Výbor z kratších povídek autora, které autor napsal v prvním dvacetiletí 20. století. Charakteristika povídek se dá shrnout do slov - drama a poesie prostého života
Druhý svazek antologie slovenské literatury (první vyšel pod názvem Mládence Reného příhody a zkušenosti) obsahuje vybrané povídky a novely H. Gregorové, Jégého, J. Alexyho, G. Vámoše, J. Hrušovského, M. Urbana, P. Jilemnického, D. Chrobáka, M. Figuli, Z. Zgurišky, D. Tatarky a J. Bodenka z let 1918-1945. Obráží víc než čtvrtstoletý vývoj slovenské literatury, jež v něm rozšířila námětovou oblast, vyrovnala se s rozmanitými vlivy cizích literatur a stále uvědoměleji reagovala na společenské a politické podněty a problémy doby.
Grafikami čelných soudobých slovenských výtvarníků vyzdobený a předními českými básníky přeložený výbor ze slovenské poezie od počátku 20. století do roku 1945. Ukazuje nejen její mnohotvárnou tvář a mocný rozvoj, ale i živé účastenství na literárním proudění, proměnách, zápasech a zvratech dob.
Výbor slovenských lidových pohádek. Koncem 18. století vzniká v tehdejších horních Uhrách, jak se říkalo dnešnímu území Slovenska, silný sběratelský zájemo lidovou slovesnost. Vyvrcholením těchto sběratelských snah se stalo díloŠtúrova žáka Pavla Dobšinského, který s mnoha spolupracovníky - mezi nimi byla i Božena Němcová - vydal v 50. až 80. letech 19. století obsáhlé sbírky slovenského prozaického folklóru. Také tento soubor pohádek nazvyný podle jedné z nich Zakletý les, vybírá z Dobšinského ty nejkrásnější a nejcharakteristější podle dnešních folkloristických hledisek. Svazek shrnuje v rozmanitém a plastickém obraze pohádky zvířecí, kouzelné, romantické i realistické lidové novely a pohádky žertovné, Tyto ukázky slovenského lidového vypravěčství výstižně doplňují ilustrace Ludovíta Fully. Vybral a uspořádal je Andrej Melicherčík, přeložil Josef Spilka.