Populárně historické vylíčení velké husitské doby a života jejího vůdce, Jana Žižky z Trocnova. Pozornost je věnována především bojové činnosti Žižkově, podáno je vylíčení slavných bitev, které proti přesile nepřátel vybojovali husitští bojovníci pod vedením svého lidového velitele a vojevůdce, vysvětleny jsou základy Žižkova taktického umění i zásady, na nichž vybudoval lidové husitské vojsko. Na Žižkově vojenském řádu je ukázáno, jak vysoko stála husitská vojska svým uvědoměním a dobrovolnou kázní nad soudobými žoldnéřskými armádami a jak dodnes zůstávají živým příkladem neporazitelnosti pokrokového boje.
Studie zachycuje rozpory, které se projevily za husitských válek v Praze mezi měšťanstvem a radikálním křídlem, jehož nejvýraznějším představitelem se stal kněz Jan Želivský. Na základě dosud známých historických pramenů je vykreslena postava tohoto mluvčího pražské chudiny a ideologa revolučního husitského radikalismu, popsán jevzestup jeho moci v husitském vojsku i v Praze, neustávající boj pražského měšťanstva i šlechty proti Želivskému až po zákeřnou jeho popravu za zavřenými vraty pražské radnice. V tomto násilném utracení Želivského, jak je ukázáno, se projevil strach měšťanstva před ideály husitství a zároveň zrada revolučního hnutí.
Svazek podává stručný výbor z pamětí Garibaldiho, v nichž hrdina italského osvobozeneckého boje poutavě líčí svůj bouřlivý život revolucionáře, počínaje boji v čele italské legie v Brazilii až po úspěšné dovršení slavných bojů o sjednocení Italie a úspěšné vystoupení proti pruským vojskům v prusko-francouzské válce r. 1870. Úryvky z pamětí spojil překladatel životopisnými údaji, vysvětlovacími texty a kritickými poznámkami.