Tato sbírka zahrnuje sedm starších povídek (ze sbírek V hraničních horách a Bílý list), které autor doplnil dvěma novými a vytvořil tak cyklu próz, jež se většinou odehrávají v krajině autorova mládí - v jižních Čechách - a časově se váží k dramatické době posledních dnů války.
V autobiograficky laděné knize se autor vrací k vlastním válečným zážitkům, jež v něm zanechaly nesmazatelné stopy. Rekonstruuje průběh invaze spojeneckých jednotek na Sicílii a do Itálie, známé pod krycím názvem operace Husky. Děj knihy se odvíjí od roku 1939, kdy se mladý Farley hlásí do kanadského dobrovolnického sboru a po nekonečných měsících výcviku se v létě 1943 konečně ocitne na palubě jedné z lodí invazního konvoje.
Námět ze současné doby vzniku - vystupují zde vojáci a velitelé tankového pluku, kteří se mimo svých obvyklých úkolů účastní nácviku na spartakiádu. Je to pohled do vojenského života¨.
Autor zobrazuje pracovní i rodinné problémy poručíka Šebka, které úzce souvisejí s životem útvaru v průběhu celého výcvikového roku. Na osudech spolupracovníků i vojáků je zdůrazněna zodpovědná úloha velitelů armády.
Román o událostech 20. července 1944 Spiknutí - Kirst Hans Hellmut Události 20. července 1944 - pokus o atentát na představitele fašistického Německa Adolfa Hitlera ve Vlčím doupěti ve Východním Prusku a činnost vojenské skupiny hnutí odporu v Bendlerstrasse v Berlíně tvoří hlavní dějovou linii tohoto románu. Příběh o dalekosáhlých rozhodnutích, zoufalé bezmoci, činech vzdorujících smrti, hořkých selháních a trýznivém umírání. Vypráví o dnech naplněných přípravami k činu, detailně popisuje den, kdy došlo k atentátu - od půlnoci do půlnoci zaznamenává nejdůležitější okamžiky a na závěr podává zprávu o náhlém krvavém konci: o porážce vzpoury, prezidentu Lidového soudního dvora Freislerovi a vražedné justici pracující na plné obrátky, o odsouzení a popravě hrdinů. Dozvíme se, jak třináctiletá krvavá fašistická diktatura a demagogie zdeformovala mravní profil a vědomí většiny německého národa, zbavila ho smyslu pro lidskou důstojnost a místo ní mu naočkovala ubohý kariérismus a alibismus, ale především strach, strach ze všeho a z každého.