Všechno, co potřebujete vědět o vodě na svém pozemku. První svazek edice permakulturních příruček Klíč k soběstačnosti. Na 84 stranách zde najdete koncentrované informace o zadržování a využívání vody na pozemcích. Z obsahu: článek o zachycování a využívání vody ve městě od Lucie Komendové, o zahradních jezírkách od Dany Křivánkové, o koupacích jezírkách od Kláry Nepustilové, podrobný rozpis Plánování domovní kořenové čistírny od Jaroslava Kršňáka, úvod do akvaponie od Jana Richtra, přehled mokřadních zemědělských plodin a možností jejich pěstování od Jana Květa, přehled vodních a bahenních jedlých rostlin od Hely Vlašínové, a mnoho dalších zajímavostí a podnětů.
Brožurka poskytuje přehled praktických tipů, jak produkovat minimum odpadů,vyrábět si podomácku ekologickou drogerii a kosmetiku, kompostovat, hezky spravovat oblečení, nebo si zařídit úsporné bydlení šetrné k přírodě. Seznámíte se s padesátkou zajímavých receptů na různé upcyklace a dozvíte se, jak se daří zavádět cirkulární ekonomiky do běžné praxe. Velkou inspiraci přinášejí rozhovory se zakladatelkami blogu Czech Zero Waste a známou alternativní ekonomkou Kateřinou Varhaník Wildovou.
Příručka vás seznámí s tím, jak nejlépe uchovat úrodu ze zahrady i jídlo nasbírané ve volné přírodě s využitím obnovitelných zdrojů energie, a to různými metodami včetně polozapomenutých postupů našich babiček a prababiček. Zkušené autorky a jeden autor vás provedou správným skladováním, osvědčenými metodami jako zavařování a sušení, ale největší pozornost věnujeme různým typům kvašení. Nechybí texty vysvětlující, jak to všechno souvisí s permakulturou (Katka Horáčková), jak porozumět procesům probíhajícím v jídle po mikrobiologické stránce (Eva Hauserová), a konečně v brožurce najdete řadu vynikajících, prověřených a chutných receptů (kolektiv kolem Permakultury CS).
Brožurka se věnuje tématu permakulturních trvalek a tomu, jak permakultura obsah pojmu "trval-ka" mění oproti konvenčním představám. Přináší články od našich i slovenských autorů o využití a přínosu trvalek nejen v permakulturních zahradách. V permakultuře mají trvalky daleko širší roli a své důležité místo v designu, protože permakultura jako systém udržitelného designu inspirovaného přírodou odjakživa sází na vytrvalé rostliny spíše než na jednoleté. Obzvláště teď, kvůli jejich důležitosti z hlediska klimatických změn a hrozícího sucha, protože trvalky se obecně vypořádávají s drsnějšími podmínkami prostředí lépe než letničky. Obsah: Katka Horáčková: Trvalky v permakultuře Marianna Holušová Ružičková: Použitie trvalek v permakultúrnom designe Martina Kotlandová: Krátké zamyšlení nad domácími trvalkami Adam Baroš: Trvalkové záhony ve veřejném prostoru Eva Hauserová: Bioindikátory Marie Straková: Trávníky, louky, pastviny Čestmír Holuša: Zelená střecha ? extrémní stanoviště na zahradě Katka Horáčková: Trvalky pohledem kulinářským Simona Albrechtová: Jedlé i léčivé kořeny a oddenky planých rostlin Katka Horáčková: Množení a pěstování trvalek Věra Žďárská: Trvalky a jejich výživa Marek Semebauer: Trvalky pre hmyz