6. vydání Román z války První část románové pentalogie "Legionářská epopeja", kterou český autor, známý především svou beletristickou tvorbou o československých legiích, napsal a poprvé vydal roku 1921. Medková rozsáhlá románová kronika se především soustředila na to, aby podala obraz o tom, za jakých podmínek došlo k vytvoření nového československého státu. Podle autora se na jeho vzniku silně podílela i činnost legionářů, kterým věnuje ve svém díle nemalou pozornost. V této první části své pentalogie sleduje Medek hlavně okolnosti, jež měly vliv na vytvoření atmosféry před první světovou válkou i krátce po jejím vypuknutí. Všímá si například, jak se formují postoje proti rakousko-uherské monarchii. V tomto příběhu tyto nekompromisní názory zaujímá okruh přátel sdružených kolem pražského spisovatele Budecia nebo čeští bratři působící v Orlických horách.
Published:
1929
Autor ve svém románu popisuje vznik čs. legií v Rusku až po bitvu u Zborova.
Published:
1923
Třetí kniha Legionářské epopeje vypráví o osudech československých legií, které se ocitly v pozici osamělého ostrova v bouři, jež vypukla na Ukrajině těsně po říjnové revoluci 1917.
Published:
1936
Čtvrtá část románové pentalogie zachycuje osudy českých legionářů v době, která dozrávala k pádu rakousko-uherské monarchie. Líčí účinkování legií na severu (Zborov) a jejich probíjení na východ (Vladivostok).
Published:
1926
5
Anabase
Poslední díl legionářské pentalogie (Ohnivý dar, Veliké dny, Ostrov bouří, Mohutný sen). Pojmem anabáze je označován hromadný přesun Československých legii do Vladivostoku na Sibiř, který se uskutečnil v roce 1918. Byl přerušen, tím že se československé legie cestou zapletly do Ruské občanské války. Román popisuje i návrat legií do vlasti.
Published:
1927