Sebrané spisy Bohumila Hrabala ; Sv. 1 První svazek sebraných spisů B. Hrabala obsahuje práce z úvodního období tvorby, tj. z let 1937-1948. Jsou to především lyrické sbírky Dni a noci (1939), Obrázky bez rámu (1940) a Ztracená ulička (1948 společně se souborem veršů do sbírek nezařazených ( v odd. Křehký dluh) V druhé části tohotosouboru jsou dílka z počátku autorovy tvorby prozaické - Zápisník snů ( 1944) a povídková prvotina Slíční střelci (1946-48). Na konci je připojeno sedm dosud neznámých článků ze Studentské hlídky místních nymburských novin (1938-9), mimo jiné jsou v nich i doklady mladistvých výprav do zahraničí (Německo, Finsko) a jeho stupňovaného občanského cítění v měsících po Mnichově.
Druhý svazek Sebraných spisů Bohumila Hrabala spolu se svazkem třetím pokrývá první vrcholné tvůrčí období autora - padesátá léta. Konkrétně obsahuje Židovský svícen texty z let 1949- 1950. V tomto kratičkém období explozivně vytvořil Hrabal základy, ze kterých v dalším období bude jako autor žít. Nejde jen o dvě vynikající poémy ze závěru svazku, které se později stanou rámcem povídkové knihy Inzerát na dům, Ve kterém už nechci bydlet, ale i o rozsáhlé prózy Kain a Utrpení starého Werthera (budou základem Ostře sledovaných vlaků a Tanečních hodin pro starší a pokročilé) a v neposlední řadě o experimentální koláž Mrtvomat, která jako metodický experiment zasáhne mnohé pozdější Hrabalovy texty (napi. nejen název Adagio lamentoso ukazuje jemné zdrojnice stejnojmenného špičkového textu z r. 1976). Přičteme-li k tomu všemu úvodní existenciální prózy, vidíme zřetelně, že právě tady, na přelomu 40. a 50. let, se narodil spisovatel Bohumil Hrabal.
Novela, popisující život v 50. letech minulého století v hutích kladenské Poldovky, kde se potkávali dělníci a dělnice z povolání, vězni či dělníci dosazení z politických důvodů. Na pozadí sledujeme příběh svačinářky Jarmilky, která je v jiném stavu s dělníkem z vedlejší vesnice. Je to příběh křehké dívky, kterou však prostředí továren zdrsnělo. Dívka zatouží po důstojných právech stejně tak jako všichni ve společnosti. Jedná se o syrový příběh o hledání vnitřní svobody v totální nesvobodě. Děj této rozsáhlé povídky se odehrává jako několik dalších Hrabalových próz v kladenských hutích. zdroj: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/jarmilka
Pátý svazek Sebraných spisů obsahuje texty publikované v letech 1964-1970 a spolu s předchozím svazkem dává úplný přehled o prvním publikačním období autora. Obsahuje: • Taneční hodiny pro starší a pokročilé • Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet • Toto město je ve společné péči obyvatel • Morytáty a legendy• Etudy. K vydání připravili Karel Dostál, Claudio Poeta a Václav Kadlec.
Šestý svazek Sebraných spisů Bohumila Hrabala obsahuje tři větší prózy napsané v první polovině 70. let: Postřižiny (z r. 1970), Městečko, kde se zastavil čas (z března 1973) a Něžný barbar (z podzimu 1973). Všechny tři práce postihl v době jejich vzniku zákaz publikování, Postřižiny vyšly až v r. 1976, Městečko autor zcela převyprávěl a jednotlivé motivy nalezneme v Krasosmutnění (1979) a Harlekýnových milionech (1981), které jsou obsahem 10. svazku Spisů. Spolu s dalšími dvěma svazky zahrnuje tato kniha tvorbu autorova vrcholného tvůrčího období. I zde je dodržena celková koncepce Spisů, všechny texty jsou publikovány v nejpůvodnějších zachovaných variantách. K vydání připravila a ediční poznámky napsala Jiřina Zumrová. Přebal a vazbu navrhl a graficky upravil Milan Albich.
Soubor Rukověť pábitelského učně obsahuje povídkovou tvorbu Bohumila Hrabala ze 70. let 20. století. Vesměs jde o texty psané v Kersku a Kerskem inspirované. Část povídek vyšla na jaře 1978 v nakladatelství Československý spisovatel pod názvem Slavnosti sněženek, stejný titul měl i pozdější film Jiřího Menzela (1983), kde Hrabal spolupracoval na scénáři. Kniha pak několikrát vyšla a dále vychází v redakční úpravě 1. vydání. V tomto našem souboru obnovujeme původní autorův záměr, v 70. letech cenzurovaný. Vracíme tehdy vynechané povídky a přidáváme prózu Družička. Textovým východiskem je 8. svazek Sebraných spisů Bohumila Hrabala (Pražská imaginace, 1993), odkud také přebíráme název.
Do devátého svazku sebraných spisů jsou zařazeny texty, které představují jádro Hrabalovy Hlučné samoty a Příliš hlučné samoty, jedné veršované a dvou prozaických variací. K vydání připravil MIlan Jankovič.
Třináctý svazek Sebraných spisů Bohumila Hrabala obsahuje texty z let 1989-1991, které byly postupně publikovány ve třech souborech: Listopadový uragán (Tvorba 1990), Ponorné říčky (Pražská imaginace 1991) a Růžový kavalír ( Pražská imaginace 1991). Všechna tři vydání vznikala stejným způsobem: autorův prvopis byl co nejrychleji přepsán a vydán v nákladu cca 40 sešitků pro potřeby autora a přátel. V těchto pracovních sešitech se pak prováděly další opravy a po čase byly texty uspořádány chronologicky do knižní podoby. V tomto svazku se vychází z výše zmíněných vydání, ale je vždy přihlédnuto k původním strojopisům. V některých textech jsou proto i značné změny oproti předchozím vydáním. K vydání připravili Karel Dostál a Václav Kadlec. Přebal a vazbu narhl a graficky upravil Milan Albich.
Svazek zahrnuje stovky textů, které byly roztroušeny po novinách, časopisech či sbornících, dále nepublikované strojopisy a několik vzácně dochovaných dopisů. K vydání připravili Vladimír Gardavský, Claudio Poeta a Václav Kadlec.