Knihovna klasiků - Spisy A. P. Čechova - Edition

Knihovna klasiků - Spisy A. P. Čechova

9
Original name:

Polnoje sobranije sočiněnij i pisem

Soubor povídek z let 1883–1886 Asi 70 krátkých povídek z prvního období Č. tvorby. Tématy těchto črt, žertů, parodií i jiných „literárních drobností“ jsou komické stránky ruské všednosti a anekdotické příběhy ze šosáckého života. Nevyhnutelnost psát na objednávku donutila Č., že na př. novelku Myslivec napsal v koupelněza několik hodin. V r. 1885 vzniklo 129 povídek. V této knize jsou pouze ty povídky, které vybral sám spisovatel (jenž později prohlásil: Čechonte – jak se v té době podpisoval – mohl napsat ledacos, co dneska nepřijme Čechov). Kaleidoskopicky ukazují všechnu třídní a stavovskou rozvrstvenost, celý ten žebřík ruské společnosti od vesnice přes měšťanstvo, kupectvo a inteligenci až ke šlechtě,velkoměstské i provinciální. Avšak zároveň s humoristickou povídkou s náměty úzkého všedního života napsal již tehdy Č. povídky na téma širšího společenského života. Tyto také vzbuzují smích, ale jejich směšnost nerozptyluje,nýbrž nutí čtenáře k přemýšlení. Č. dokázal, že i v malé povídce je možno promluvit o velmi bolestivých zjevech. (Podle Dějin rus. lit.)
Published: 1951
Original name:

Polnoe sobranije sočinenij i pisem A. P. Čechova

Povídky II (1886–1887): Gríša, Ve svaté noci, Dámy, Známý muž, Tajná rada, Román s basou, Zbyteční lidé a další.
Published: 1953
Třetí svazek spisů obsahuje povídky z období rozkvětu Čechovova talentu (léta 1887–89), kdy vnější, bezstarostný humor zábavného vypravěče Antoši Čechonte ustupuje a podřizuje se uměleckému záměru „vyjádřit život v celé jeho složitosti, v plném bohatství barev a motivů“. V některých povídkách vrací se spisovatel ještě klehkému humoru a satiře (Švec a zlý duch, Chlapci a j.), většinou píše však již „povídky s filosofickým, psychologickým a uměleckým obsahem, kde se splétá tragično s komičnem, kde nás všechno nutí zamyslet se nad životem, nad lidmi, nad sebou samým“. (V. Jermilov). – Obs.: Svatba, Uprchlík, Úkol, Starý dům, Studená krev, Pohroma, Polibek, Chlapci, Kaštanka, Vyprávění paní N.N., Bez nadpisu, Spát, jen spát ... , Step, Nepříjemnost, Krasavice, Jmeniny, Záchvat, Švec a zlý duch, Sázka, Kněžna, Nudná historie.
Published: 1954
Original name:

Sobranije sočinenij

1889–1892 „Když čteš povídky Antona Čechova, cítíš se zrovna jako ve smutný den pozdního podzimu, kdy je vzduch tak průzračný a tak ostře se v něm rýsují holé stromy, těsné domy, šedivoučcí lidé. Všechno je takové divné, opuštěné, nehybné a bezmocné... Autorův rozum osvětluje jako podzimní slunce s krutou jasností rozbité cesty, křivé ulice, těsné a špinavé domy, ve kterých se zalykají nudou a leností malincí, ubozí lidé, naplňujíce tyto své domy nesmyslným, ospalým shonem“ (Gorkij). Thematy těchto črt, žertů, parodií i jiných „literárních drobností“ jsou komické stránky ruské všednosti a anekdotické příběhy ze šosáckého života. Povídky, napsané v nejplodnějším a nejvyzrálejším období Čechovovy tvorby. Obsahuje: Zloději; Gusev; Ženské; Souboj; Žena; Velká dáma; Po divadle; Ve vyhnanství; Sousedé; Pavilon číslo 6; Strach.
Published: 1954
1893–1895 Povídky realistické.
Published: 1950
1896–1903 Povídky z posledních let života A. P. Čechova: Dům s mezaninem. Můj život, Mužici, Pečeněg, V rodném koutku, Na voze, U známých, Člověk ve futrálu, Angrešt, O lásce, Jonyč, Případ z praxe, Dušinka, Nová dača, V služební věci, Dáma s psíčkem, O svátcích, V roklině, Biskup, Nevěsta.
Published: 1950
Original name:

Сахалин

Čechov nemocný tuberkulózou, kterou se nakazil od jednoho ze svých pacientů, podnikl v roce 1890 cestu na Sibiř a shromáždil usvědčující fakta o nucených pracích v trestanecké kolonii na ostrově Sachalin. Jeho zpráva z cesty popisuje otřesný život vyhnanců v carské říši. Když se Čechov vypravil z Moskvy na svou dlouhou pouť, trvalo...celý text
Published: 1959
Svazek obsahuje spisovatelova hlavní dramatická díla, která sloučením tragických i humoristických rysů a kritikou společenského řádu znamenají dovršení realismu v ruském dramatě, podávají všestrannou psychologickou charakteristiku ruské společnosti od zrušení nevolnictví r. 1861 až do r. 1905 a současně obraz Čechovova vývoje uměleckého a politického. Obsah: Na hlavní silnici, Labutí píseň, Ivanov, Jubileum, Racek, Strýček Váňa, Tři sestry, Višňový sad. 1. vydání.
Published: 1952
Závěrečný svazek spisů obsahuje podstatný výbor z Čechovovy korespondence, v níž se projevuje velká osobnost lidská i umělecká. Vedle rodinných dopisů je zařazena korespondence s Tolstým, Gorkým, Korolenkem, Repinem, Stanislavským i mnoha dalšími a deníkové zápisky s literárními záznamy.
Published: 1960
ISBN: 56/VIII-2

Author author(s) in edition

Anton Pavlovič Čechov

ruská  1860 -  1904