Zajímavý soubor význačných postav lidské historie pohledem humoristů Švandrlíka a Neprakty. Jsou uváděni hrdinové, o jejichž historické existenci nelze pochybovat, rekové dávných bájí i nebojsové, patřící mezi výplody nezkrotné fantazie spisovatelů. V abecedním pořádku se představují antičtí rekové, jako Achilles, Hanibal a Héraklés, staročeský Horymír i středověká Jana z Arku, nejsou vynecháni literární hrdinové Dantes, Cimbura, Fanfán nebo Fantomas, ani figurky známé z nedávné minulosti, jako Frištenský, Schliemann nebo Zeppelin. Většinou jde o chlapíky kladné, ale několik výjimek si autor přece jen dovolil - ty čtenář bez problémů pozná a jistě po právu odsoudí.
Pozoruhodných milostných dvojic se v dějinách i uměleckých dílech vyskytlo bezpočet. Padesát tři těchto příběhů známých a někdy i slavných milenců zpracovala dvojice humoristů s pečlivostí sobě vlastní. Znalost historie, uměleckých děl, ale i pověstí dala vzniknout vtipnému vyprávění a nápaditým ilustracím V souboru je zastoupen starověk, středověk i novověk, aby se střídaly historicky ověřené příběhy s pověstmi a vizemi předních umělců. Výběr v této knížce může sloužit čtenáři také jako inspirace pro hledání dalších párů v řecké i římské mytologii, ve staročeských dějinách, v pohnuté historii Evropy, ale i v krásné literatuře, dramatických či hudebních dílech. A kromě poučení se nabízí čtenáři i chvilka dobré a hodnotné zábavy. Každá z dvojic je zpodobněna nezaměnitelným Nepraktovským způsobem.
Krátké texty, vysvětlující často používaná česká úsloví, vycházely pod názvem „Proč se to říká?“ v časopisu Dikobraz v letech 1975 až 1977. Encyklopedické znalosti Mistra Neprakty a humorné podání Mistra Švandrlíka dávají tomuto seriálu trvalejší hodnotu. Jistě by byla škoda, aby dílko zůstalo jen v paměti jeho současníků. Odborníci možná budou s některými tématy polemizovat nebo dokonce nesouhlasit, ale knížka patří k literárnímu humoru a tam mohou být i zcela vymyšlené příběhy – hlavně když jsou překvapivé a vtipné.