Civilizace starověkého Egypta, která se zrodila v úrodném údolí Nilu, se rozvíjela od 31. do 1. století před naším letopočtem – déle než kterákoliv jiná v dějinách lidstva. V této knize svět starověkých Egypťanů znovu ožívá a promlouvá k nám... Celobarevná výpravná publikace, určená žákům prvního i druhého stupně základní školy, vypráví dějiny starověkých Egypťanů tak řečeno jejich vlastními slovy – prostřednictvím dochovaných nápisů na kamenných stélách, zdech paláců, hrobkách faraonů, hliněných tabulkách a svitcích papyru. Díky přehlednému textu a bohatému obrazovému doprovodu je ideálním dárkem pro školáky, které baví dějepis, ale poslouží i učitelům jako rozšiřující názorný materiál a výborný doplněk učebnice dějepisu. Přečtěte si spolu s námi tajemné texty staré tisíce let – dozvíte se spoustu zajímavostí o tom, kdo je psal a proč...
Před čtyřmi tisíci lety zaznamenávali zruční písaři v zemi mezi řekami Tigris a Eufrat slova a skutky dávných vládců sumerské a akkadské říše. Jak asi vypadal svět starověkých obyvatel Mezopotámie? Tato kniha vypráví o dobyvatelských činech panovníků, o tom, jaké bohy vyznávali, o zákonech, které nastolili, i o náboženské víře jejich poddaných. Najdete v ní mapu znázorňující svět, za jehož střed mezopotamský tvůrce považoval svoji vlast, ukázky a překlady nápisů vyrytých klínovým písmem do hliněných tabulek a sloupů v Sumeru, Akkadu, Ugaritu, Babylonu… Přečtěte si spolu s námi tajemné texty staré tisíce let – nahlédněte do Sumerského královského seznamu, do Chammurapiho zákoníku, do první mírové smlouvy na světě, uzavřené mezi Chetity a Egypťany, nebo do bájného Eposu o Gilgamešovi, jenž patří k nejvýznamnějším písemným památkám starověké Mezopotámie.
Rozkvět první známé civilizace ve Středomoří začal ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Zrodila se na Krétě a v Mykénách a dál se rozvíjela v Athénách, Korintu a Makedonii. Svět starověkých obyvatel Řecka ožívá ve vyprávění o jejich dobyvatelských činech, zákonech, bájích, náboženské víře a památnících, ale io všedním životě v tehdejších městských státech. Podívejte se na ukázky mínójského a mykénského písma, nápisů vyrytých do hliněných tabulek, bronzových destiček, zdí chrámů, hlasovacích disků a hliněných střepů. Přečtěte si spolu s námi tajemné texty staré tisíce let, z nichž některé jsou dodnes nerozluštěné, jako například nápis na disku nalezeném v krétském paláci Faistu – odhalení jeho tajemství třeba čeká právě na vás!
Starověká římská civilizace trvala téměř tisíc let. V době, kdy dosáhla vrcholu, sahala římská říše od Británie na severozápadě Evropy po Egypt a Sýrii na Středním východě. Svět starověkých Římanů ožívá v nápisech různého data – od raného období římské republiky až po poslední dny existence římské říše. Nápisyjsou vyryty do bronzových destiček nebo vytesány do kamenných tabulek, pohřebních stél, ale třeba i schodů v hledišti amfiteátru. Pocházejí z míst od sebe tak vzdálených, jako jsou Pompeje v Itálii, Cádiz ve Španělsku, Arykanda v Turecku nebo Palmýra v Sýrii. Zaznamenávají slova a činy politiků, vojáků, kněží, gladiátorů i prostých lidí a vypovídají o věcech tak rozmanitých, jako je žal nad ztrátou blízké osoby, náboženské obřady, politické přesvědčení, vojenská vítězství, stavební projekty – anebo jídelní lístek, na nějž lákaly hosty číšnice v pompejském hostinci.