Svazek shrnuje Neumannovy úvahy, referáty, polemiky a glosy z doby jeho pobytu vídeňského a z prvního období jeho pobytu moravského. Na první místo je zařazen knižní soubor Socialismus a svoboda. Jádrem prvních dvou let svazku(1904-1905) jsou autorovy články z časopisů, které sám redigoval. Třetí oddíl (1906-1907) tvoří převážně glosy. Bohatě komentován je opět dokumentárním obrazem soudobého dění kulturního, literárního a politického, jak je vidělpokrokově cítící člověk a živě reagoval na jeho klady a zápory.
1000 výt. Resumé Svazek obsahuje chronologicky uspořádané publicisticko-kritické a teoreticko-estetické práce, referáty, glosy, polemiky a poznámky z let 1912-1917. Soubor je uveden knihou Ať žije život!, která sice vyšla až v r. 1920, ale jejíž jednotlivé stati byly otiskovány v Lidových novinách v letech 1913-1914. Články dávají hlouběji nahlédnout do Neumannových literárních sympatií, do jeho názorů na umění, a do způsobu jeho redakční práce.
Obsahuje: Nové zpěvy ; 1914-1918 ; Z knihy erotiky ; Rudé zpěvy ; Ze sbírky Bohyně, světice a ženy ; Básně knižně nevydané Resumé Třetí svazek autorových Básní zahrnuje básnickou tvorbu z let 1911-1925, v níž základním sjednocujícím rysem je civilismus chápaný jako nová poetika. Základem svazku jsou tři sbírky, v jejichž titulech je týž podnět - zpěvy, tj. Nové zpěvy, sbírka 1914-1918, původně vydaná s názvem Třicet zpěvů z rozvratu, a konečně Rudé zpěvy. K nim se druží básně z ostatních básnických sbírek, jež byly publikovány poprvé, tj. několik básní z knihy Bohyně, světice, ženy a úvodní báseň z Knihy erotiky, a dále básně knižně nevydané, tj. publikované časopisecky nebo nepublikované vůbec.
Povaha článků tohoto souboru je politická a kulturní. Četné příspěvky rozebírají literární díla a ve všech je vesměs uplatněn kritický přístup. Většinu z nich Neumann publikoval v časopisech Červen a Kmen, které sám vedl jako redaktor. V dodatcích jsou přetištěna prohlášení, která autor učinil ve vymezené době spolu s jinýmiosobnostmi, a nepodepsané projevy, u nichž jsou pochybnosti o přímém autorství.
Svazek obsahuje literární, kulturně politické a politické stati z období, kdy se básník exponuje především jako organizátor v literární i veřejné oblasti společenského života a při konstituování struktury komunistické strany,přičemž připojena jsou ve formě dodatků společná prohlášení a dubia. Jednotlivé etapy tohoto procesu jsouzřetelně vyznačeny Neumannovou redaktorskou činností - nejprve v obou ročnících Proletkultu, potom v Komunistické revui akonečně ve dvou svazcích Reflektoru, kde autor publikoval převážnou většinu svých prací.