Dielo svetoznámeho psychológa Viktora Frankla o psychológii a náboženstve. V knihe dominuje zreteľ na existenciu duchovnej dimenzie človeka a orientácia na hodnoty posilňujúce vôľu k životu a pozitívnu životnú orientáciu v čase šíriaceho sa nihilizmu. Viera v zmysel a náboženská viera sú pre Frankla v podstate synonymá. Skúmanie vzťahupsychoterapie a náboženstva, ako aj miesta náboženskej viery v živote jednotlivca je preto úplne logickou a zásadnou súčasťou jeho diela. Úvod napísal prof. Dr. Kazimierz Popielski Vydanie prvé
Viktor E. Frankl (26. 3. 1905 – 2. 9. 1997) zasvätil svoj život skúmaniu zmyslu života a jeho terapii. Môžeme sa začítať do ktorejkoľvek jeho knihy a v každej sa dozvieme niečo nové o zmysle života, o tom ako poznáme jeho stratu a ako pomôcť jeho obnoveniu. V tejto knižke, ktorá vznikla v r. 1950 na základe univerzitných prednášok V. Frankla venovaných problémom bytia trpiaceho človeka, sa autor venuje velmi dôkladne tiež problémom filozofie človeka i problémom etickým.
Kniha obsahuje myšlienky Viktor E. Frankla (1905 – 1997), zostavené vysokoškolskou pedagogičkou, psychologičkou Juditou Štempelovou. Viktor E. Frankl bol svetoznámym psychiatrom, zakladateľom liečebnej metódy – logoterapie. Podstatou jeho učenia je orientácia človeka na hľadanie životného zmyslu. Napriek ťažkému životnému osudu celým svojím bytím svedčil, že Boh je láska. Jeho diela sú plné svetla, múdrosti a lásky k človeku i Bohu. Dodávajú životný optimizmus, najmä v ťažkých chvíľach a životných skúškach. "Zmysel života nemôžeme človeku predpísať. Môžeme mu ho pomôcť hľadať, no nájsť si ho musí sám. Podobne ako nemôžeme niekomu nariadiť, aby sa smial, ale môžeme ho rozosmiať niečím humorný. Tak musíme aj existenciálne frustrovanému človeku ukázať bohatstvo a cenu sveta hodnôt a vôľa po zmysle vyklíči sama."