Akvárium patří mezi nejzajímavější autorova svědectví. Líčí v něm svůj vlastní příběh a fungování sovětské vojenské rozvědky. "O GRU se smí mluvit pouze uvnitř organizace, jen tak tiše, aby hlas nepronikl za průhledné zdi majestátní budovy na Chodynce. Každý, kdo se jednou octl v GRU, věrně ctí posvátný zákon Akvária:Co se doma uvaří, to se doma sní. Jediné slovo nesmí ven přes průzračné zdi..."
Rok 1941: Hitlerův zákeřný plán bombardovat Brity, a tak si je podrobit, skončil neúspěchem a führer obrací svou pozornost na Rusko. Jeho hlavní cíl - rozdrtit sovětské monstrum - závisí na schopnosti nacistů ovládnout Řecko a Jugoslávii na jižním křídle fronty. S ničivou účinností Němci na oba nešťastné národy udeří těžkýminálety a nelítostně a tvrdě je potlačí a zároveň pronásledují početně slabší britské síly na ostrov Krétu, kde s nimi svedou krutou a krvavou bitvu na život a na smrt.
Komentovaný překlad vybraných projevů. Vybrané projevy Dr. Josepha Goebbelse (29. 10. 1897 1. 5. 1945), jednoho z Hitlerových nejvěrnějších spolupracovníků, přinášejí v konfrontaci s kvalifikovaným komentářem nevšední pohled na kulhavého ďábla, který prohlásil, že pravda je mnohokrát opakovaná lež. Zvláště pozoruhodné je hodnocení říšského ministra národní osvěty a propagandy v souvislosti se současnou úlohou masových sdělovacích prostředků... Vymývání mozků totiž nezačalo ani neskončilo s nacistickou érou. (poznání a propaganda : komentovaný překlad vybraných projevů)
Richard Marcinko v této knize svolává válečníky, kteří sloužili po jeho boku, aby vyprávěli své vlastní příběhy o tom, jak bojovali ve všech končinách světa. Skuteční představitelé románových hrdinů líčí svou cestu z civilu do výcvikového kurzu, své první zážitky uprostřed palby a vzpomínají, jak se ze začátečníků změnili v ostřílené veterány a profesionální válečníky, kteří se nikdy nevzdávají.
"Zvláštní útvar 731" jiste nelze považovat za vynikající literární dílo; jeho autor není zkušený spisovatel. Čtenár však bezpochyby potvrdí, že je to kniha velmi poutavá a přesvedcivá. Příčina toho netkví v nějaké umělecké metodě. Tkví v tom, že kniha je napsána z vnitřní potřeby autora varovat svět před strašným nebezpečím biologické války, o kterém má i dnes jen málo lidí náležitou představu. Světová veřejnost již léta po právu požaduje zákaz atomových a vodíkových zbraní, těchto katastrofálně účinných prostředků hromadného ničení. Nelze zapomínat ani na biologické zbraně. V rukou zákeřného útočníka jsou o to záludnejší, že mohou být použity tak rafinovaně, aby se rozšíření epidemií nedalo rozeznat od samovolného výskytu; lze jimi napodobit přírodu. "V tom právě tkví půvab biologické války," řekl technický asistent Sagawa. Dobře víme, že i dnes mnozí vlivní vojenští a političtí činitelé nacházeli zalíbení v takovýchto "půvabech", a bezpochyby by se nezdráhali použít tak špinavých prostředků, kdyby k tomu měli příležitost. Američané byli usvedčeni z použití biologických zbraní v korejské válce, britská vláda, jak řekl Watkinson, "se nehodlá vzdát tak účinných bojových prostředků", výzkum těchto zbraní se určitě provádí i jinde, kde válkychtivé kruhy dosud mají slovo. A práve proto jsme jisti, že Akijamův "Zvláštní útvar 731" splňuje své poslání: upozorňuje, varuje, burcuje před nebezpečím biologických zbraní a před jejich strůjci.
Černý dostal mat : zpráva o čtyřech případech z historie protišpionážního oddělení generálního štábu. Látku poskytly autoru jednak osobní vzpomínky generála J. Bartíka, bývalého vedoucího čs. protišpionážní služby generálního štábu, jednak materiály ministerstva spravedlnosti, vnitra i Vojenského nejvyššího soudu. První reportáž popisuje špionáž čs. důstojníka ve prospěch výmarskéno Německa, druhá skupiny henleinovců ve prospěch nacistického Německa, třetí čs. důstojníka rovněž ve prospěch nacistického Německa, čtvrtá špionáž skupiny, kterou tvořili čs. důstojník, bývalý důstojník rakousko-uherské armády, diplomat a civilisté, ve prospěch Maďarska. Ukazuje i motivy špionáže, dílem finanční a dílem i politické.
Společné dílo pracovníků Vojenského historického ústavu v Praze a Muzea sovětsko-československého přátelství v Sokolově u Charkova vzniklo u příležitosti 30. výročí sokolovské bitvy, která znamenala první válečný čs.samostatného polního praporu. Českoslovenští a sovětští autoři se ve svých příspěvcích vracejí k historiivzniku československé jednotky v SSSR a k jejím prvním bojovým akcím. Příspěvky doplňují vzpomínkypřímých účastníků bojů. Závěrečná část sborníku vypráví o práci Muzea sovětsko-československého přátelství a o rozvíjení tradic bojového přátelství mezi oběma národy.
Do první části sborníku byly zařazeny články vojenských historiků o společném boji československých a sovětských jednotek proti Němcům, do druhé pak vzpomínky sovětských a našich občanů na těžké boje i pevná přátelství. Další vyplňují dokumenty o činnosti československé vojenské jednotky a příspěvky dokumentující síluodkazu revolučních a bojových tradic čs. vojska v Sovětském svazu.
Volné pokračování knížky "Atentáty, které měly změnit svět" odhaluje pozadí dvaceti vražedných útoků na významné politické osobnosti v nedávné minulosti. Vypráví o vraždě Mahátmy Gándhího, o katastrofě indického letadla, v němžměla letět čínská vládní delegace, o útoku na cejlonského ministerského předsedu Bandáranájaka, o smrti dominikánského diktátora Trujilla, o zavraždění konžského politika Patrice Lumumby, o dallaském atentátu na prezidenta Kennedyho a dalších.
... státní hranice. Lákavá romantika a dobrodružství nebo tvrdá práce obětavých, statečných, odvážných pohraničníků, kteří ve dne v noci, v zimě v létě, v lesích, v bažinách, ve skalách i na pobřeží, v přístavech i na hraničních přechodech střeží tuto čáru, rozdělující dva světy? Čtenář najde odpověď v napínavýcha dramatických povídkách, jejichž autory se stali ti, jimž byla hranice smyslem i cílem života, a hrdiny jednotlivých příběhů ti, kteří se vždy dokázali postavit se zbraní v ruce proti narušitelům, agentům, zrádcům, pašerákům a všem nepřátelům jejich vlasti.
Kniha hodnotí informace o americké mafii, o jejích svazcích s vládními institucemi a světovým kapitálem. Kniha vypráví o slavných mafiánech, o vlivných "kmotrech" i o veřejných a politických osobnostech, jejichž politickou kariérumafie vytvořila či zničila. Kniha je zároveň svědectvím o dlouholetém boji policie a orgánů spravedlnostis mafií, který však až dosud nebyl příliš úspěšný.
Když francouzský právník F. Gayot de Pitaval předložil čtenářské veřejnosti Slavné soudní případy, vzbudila sbírka velký ohlas. Se stejným zájmem si dnes přečteme Kischův Pražský pitaval či Markovo Panoptikum hříšných lidí. Velké kriminální případy jsou pitavalem více než dvaceti skutečných případů z Velké Británie,Spojených států amerických, Francie, Německé spolkové republiky, Rakouska, Austrálie. Padělání bankovek, finanční podvody, „moderní“ zločin únosu dítěte milionáře, ale také vraždy pro peníze, ze žárlivosti, vraždy motivované sexuálně jsou odhalovány a vyšetřovány dobovými formami a metodami, jež vedou k závěru, že v současné kriminalistice neexistuje dokonalý zločin.