Nadväzuje na Prvú knihu o Bratislave (dejiny od treťohorných morí až do mestského privilégia z roku 1291). Druhá kniha o Bratislave sa začína príchodom Anjouovcov a končí sa smrťou Ladislava Pohrobka. Nerozpráva však len o kráľoch, ale napríklad aj o rozmarnom kasíne v niekdajšej radnici na Rybnom fóre, kde sa z krásnych pohárov pilo dobré víno, neviazane žartovalo a zrejme hralo o veľké peniaze, o špinavých krčmách a falošných hráčoch s nebezpečným nožom za pásom; o meste na veľkej rieke, kde ešte pred dvomi-tromi storočiami plávali obrovské vyzy, dlhé aj desať metrov, o stredovekých mostoch cez Dunaj, o smútku husitskej kráľovnej Žofie, no najmä o tom, ako Žigmund Luxemburský chcel Bratislavu povýšiť na hlavné európske mesto.
Bratislava v Európe a Európa v Bratislave v 18. a 19. storočí. Rozpráva o histórii Slovenska a okolitých štátov, Maďarska, Rakúska, Česka a čiastočne Poľska, pretože Bratislava vždy bola mestom na hranici, priesečníkom, v ktorom sa odrážajú dejiny veľkej časti Európy. Kniha sa začína v časoch osvietenstva, príbehom Mateja Bela a Márie Terézie, ktorá Bratislavu povýšila na sídlo kráľa. Pokračuje opisom veľkej krízy počas napoleonských vojen a končí sa rakúsko – pruskou vojnou, ktorá priniesla rakúsko – uhorské vyrovnanie a s ním aj dočasný pád bratislavskej slávy. Štvrtá kniha o Bratislave je veľmi výpravná, má 256 prevažnej farebných strán, ilustrovaných akvarelmi Albína Brunovského, grafikami a obrazmi zo zbierok Galérie mesta Bratislavy, zbierkovými predmetmi Múzea mesta Bratislavy a fotografiami Jakuba Dvořáka.
Ďalší zväzok päťdielnych dejín Bratislavy. Rozpráva o histórii Slovenska a okolitých štátov, Maďarska, Rakúska, Česka a čiastočne Poľska, pretože Bratislava vždy bola mestom na hranici, priesečníkom, v ktorom sa odrážajú dejiny veľkej časti Európy. Tretia kniha o Bratislave je sondou do čias tureckých vojen od smrti Žigmunda Luxemburského až po koniec „dlhého 17. storočia“, ktoré ukončil mier v Satu Mare v roku 1713. Uzavrel vyše storočnú sériu stavovských povstaní a stopäťdesiat rokov protitureckých vojen. Turci Bratislavu nedobyli a nedobýjali, pod jej hradbami sa však odohrávali dramatické boje proti tureckým lodiam smerujúcim k Viedni, no najmä – v Bratislave tých čias sa neraz rozhodovalo o osudoch Európy a aj naopak: Európa rozhodovala o osude Bratislavy. Tretia kniha o Bratislave je veľmi výpravná, má 256 prevažnej farebných strán, ilustrovaných akvarelmi Albína Brunovského a fotografiami Jakuba Dvořáka.