Příběh falzifIkace Hitlerových deníků podle knihy britského spisovatele Roberta Harrise se stal základem velmi úspěšného seriálu britské televizní stanice BBC. Jakmile Gerd Heidemann, reportér listu Stern, získal první díly "deníků Adolfa Hitlera", kresby, malby a další dokumenty zaručeně signované Hitlerem, spojil se s mocnými tohoto tiskového koncernu. Několik let přísně utajovaná záležitost nakonec roztočila na plné obrátky světový obchod. Zatímco Stern již vyplatil statisíce marek za získání dalších dílů, ověřuje se pravost dokumentů. Kdo byl autorem deníků? Kdo z mocných tiskových magnátů naletěl? Kdo na všechno doplatil?
Kniha Poslední let pilota MiG-25 je neuvěřitelně poutavým příběhem bývalého poručíka, armádního sovětského pilota Viktora Ivanoviče Bělenka. Ten se dne 6. Září 1976 napevno rozhodl opustit Sovětský svaz neobvyklým způsobem. Během rutinního tréninkového letu, vypnul radar, sestoupil do výšky 25 metrů a na plný výkon zamířil do Japonska na nejbližší z ostrovů – Hokkaidó. Na tomto ostrově bylo jediné letiště, na kterém jeho stroj MiG-25 byl schopen přistát. Malé letiště připomínající spíše okresní silnici. Letiště v Čitose. Dalším jeho plánem bylo vyžádat politický azyl ve Spojených státech. Viktor Ivanovič Bělenko se rozhodl emigrovat. Ačkoliv vystudoval prestižní sovětské školy, musel sympatizovat se sovětským režimem, podvědomě jej lákaly ony „temné síly“. Onen nepřítel, proti, kterému bylo přece zapotřebí bojovat. Zkrátka Viktor neuvěřil všemu, co jej stát naučil papouškovat už od ranného dětství. Přesto, že měl svou vlastní rodinu, své dítě, manželku se rozhodl učinit tento krok. Poslední osudové „sovětské“ ráno políbil ještě ve spánku svého potomka a odhodlaně opustil svůj rodinný skromně zařízený příbytek. Opustil svou rodinu a rozhodl se ve svých 29 letech pro jiný život.
V dobrodružném a napínavém příběhu Williama Conrada uplatnil francouzský prozaik Pierre Boullle své bohaté zkušenosti autora válečných špionážních románů. Osud hlavního hrdiny je nejen úzce spjat s válečnými událostmi, ale také je – a to nikoliv zanedbatelným způsobem – aktivně ovlivňuje. Svět anglické aristokracie a špičekbritské politiky se v knize stává střídmě nasvícenou scénou, v jejích temných zákoutích se tak daří skrytým a složitým kombinačním hrám tajných služeb.