Díl I. obsahuje část I. Martin Žemla a část II. Rodina Šustrových. Na Josefa, tedy 19. března, otevřel si Martin Žemla krám. Osamocen za pultem přemýšlel, proč si myslel, jak snadno zbohatne. Kolik jiných provozovatelů živí se nyní jinou prací. Ale vzápětí se zaradoval, protože jeho prvním zákazníkem byl kudrnatý klučina. Děti alehké děvy jako první nakupující přinášejí štěstí. Celodenním návštěvníkem stal se rotmistr Kyllian. Byl vysloužilým vojákem a nedělal nic jiného, než že se potuloval po městě, po obchodech, po známých. Rozséval pomluvy i vtipy, byl přátelský, s každým se hned dal do řeči. Randová, Žemlova pomocnice, však Kylliana nemohla vystát...
První díl autorových vzpomínek na známé i dnes již zapomenuté osobnosti, se kterými se za svého života setkal. V tomto díle se jedná například o Mikoláše Alše, Jana Nerudu, Jaroslava Vrchlického, Luďka Marolda, Jindřicha Mošnu a další.
Rozsáhlý román sleduje s laskavým humorem osudy obyvatel starého pražského domu, v němž se pod jednou střechou stýká svět měšťáků a drobných řemeslníků.
Dva odlehlé společenské světy se setkávají v mistrně modelovaných ženských postavách plných života: dobrosrdečné, poctivé ženy z lidu, matce Kulichové a tvrdé, kastovnické měšťanky, paní domácí.
Dva odlehlé společenské světy se setkávají v mistrně modelovaných ženských postavách plných života: dobrosrdečné, poctivé ženy z lidu, matce Kulichové a tvrdé, kastovnické měšťanky, paní domácí.
Autorovy vzpomínky na Prahu poslední třetiny 19. a první třetiny 20. století. Vzpomínky postihují řadu oblastí dnů všedních i svátečních. V tomto třetím díle se, mimo celé řady dalších témat, autor zmiňuje o starých kašnách, o divadlech i slavných umělcích, o poutích a co na nich bývalo k vidění, o zaniklých starých zvycích,a plesech a tanečních školách.
Druhý díl autorových vzpomínek na známé i dnes již zapomenuté osobnosti, se kterými se za svého života setkal. V tomto díle se jedná například o Františka Douchu, Jakuba Arbesa, Jana Nerudu, K. V. Raise, prof. Thomayera, K. M. Čapka - Choda a další.
Vzpomínky nejstarší a drobné příběhy z maloměstské kroniky. Soubor drobných črt, studií i povídek, v nichž autor zobrazil prostý, všední den městských lidí s jejich strastmi a radostmi.
Autorovy vzpomínky na Prahu poslední třetiny 19. a první třetiny 20. století. Vzpomínky postihují řadu oblastí dnů všedních i svátečních. V tomto čtvrtém, závěrečném díle se, mimo řady dalších témat, autor zmiňuje o aréně na hradbách , o prvních dětských školkách, o starých albech, o "Teatro Averino", o Václavském náměstí, o pražském ghettu.
Třetí, závěrečný, díl autorových vzpomínek na známé i dnes již zapomenuté osobnosti, se kterými se za svého života setkal. V tomto díle se jedná například o Jana Nerudu, Elišku Krásnohorskou, Františka Heritese, Hanu Kvapilovou, Karla Štapfera, Luďka Marolda, Julia Grégra a další