Filozofující kritika negativních jevů moderní anglické demokracie. Lidská bytost „zapomněla“ na cíle, ke kterým směřovala veškeré úsilí. Lidstvo ztratilo ideály, neboť člověk si již nežádá toho, po čem touží, nýbrž chce všechno, čeho může dosáhnout. Lidské ideály však zosobňují skutečné řešení negativních jevů soudobé Anglie. Z tohoto filozofujícího východiska Chesterton kritizuje různorodé sociální jevy (např. imperialismus, feminismus, pedagogika). Zajímavý provokativní spis významného anglického spisovatele a svérázného myslitele patří do jeho pozdního tvůrčího období, kdy se přiklonil k pozicím ortodoxního katolicismu. Jedná se o pouhý reprint původního českého vydání z roku 1925.
Úpadek anglické vraždy je menší „sborník“ Orwellových sociálních a politických děl. V této knize se věnuje rozborům některých anglických spisovatelů, politické situaci a také v nich zachycuje své vlastní zážitky.
Autor v knize podává vyčerpávající, místy s humorným nadhledem napsaný rozbor problému, kterým se každoročně zabývají tisíce studentů a stovky učitelů všech druhů vysokých škol. Přeložil a předmluvu napsal Ivan Seidl.
Spis dánského myslitele S. Kierkegaarda (1813-1855) Filosofické drobky aneb Drobátko filosofie se snaží upřesnit, co je pravé křesťanství ve vztahu k filosofii a zvláště k idealismu, jak k platónskému, tak i k Hegelově. Kierkegaard komponoval Filosofické drobky zhruba podle klasického dramatu o pěti jednáních; mezi 4. a 5. jednáním je přestávka (Mezihra), která má vyjádřit plynutí času - přesně 1843 let od narození Krista, neboť téhož roku byl spis napsán. Tak je dodržena jednota místa, času i děje. Hlavními osobami jsou Sókrates a Kristus, který však z úcty není jmenován a je nazýván pouze "Bohem v čase". Experimentující spisovatel a čtenář vedou na konci každého oddílu dialog; čtenář přednese námitky a spisovatel odpovídá. Jednota místa je dána faktem, že se může odehrávat všude. Děj je dán jednotou dialogu o nejvyšší pravdě a o vztahu člověka k ní.
Přednášky na Harvardově univerzitě. Souborné vydání autorových přednášek zkoumajících vazbu autor, dílo, čtenář. Na konkrétních textových ukázkách poukazuje Eco čtivým a srozumitelným způsobem na množinu významů a možných interpretací ve vztahu díla a jeho čtenáře.