Výbor z díla Jaroslava Haška - Edice

Výbor z díla Jaroslava Haška

3
Idylky z cest a jiné humoresky. Procházka přes hranice, první ze tří povídkových svazků vybraných spisů J. Haška, má být především dobrou četbou. Zařazení většího počtu povídek z cest, humoresek o dětech a zvířatech a vzpomínkových cyklů k tomu jistě přispěje. Zejména povídky z cest jsou u Haška nepřebernou zásobárnou pozorování života, které nás plně zaujme. Povídky z cest, zařazené do tohoto svazku, jsou vybrány z dlouhého časového úseku (1902-1914); nalezneme mezi nimi překvapivě zralé práce začátečnické i mistrovská dílka z pozdějších let. Základem vydání je u většiny povídek jejich časopisecké znění, u povídek, které vyšly za Haškova života také knižně, toto jejich znění poslední. I v tomto případě však bylo přihlíženo k původnímu časopiseckému otisku; srovnání obou textů totiž prokázalo, že některé úpravy, provedené patrně z iniciativy nakladatelství nebo tiskárny, mají puristický ráz, anebo zřejmým zásahem cenzury vedly k významovému oslabení kritického záměru.
Publikováno: 1976
ISBN: 22-107-76
Parodie, morytáty a banality Druhý dekameron, příznačně nazvaný Lidožroutská historie, obsahuje satiry a humoresky většinou z doby před první světovou válkou, tedy z dob starého Rakouska-Uherska. Objevuje se v nich Hašek zejména jako satirik a mystifikátor. Právě tato stránka jeho tvorby odhaluje jeo zvláštní vztah k umění i k době. Na rozdíl od odsavadní satirické tradice, která se zaměřuje na zjevy partikulární a nepodstatné (roztržité profesory, zlé tchýně), je předmětem Haškova zájmu doba jako celek, v celé své institucionální, ideologické a frazeologické podobě. Východiskem není určitý úhel pohledu (plynoucí z filosofického názoru, z kritického nihilismu), ale konkrétní, živá a reální, velmi integrovaná osobnost – Hašek bohém, výsměšný šašek a mystifikátor. Tento svazek tedy zahrnuje převážně Haškovu politickou satiru a mystifikaci. Jeho jádrem jsou portréty tehdejších politiků a veřejných činitelů z tzv. Galerie Karikatur; dále pak banality a morytáty všedního života. Východiskem zde mohou být dva seriály: Trampoty pana Tenkráta, parodující soubor frazeologie a zvyklostí života rodinného, a dosud nedoceněná Historie dačická, která znázorňuje posun od banality k morytátu v prostředí typicky českého maloměsta.
Publikováno: 1979
ISBN: 22-008-79
Grotesky a mystifikace Třetí dekameron, nazvaný podle jedné z povídek Reelní podnik, obsahuje grotesky a mystifikace převážně z poválečnéh období Haškovy tvorby, tedy z doby, kdy vznikají Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Souvislost některých prací se Švejkem je na první pohled zřejmá. Nalézáme zde např. Povídku o černém býkovci, v níž se v náryse objevují motivy, jež byly později základem Švejkových příhod na policejním ředitelství v prvních dnech války. V poválečném období se nejvíce bjevují satiry a parodie na společenské katechismy a příručky o slušném chování, v nichž autor odkrývá pokrytecký charakter měšťácké morálky a vzdělanosti.
Publikováno: 1977
ISBN: 22-008-77

Autor autoři v edici

Jaroslav Hašek

česká  1883 -  1923