týkajúce sa dodnes neuzavretého prípadu čachtickej hradnej panej. Čelí rôznym módnym pokusom o účelové dezinterpretácie a skreslenia historických faktov a navodzuje podnety na ďalšie bádanie, ktoré by mohli priniesť odpoveď na otázku, kto vlastne bola Bátorička a čo sa skutočne dialo v jej komnatách...
I keď sa o M. R. Štefánikovi napísalo už veľa kníh, stále je čo objavovať. Pozoruhodné sú nielen osudy tejto výnimočnej osobnosti, ale aj – verejnosti takmer neznáme – osudy Štefánikovej mohyly na Bradle. Zrkadlia sa v nich pohnuté slovenské dejiny 20. storočia. Popredný autor literatúry faktu zrekonštruoval dramatický príbeh mohyly– od Štefánikovej tragickej smrti cez genézu projektu D. Jurkoviča, komplikovanú stavbu mohyly, desaťročia zápasu o udržanie pamiatky až po jej obnovu. Dielo prináša mnohé objavné skutočnosti a vzdáva hold dvojici výnimočných osobností, ktorých osud a odkaz mohyla prepojila: M. R. Štefánika a Dušana Jurkoviča.
Nezvyčajný a predsa pravdivý príbeh mohyly generála M. R. Štefánika na Bradle.Autorovou ambíciou bolo vyplniť nepochopiteľnú medzeru v slovenskej literatúre, týkajúcu sa malých dejín miesta posledného odpočinku generála Štefánika a zároveň vzdať hold jej tvorcovi, vynikajúcemu slovenskému architektovi Dušanovi Samovi Jurkovičovi
Kauza tragickej smrti korunného princa Rudolfa Habsburského je stále opradená tajomstvom. Jediný syn cisára Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej, známej pod prezývkou Sissi, bol následníkom trónu, zároveň však známym búrlivákom, anarchistom, bohémom, ktorý svoju manželku podvádzal s viacerými ženami. S pôvabnou baronesou Máriou Vetserovou ho 30. januára 1889 našli v loveckom zámku Mayerling neďaleko Viedne. Mŕtvych. Pozadie záhadnej tragédie nebolo nikdy vysvetlené. Kto mohol mať záujem na odstránení „problémového“ princa? Kto sa snažil zamiesť pod koberec dôkazy a indície? Z viacročného štúdia v domácich i zahraničných archívoch vychádzajú najavo odvážne zistenia
Najnovšia kniha známeho slovenského spisovateľa literatúry faktu prináša dvadsať príbehov o ženách z našej histórie, ktoré sú zahalené tajomstvom. Autor poodkrýva oponu času a poodhaľuje nám strhujúce osudy výnimočných žien: svätice Margity, dcéry uhorského kráľa Bela IV. , bystrej a odvážnej dvornej dámy Heleny Kottanerovej, vďaka ktorej sa Žigmundova dcéra Alžbeta stala uhorskou kráľovnou, obetavej grófky Žofie Bosniakovej, ktorá nedosnívala svoj sen o láske a šťastí, muránskej Venuše Márie Sečianskej a mnoho ďalších takmer zabudnutých nevšedných a dodnes inšpirujúcich príbehov dám s otáznikom. ..
Publikováno:2018
ISBN:9788081152740
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.