Vilímkova knihovna - Edition

Vilímkova knihovna

19
18 povídek zabývajících se nejčastěji tématem lásky a zasazených jak do Paříže, tak do Normandie, Bretaně či Provence. Titulní text vypráví o Perle, ženě neznámého původu, jež je napůl služebnou a napůl rodinnou přítelkyní a v srdci si nese teskné milostné zklamání.
Published: 1900
Životopis člověka, který se od náboženství dostává k myšlenkám socialismu. 1. vydání
Published: 1906
Třídílný románový příběh několika vykolejených, milostnou vášní posedlých i drcených postav.
Published: 1913
Soubor nejznámější Poeových povídek. Obsahuje texty Studna a kyvadlo, Černá kočka, Fakta případu M. Valdemara, Pád do Maelströmu, Škraboška Rudé Smrti, Oválná podobizna, Proradné srdce, Vilém Wilson, Berenice, Eleanora, Morella, Rukopis nalezený v lahvi, Za živa pohřben, Zlatý brouk, Pád domu Usherova, Ligeia, Vraždy v ulici Morgue.
Published: 1914
Dojímavý příběh důvěřivého stárnoucího vinárníka, jenž včas neprohlédne úkladnou škodolibost své nové hospodyně, která se vetře do jeho přízně, doufajíc v tučné dědictví.
Published: 1919
Autor ve svém románu popisuje vznik čs. legií v Rusku až po bitvu u Zborova.
Published: 1923 Books series: Legionářská epopeja 2
Obsahuje třicet povídek autora.
Published: 1924
Čtvrtá část románové pentalogie zachycuje osudy českých legionářů v době, která dozrávala k pádu rakousko-uherské monarchie. Líčí účinkování legií na severu (Zborov) a jejich probíjení na východ (Vladivostok).
Published: 1926 Books series: Legionářská epopeja 4
Příběh drobného úředníka z konce 1. republiky, který kličkuje mezi dvěma láskami, ztrácí obě a vše končí téměř karikaturně trapnou sebevraždou. K mladé, vášnivé krasavici zcela nezávislé na poutech měšťácké a společenské konvence na jedné straně a na druhé straně ke skromné, důvěřivé a obětavé sestřenici. Hrdina, slaboch a pokrytec nemá ve skutečnosti nikoho rád kromě sebe. Svou sobeckou váhavostí zkomplikuje život oběma ženám, obě ztrácí a svou situaci řeší neplodnou sebevraždou. (1. vydání)
Published: 1939
Helimadoe, román Jaroslava Havlíčka, je příběhem o ovdovělém doktoru Hanzelínovi a jeho pěti dcerách – Heleně, Lídě, Marii, Doře a Emě. Dívky pracují v domácnosti, poněvadž Hanzelín nesouhlasí se vzděláváním žen, až jednou do města přijede kouzelník, který okouzlí Doru a přemluví ji, aby s ním utekla...
Published: 1940
Povídky lásky a smrti : legendy, balady a romance. 1. vydání. Miloš Kratochvíl je dnes už dostatečně znám svými dvěma rozlehlými pracemi. Obě tyto knihy z doby baroka narýsovaly přesně jeho zájem i charakter básnický i methodu vyprávěcí. Ale nevyjádřily ještě všechny možnosti a složky jeho uměleckého úsilí. To splňuje teprvepřítomná kniha balad a legend, v nichž úsečná forma, která Kratochvílovu vypravěčskému stylu tak lahodí, poskytla příležitost ukázat plnou šíři jeho pohledu i tvárných prostředků. Kratochvíl je svým školením a profesí historik, odtud vyvěrají motivické zdroje jeho pros. Ale kdyby nebylo zkušenosti a zážitku básnického, které proměňují materiálový podklad v živý tvar, nebylo by zajisté možno obsáhnout celou šíři dějů rozprostřených na téměř dvě tisíciletí. Je tu zastoupena doba biblická, románská, gotická, renesanční, doba třicetileté války, barok atd. až po dnešek. Všude cítíme, že historik Kratochvíl je výtečným sluhou Kratochvíla druhého, básnického oživovatele. I když nepřestáváme žasnout nad bohatstvím tvarů a vcítěním do tolika odlišných a odlehlých prostředí a typů lidských, nemůžeme nevidět, že vlastním vzduchem tohoto umělce je čas baroka, v němž i tentokrát našel svou ostře viděnou a prožívanou antithesu života a smrti, slávy a marnosti. Zde jistota pohledu i prostředků prozrazuje suverénního umělce, kterého je radostno sledovat při jeho práci.
Published: 1957

Authors author(s) in edition

Anton Pavlovič Čechov

ruská  1860 -  1904

Jaroslav Havlíček

česká  1896 -  1943

Josef Jahoda

česká  1872 -  1946

Josef František Karas

česká  1876 -  1931

Karel Klostermann

česká  1848 -  1923

Miloš Václav Kratochvíl

česká  1904 -  1988

Guy de Maupassant

francouzská  1850 -  1893

Rudolf Medek

česká  1890 -  1940

Gustav Meyrink

rakouská  1868 -  1932

Teréza Nováková

česká  1853 -  1912

Edgar Allan Poe

americká  1809 -  1849

Stanislav Reiniš

česká  1873 -  1955

Fráňa Šrámek

česká  1877 -  1952

Anna Maria Tilschová

česká  1873 -  1957

Antonín Ludvík Vyskočil

česká  1881 -  1969