Chronologicky uspořádaný výbor z autorovy novinářské žně z let 1925-1938. Je to oslnivý kaleidoskop myšlenek, nápadů a postřehů, jež jsou stejně vtipné, bezprostředně působivé, útočné a výchovné ať se obírají člověkem, zvířetem, přírodou, věcmi, dějinami, literaturou, anebo reagují na politické dění a mobilizují lidi i svět proti válce. K vydání připravil, ediční poznámky napsal a vysvětlil: Miroslav Halík Doslov: Ivan Klíma
Svazek zahajují humorné cykly fejetonů o novinách, o filmu a o tom, jak vzniká divadelní hra. Dále je zařazeno pět desítek sloupků, v nichž autor ukládal své vtipné postřehy o lidských slabostech, o lidských typech, o společenském životě i strastech a radostech všedního života. Edice: Dílo bratří Čapků K vydání připravil, poznámky napsal a vysvětlivky sestavil: Miroslav Halík Doslov napsal: Ivan Klíma Ilustrace: Josef Čapek 32000 výt.
Ve svazku jsou soustředěny rané prozaické práce bratří Čapků, jež vycházely časopisecky v letech 1907-1912. Z nich nejranější, Juvenilie, jsou knižně vydávány poprvé. Shromážděno je tak několik desítek novinářských črt, krátkých povídek, aforismů a obsáhlejších novel, v nichž se odráží vývoj od dekadentních výstředností studentských let k tvorbě umělecky hodnotné, naplněné "požitkem ze světa". Tematicky jde o tříšť neobyčejně pestrou, v níž se střídají náměty historické, exotické, fantastické, detektivní, romantické, reportážní i filosofické. K vydání připravil a ediční poznámku napsal Miroslav Halík. Doslov napsal Jaroslav Janů. Krakonošovy zahrady vyd. 7., Zářivých hlubin vyd. 5., Juvenilií vyd. 1., V Československém spisovateli 1. vyd.
Rozsáhlá studie o umění přírodních národů a jeho vlivu na moderního člověka. Úvod do poznání výtvarné tvorby přírodních národů Afriky, Oceánie a předkolumbovské Ameriky. Úvodní kapitola postihuje vztahy mezi etnickým uměním a historickým vývojem umění, další části se zabývají dílčími etnickými oblastmi. Přes značnýčasový odstup od vzniku kniky zaujmou její sdělení i současného čtenáře.