Slova Ty jsi dědic svého otce jsou určena českému a římskému králi Václavu IV. Sedmnáctiletý Václav zdědil po svém otci Karlu IV. obrovskou říši, jež se rozkládala od moře k moři, ale s ní převzal i všechny rozkoly tehdejšího křesťanského světa. Boj o moc v církvi rozvrácené papežským schizmatem nepřestával ovlivňovat děnína dvou nejdůležitějších evropských královských dvorech -- v Paříži a v Praze. Český král musel mít na zřeteli především Řím, neboť jedině tam mohl být korunován na císaře jako jeho otec, zatímco francouzský panovník měl blíže do Avignonu. Václav však nejednou své povinnosti vladaře bezstarostně odkládá stranou a věnuje se raději lovu, hostinám a ženám. Naopak jeho bratr Zikmund si daleko naléhavěji uvědomuje ožehavé otázky evropské politiky a stává se hlavním Václavovým protihráčem v otázce lucemburského dědictví po velkém císaři Karlovi.
Published:
2001
ISBN:
80-7244-056-X
Jsme jedné krve navazuje na román Ty jsi dědic svého otce. Český a římský král Václav IV. zapojuje do evropské politiky i nejmladšího Lucemburka, svého bratra Jana Zhořeleckého, zatímco uherský král Zikmund musí zadržovat Turky na Balkáně. Všichni tři královští bratři -- Václav, Zikmund i Jan -- jsou dědici říše Karla IV., ale ve svých činech bývají často velmi rozdílní. Přesto nikdy nezapomínají, že jsou jedné krve, a když jde o všechno, neváhají si navzájem pomoci. To už nelze říct o jejich moravském bratranci Joštovi, který nahromadil obrovský majetek, ale vskrytu prahne po královské moci. Půjčuje příbuzným peníze na válečná tažení a získává za to nová území. Zikmund si s dluhy u Jošta hlavu neláme. Prožívá právě bouřlivé období, které vrcholí bitvou s Turky u Nikopole. Václav, nejmocnější ze všech žijících Lucemburků, chce mít co nejméně vladařských starostí a místo sebe postrkuje dopředu v říšských záležitostech bratra Jana, kterého měl velmi rád a chtěl mu zajistit nástupnictví na český trůn před Zikmundem. Václavova chybná rozhodnutí a jeho zajetí panskou jednotou donutí Jana, aby na Václavovu obranu vojensky vystoupil, a katastrofálně se tím zadluží. Dluhy jsou také nepřímou příčinou Janova nešťastného osudu, i když ruka travičova, a to ne poprvé, byla spíš vedena snahou odstranit nebezpečného uchazeče o císařský trůn.
Published:
2002
ISBN:
978-80-7244-261-4
Vězení pro krále uzavírá trilogii Ludmily Vaňkové Rozděl a panuj, ve které se synové Karla IV. v obtížných podmínkách papežského schizmatu a za dramatických intrik a bojů o římský trůn snaží udržet vládu a vliv nad světem, který zdědili po svém otci. Je to však svět velmi změněný, ve kterém se může dokonce stát, že vězením pro krále je jeho trůn. Nejmladší ze synů císaře Karla Jan Zhořelecký již zaplatil životem za to, že se měl zařadit mezi nejpřednější vladaře světa, a tak veškerá tíha a odpovědnost za panování lucemburské dynastie zůstala na Václavovi a Zikmundovi. Oba královští bratři jsou ale tak rozdílní, že jejich společné úsilí vyvolává události s přímo opačnými důsledky, než zamýšleli. V Čechách pokračuje boj mezi panskou jednotou a králem Václavem, který má naštěstí věrného spojence v bratranci Prokopovi a v tovaryšstvech svobodných válečníků. Hejtmanem jedné takové roty je i dosud neznámý Jan Žižka, který se svými druhy osvobodí krále Václava, když je při nezdařené cestě k císařské korunovaci do Říma zadržován ve Vídni, zatímco Zikmund se svým uherským vojskem pustoší Čech, aby Václavovi udržel český i římský trůn.
Published:
2004
ISBN:
80-7244-128-0