Zahajující svazek Básnického díla Fr. Hrubína obsahuje první tři autorovy sbírky: Zpíváno z dálky (1933), Krásná po chudobě (1935) a Země po polednách (1937). První sbírka je monotematická pocitová a citová lyrika, směřující k písňové melodii, je virtuozně odstiňována. Dva hlavní okruhy témat jsou dychtivé přilnutí k přírodě a k lásce. V druhé sbírce silné vnitřní zneklidnění vede básníka k vroucímu sepjetí s krajinou dětství. Název třetí sbírky signalizuje představu blížící se bouře. Hrubín dramatizuje svět přírody i lidí, opuští subjektivní problematiku hledaje obecný úděl lidství.
Souborné vydání šesti sbírek, které byly napsány v období druhé světové války a zachycují pocity úzkosti a ohrožení. Obsažen je Včelí plást (1940), Země sudička (1941), Cikády (1943), Poledne (1943), Mávnutí křídel (1944) a oddíl Rezekvítek, který vznikl za války, avšak jako básnická sbírka otištěn nebyl.
Kniha obsahuje tři básnické sbírky publikované těsně po druhé světové válce - Chléb s ocelí, Jobova noc, Řeka Nezapomnění. Rámcem a hlavní inspirací těchto sbírek byla válka a definitivní rysy jim vtiskovalo vědomí jejího konce a perspektiva nového života.
Ve 4. svazku básnického díla Františka Hrubína vycházejí společně tři sbírky: Nesmírný krásný život, Hirošima, Proměna. Autor v nich vylíčil svou úzkost o osud lidstva a tímto pocitem je poznamenána i intimní lyrika tohoto svazku.
Hrubínovy překlady francouzských, tzv. Proklatých básníků. Autor si vybírá básníky, kteří úzce korespondují s jeho lyrikou, umožňují mu řešit problematiku vlastního vývoje.